Бухгалтерський облік
Операція з безоплатної передачі товарів відповідає визначенню витрат наведеному в П(С)БО — 3 «Звіт про фінансові результати», згідно з яким витрати — зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власниками) за звітний період.
Таким чином, у бухгалтерському обліку при безоплатній передачі товарів дохід жодним чином не виникає, а навпаки — виникають витрати.
Методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку запасів затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 10.01.2007 р. №2 передбачена наступна кореспонденція для безоплатної передачі запасів (суми за умовами запиту):
1. Безоплатно передані запаси: Дт 949 Кт 281 — 8333,33 грн.
2. Нараховано сума податкового зобов'язання з ПДВ: Дт 949 Кт 6415 — 1666,67 грн.
Податковий облік
Для того, щоб визначити, чи від безоплатної передачі товарів виникають доходи звернемось до визначення доходу, наведеного у пп. 14.1.56 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, згідно з яким доходи — загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого)протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Виходячи з наведеного можна зробити висновок, що при безоплатній передачі товарів, доходи у підприємства не виникають, оскільки підприємство не отримує від такої операції доходу ні в грошовій, ні в матеріальній чи в нематеріальній формах. Однак не виключаємо, що у ДПС думка із зазначеного питання може бути іншою. Зокрема, в Єдиній базі податкових знань була розміщена консультація, у якій податкове відомство робило висновок, що при безоплатній передачі у підприємства не виникають доходи, проте зазначена консультація діяла до 29.04.2011 р.
Галина Шулак
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись