• Посилання скопійовано

Мито та ПДВ нарахували через рік після імпорту: що в обліку?

У квітні 2024 р. підприємство імпортувало вантажний напівпричіп – основний засіб (ОЗ), який тоді ж і ввело в експлуатацію. При його розмитненні не були сплачені ПДВ та мито через застосування пільг. Однак у червні 2025 року була проведена перевірка, за результатами якої застосування пільг було визнано неправомірним. На підставі ППР підприємству було нараховано ПДВ та мито. Як відобразити в бухобліку такі операції? Чи можна включити сплачену сум ПДВ до податкового кредиту?

Облік операцій із придбання ОЗ регулюється НП(С)БО 7 та Методичними рекомендаціями №561. Так, згідно з п. 7 НП(С)БО 7 об'єкти ОЗ зараховуються на баланс за первісною вартістю, яка включає в себе у т.ч. й суму ввізного мита ( п. 8 НП(С)БО 7).

Тобто сума ввізного мита мала б збільшити первісну вартість ОЗ. Однак, у наведеній ситуації на момент придбання та оприбуткування ОЗ (тобто визначення його первісної вартості) мито не було нараховано митним органом.

Якби неврахування мита в складі вартості ОЗ сталося через бухгалтерську помилку, то її слід було б виправити і відповідно збільшити первісну вартість ОЗ. 

При чому оскільки виправляти довелося б показники минулого року, то згідно з п. 4 НП(С)БО 6 це слід було б робити шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, в якому помилка виявлена і виправляється.

 Однак в нас дещо інша ситуація. Помилки не було. Точніше помилка вочевидь була допущена при застосуванні пільги, яку потім скасували. Але ми говоримо саме про бухгалтерську помилку, а її не було – бухгалтер оприбуткував в бухобліку ОЗ виходячи із отриманих з митниці документів, а саме – митної декларації (МД). Тобто для застосування механізму виправлення помилки у даному випадку, на наш погляд, немає підстав.

То чи потрібно тепер збільшувати вартість ОЗ на суму мита? Вважаємо, що ні. Адже згідно з п. 14 НП(С)БО 7 первісна вартість ОЗ збільшується на суму витрат, пов'язаних з поліпшенням об'єкта (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об'єкта.

Сплата мита жодним чином на поліпшення об’єкта ОЗ не впливає.

Отже суму сплаченого мита, на наш погляд, слід просто віднести до витрат поточного періоду (Дт 94 - Кт 377).

Щодо ПДВ, то перш за все цікавить питання: чи можна його включити до податкового кредиту?

Згідно з п. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН ПН / РК не підтверджені МД (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми ПДВ до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ (чеки, рахунки тощо).

Отже, включити сплачену (доплачену) суму ПДВ до податкового кредиту підприємство може тільки якщо така сума відображена в МД (аркуші коригування до МД). Якщо ж така сума ПДВ зазначена лише в ППР, то включати її до податкового кредиту немає підстав. 

В бухобліку робляться проводки: 

Дт 94 – Кт 641 – нарахування ПДВ за результатами перевірки;

Дт 641 – Кт 311 – сплата ПДВ в бюджет. 

 

 

Висновки: 

Сплачене за результатами перевірки мито не збільшує вартість ОЗ, а відноситься до витрат періоду. 

Донарахована сума ПДВ (якщо вона не відображена в МД) не включається до податкового кредиту.

 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Іваненко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити в обліку поділ нерухомості?
    На балансі рахується один об'єкт нерухомості. Зробили технічний паспорт, де розподілили його за окремими будівлям та спорудам. В документі є площа об'єкту і є площа забудови (наприклад, для навісу площа об'єкту = 0, а площа забудови є). Як розподілити балансову вартість між ними: пропорційно площі забудови? Навіс теж має мати свою балансову вартість?
    Сьогодні 11:1161
  • Бухоблік дивідендів від нерезидента: нарахування в одній валюті, а сплата - в іншій
    Як ТОВ на загальній системі оподаткування відобразити в бух обліку дивіденди, нараховані нерезидентом у червні 2025 року в тенге (KZT), а отримані в липні 2025 року в доларах США (USD)? Чи потрібно перераховувати монетарну заборгованість на кожну дату балансу та дату розрахунків?
    Сьогодні 08:4617
  • Чи можна ФОП-загальнику амортизувати витрати на створення веб-сайту та мобільного додатку?
    ФОП на загальній системі оподаткування замовив розробку сайту та мобільний додаток. Чи може ФОП включити витрати в місяці отримання документів (акту виконаних робіт)? Якщо так, то які документи потрібно додатково оформити для внесення в витрати в місяці отримання послуг? Якщо ні і мобільний додаток підлягає амортизації, то який строк амортизації ставити для даного програмного забезпечення, оскільки строк користування має менше одного року? Які документи потрібно додатково оформити для внесення мобільного додатку в амортизаційний витрати?
    Сьогодні 08:1117
  • Облік допомоги на поховання від Пенсійного фонду України
    Якими бухгалтерськими проведеннями слід відобразити операції з нарахування, отримання від Пенсійного фонду України (ПФУ) та виплати допомоги на поховання померлого працівника?
    25.07.202545
  • Списання знищеного заставного майна: як облікувати?
    ТОВ отримало кредит в банку. В заставу надано автомобіль. Автомобіль потрапив в ДТП і не підлягає відновленню. Залишкова вартість авто - нуль. Страхова компанія виплатила страхове відшкодування на рахунок банку. Банк зарахував кошти в погашення частини тіла кредиту та відсотків. Як відобразити дані операції в обліку та оподаткувати?
    24.07.2025122