• Посилання скопійовано

Як відобразити в обліку безоплатно отриману ТМ?

ТОВ та ФО уклали договір про безоплатне використання об'єкта інтелектуальної власності (торгової марки). Як відобразити дану операцію в обліку?

Торговельні марки (знаки для товарів і послуг) є об’єктом права інтелектуальної власності (ст. 420 ЦКУ).

Торговельна марка (ТМ) - позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб (ЗУ №3689-XII, ст. 492 ЦКУ).

ТМ є нематеріальним активом (див. пп. 4 НП(С)БО 8). Бухгалтерський облік нематеріальних активів ведеться щодо кожного об'єкта. Права на комерційні позначення (права на торговельні марки, фірмові найменування тощо), крім тих, витрати на придбання яких визнаються роялті, виділені в окрему групу (пп. 5 НП(С)БО 8).

Відповідно до пп. 6 НП(С)БО 8, отриманий нематеріальний актив відображається в балансі, якщо існує імовірність одержання майбутніх економічних вигод, пов'язаних з його використанням, та його вартість може бути достовірно визначена.

Наразі є судова практика, яка передбачає передачу ТМ на безоплатній основі. При цьому, у Постанові від 27.07.2023 р. у справі №560/9332/22 ВС зазначив, що безоплатна ТМ не створює активу та не є доходом. Більш детально див. наш коментар тут.

Податківці апелювали саме щодо визнання доходу за даною операцією і промовчали, що платник має право також на витрати.

Адже, якщо ТМ ідентифікувати як актив, то ТОВ потрібно показати безоплатне отримання ТМ за справедливою вартістю з подальшою амортизацією. Безоплатне отримання права на ТМ відображається проведенням: Дт 123 Кт 424. Якщо підприємство мало інші пов’язані з придбанням витрати, наприклад реєстраційні, вони збільшують первісну вартість права на ТМ: Дт 154 Кт 685, 631; потім Дт 123 Кт 154.

Амортизація права на ТМ відображається проведенням: Дт 23, 28, 91 Кт 133.

Метод амортизації нематеріального активу обирається підприємством самостійно, виходячи з умов отримання майбутніх економічних вигод. Якщо такі умови визначити неможливо, то амортизація нараховується із застосуванням прямолінійного методу пп. 27 НП(С)БО 8.

Якщо право на ТМ отримали безоплатно, одночасно відображається дохід від безоплатного отримання, пропорційно амортизації: Дт 424 Кт 745.

Якщо ж безоплатне отримання ТМ не створює актив та не є доходом. В цьому випадку ТОВ вестиме аналітичний облік ТМ за нульовою вартістю

І насправді, для цілей оподаткування не важливо, чи визнає підприємство ТМ як актив, що в першому, що в другому випадку фінансовий результат щодо використання ТМ буде нульовим. Якщо визнати актив та амортизувати, то відповідно доходи будуть відповідати витратам, якщо не визнавати, то відповідно отримає нуль, так як ні доходів, ні витрат у підприємства не буде.

Тому доречно з даного питання також отримати роз’яснення від Мінфіна.

 

ПДВ

Так як ТМ передає фізична особа, то відповідно ні ПК, ні ПЗ у підприємства не буде. Питання щодо передачі ТМ ТОВ ми розглядали тут і тут.

 

Податок на прибуток

ТМ-актив

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (пп. 44.2 ПКУ).

У разі визнання безоплатно отриманого нематеріального активу, у підприємства виникне дохід, що обліковується за правилами бухгалтерського обліку. Різниці ж можуть виникнути при врахуванні амортизації в бухгалтерському обліку згідно НП(С)БО 8 та податковому обліку згідно з ст. 138 ПКУ. Якщо розбіжностей не буде, то в податковому обліку визнаватимуться витрати на амортизацію ТМ, які дорівнюють доходам (Дт 424 Кт 745).

 

ТМ-не актив

Відповідно на податок на прибуток впливу не буде.

Висновки:

Мета господарської діяльності ТОВ - це отримання доходу і відповідно все, що робить підприємство, це намагається максимізувати такий дохід, в тому числі і використання ТМ. Тому з точки бухобліку та економічної сутності самої господарської операції, на думку консультанта, у ТОВ-користувача ТМ все ж є актив. Та ВС розглядає ситуацію по-іншому. Тому з даного питання доцільно звернутися за роз’ясненнями до Мінфіну.

Та з боку ПКУ фінансовий результат від безоплатного використання ТМ рівний нулю.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Враховуємо первинку після перевірки: нюанси обліку
    ДПС було проведено перевірку за 2024 р. та виявлено відсутність оригіналів первинних документів щодо послуг (рахунок 63, 68). Витрати було знято і, відповідно, проведено виправлення в обліку. У поточному періоді ТОВ отримало оригінали документів за 2024 р. Як відобразити дану операцію в обліку?
    Сьогодні 15:2450
  • Облік та документація при будівництві СЕС з давальницьких матеріалів
    Які документи необхідно оформити та які бухгалтерські проведення слід зробити замовнику та виконавцю під час будівництва сонячної електростанції (СЕС), якщо замовник передає виконавцю матеріали та обладнання? Як правильно обліковувати збудовану СЕС на балансі замовника?
    Сьогодні 13:0717
  • Поворотна фіндопомога при оплаті третьою особою: нюанси обліку
    На рахунок фермерського господарства (платника ЄП ІІІ групи) надійшла поворотна фінопомога за договором з Хоменком Ігорем. Фактично платіж здійснила керівник ФГ Хоменко Тетяна, але у призначенні платежу вказала: «Фіндопомога від Хоменка Ігора згідно з договором». Як правильно обліковувати цю операцію: на кого оформити борг? Чи включати до доходу та чи сплачувати єдиний податок із суми 3400 грн?
    Сьогодні 10:0985
  • Продаж та монтаж сонячних панелей: облік та податки
    ТОВ на загальній системі та платник ПДВ планує займатися продажем та монтажем сонячних панелей. Як правильно відображати в бухобліку та оподатковувати операції з продажу та монтажу, в тому числі, коли покупець для оплати залучає банківський кредит і кошти надходять від банку?
    18.07.202530
  • Списання знищених товарів внаслідок війни: облік та оподаткування
    Які податкові наслідки з ПДВ та податку на прибуток виникають у підприємства при списанні товарних запасів, повністю знищених 10.06.2025 р. внаслідок пожежі через військову агресію РФ, та в якому звітному періоді можна відобразити ці втрати у складі витрат, маючи Акт про пожежу від ДСНС та інші докази, включаючи матеріали проведеної інвентаризації 10.06.2025 р.?
    18.07.2025431