Відображення в обліку інвестора придбання фінансової інвестиції
Благодійний фонд, придбавши корпоративні права, отримало фінансову інвестицію. Фінансові інвестиції - активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів тощо), зростання вартості капіталу або інших вигод для інвестора (пп. 4 НП(С)БО 13).
Усі фінансові інвестиції під час їх первісного визнання відображають у бухгалтерському обліку за собівартістю (пп. 4 НП(С)БО 12).
А вже на кожну дату балансу вартість фінінвестицій переглядають, застосовуючи один із чотирьох методів оцінки:
- за справедливою вартістю (пп. 8). Застосовують за загальним правилом до всіх фінінвестицій, крім зазначених нижче;
- за собівартістю з урахуванням зменшення корисності (пп. 9). Застосовують, якщо неможливо визначити справедливу вартість;
- за амортизованою собівартістю (пп. 10). Застосовують до фінінвестицій, які обліковуються до їх погашення;
- за методом участі в капіталі (пп. 11). Застосовують до фінінвестицій в асоційовані та дочірні підприємства і в спільну діяльність зі створенням юрособи, крім випадків, наведених в пп. 17 і 22 НП(С)БО 12. Більш детально про це тут і тут.
Відповідно до обраного методу обліку фінансових інвестицій на кожну дату балансу у підприємства будуть доходи та витрати, які вплинуть на фінансовий результат до оподаткування:
- за справедливою вартістю - збільшення / зменшення балансової вартості фінінвестицій відображається у складі інших доходів або інших витрат, Дт 14 Кт 740 та Дт 940 Кт 14 відповідно;
- за собівартістю з урахуванням зменшення корисності - втрати від зменшення корисності відображаються у складі інших витрат з одночасним зменшенням балансової вартості фінінвестиції, Дт 972 Кт 14;
- за амортизованою собівартістю не розглядаємо, так як дані інвестиції утримуються до їх подальшого погашення;
- за методом участі в капіталі - збільшення (зменшення) балансової вартості фінінвестиції за рахунок частки інвестора в чистому прибутку (збитку) об’єкта інвестування за звітний період, зокрема доходи: Дт 141 Кт 72, витрати: Дт 96 Кт 141. Зміни інших елементів власного капіталу: Дт 141 — Кт 425, 422. Одночасно балансова вартість фінансових інвестицій зменшується на суму визнаних дивідендів від об'єкта інвестування. При нарахуванні дивідендів в обліку інвестора буде проведення: Дт 373 Кт 141.
Тобто:
- проведення щодо дивідендів інвестор робить за фактом нарахування дивідендів, незалежно від того, виплачені вони чи ні;
- такі дивіденди при обліку за методом участі в капіталі зменшують балансову вартість фінінвестиції, але не впливають на суму фінрезультату інвестора. Тобто, сума таких дивідендів до доходів інвестора не включається. Більш детально тут.
Влив на статус неприбутковості
За загальним правилом, доходи неприбуткової організації, отримані від будь-якої діяльності (включаючи дивіденди), звільняються від оподаткування податком на прибуток за умови, що такі доходи використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (див. пп. 133.4.2 ПКУ).
Якщо дивіденди виплачуються підприємством-платником податку на прибуток, то воно, як правило, сплачує авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів. Для неприбуткової організації – отримувача сума отриманих дивідендів включається до складу доходів, що не оподатковуються (за умови цільового використання).
На цьому наголошують і податківці у своєму листі від 11.02.2016 р. №2884/6/99-99-19-02-01-15.
Висновки:
1. Облік фінансової інвестиції: Благодійний фонд, придбавши частку в статутному капіталі, відображає таку фінансову інвестицію при первісному визнанні за собівартістю. На кожну наступну дату балансу вартість інвестиції переглядається. Зазвичай це відбувається за справедливою вартістю (пп. 8 НП(С)БО 12), а у випадках інвестицій в асоційовані, дочірні підприємства або спільну діяльність – за методом участі в капіталі;
2. Облік отриманих дивідендів: Якщо фінансова інвестиція обліковується за методом участі в капіталі, то нараховані дивіденди зменшують балансову вартість цієї фінансової інвестиції і не включаються до складу доходів фонду;
3. Вплив на статус неприбутковості: Отримані благодійним фондом дивіденди не оподатковуються податком на прибуток та не призводять до втрати статусу неприбуткової організації за умови, що ці кошти використовуються виключно для фінансування видатків на утримання фонду, реалізації його мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити