• Посилання скопійовано

Торгівля електроавтомобілями: облік та оподаткування

Як підприємству потрібно вести бухгалтерський та податковий облік діяльності з торгівлі електромобілями? Якими бухгалтерськими документами оформлювати продаж таких авто? Що з ПДВ, митом та акцизним податком? Чи потрібно реєструватися як платник акцизу?

Система оподаткування

Торгівля електромобілями не може здійснюватися на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок 1-3 груп). Це пов'язано з тим, що легкові автомобілі, включаючи ті, що оснащені електричними двигунами (товарна позиція 8703 УКТ ЗЕД), є підакцизними товарами (пп. 215.3.5-1 ПКУ). Суб'єкти господарювання, які здійснюють продаж підакцизних товарів, не можуть бути платниками єдиного податку (пп. 291.5.1 ПКУ).

Отже, для торгівлі електромобілями необхідно обрати загальну систему оподаткування.

 

Бухгалтерський облік

Електромобілі, придбані для подальшого продажу, в бухгалтерському обліку визнаються товаром. Їх облік ведеться на субрахунку 281 "Товари на складі".

 

Придбання електромобіля

Оприбуткування товару:

  • Дт 281 Кт 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" (або 632 для іноземних).

Відображення податкового кредиту з ПДВ (якщо постачальник - платник ПДВ і підприємство-продавець електромобілів є платником ПДВ):

  • Дт 641 "Розрахунки за податками" (субрахунок ПДВ) Кт 631.

 

Продаж електромобіля

Визнання доходу від реалізації:

  • Дт 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями" Кт 702 "Дохід від реалізації товарів".

Нарахування податкових зобов'язань з ПДВ:

  • Дт 702 Кт 641 (субрахунок ПДВ).

Списання собівартості реалізованого товару:

  • Дт 902 "Собівартість реалізованих товарів" Кт 281.

Отримання оплати від покупця:

  • Дт 311 "Поточні рахунки в національній валюті" Кт 361.

Примітка: Наведені вище проводки є стандартними для обліку товарів. Хоча залежно від особливостей кожної конкретної ситуації можуть бути різні нюанси, які слід розглядати окремо.

 

Документальне оформлення продажу:

  • Договір купівлі-продажу (у письмовій формі) (ст. 208 ЦКУ);
  • Рахунок-фактура (Invoice);
  • Видаткова накладна (Акт приймання-передачі товару);
  • Податкова накладна (якщо продавець є платником ПДВ).

 

ПДВ

Обов'язкова реєстрація платником ПДВ настає, якщо загальна сума операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, за останні 12 календарних місяців перевищує 1 000 000 грн (без урахування ПДВ) (пп. 181.1 ПКУ).

До досягнення цього порогу реєстрація є добровільною (пп. 182.1 ПКУ). Операції з продажу електромобілів є об'єктом оподаткування ПДВ за ставкою 20%. База оподаткування визначається виходячи з договірної вартості, але не нижче ціни придбання (загальне правило пп. 188.1 ПКУ).

 

Мито та Акцизний податок

Мито: При імпорті електромобілів сплачується ввізне мито відповідно до ставок Митного тарифу України.

Акцизний податок:  Електромобілі є підакцизними товарами (пп. 215.3.5-1 ПКУ).

Платниками акцизного податку є особи, які виробляють підакцизні товари на митній території України або ввозять (імпортують) їх (пп. 212.1.1, пп. 212.1.2 ПКУ).

Якщо підприємство імпортує електромобілі для подальшого продажу, воно є платником акцизного податку з операцій ввезення, але воно не повинне зареєструватися як платник акцизного податку. Адже акцизний податок сплачується під час митного оформлення.

Якщо підприємство купує електромобілі в українського виробника або імпортера (які вже сплатили акциз) і перепродає їх на території України, воно не є платником акцизного податку з операцій перепродажу і реєструватися платником акцизу для цієї діяльності не потрібно.

Висновки:

  • Для торгівлі електромобілями необхідно використовувати загальну систему оподаткування;
  • Облік ведеться як для товарів (рахунок 281);
  • ПДВ сплачується при досягненні обсягу 1 млн грн або за добровільною реєстрацією;
  • Платником акцизного податку та мита підприємство стає лише у випадку імпорту електромобілів. При перепродажу вже розмитнених або вироблених в Україні авто (з яких сплачено акциз імпортером/виробником) підприємство не є платником акцизу;
  • Продаж оформлюється стандартним пакетом документів (договір, накладна/акт, рахунок, ПН за потреби).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Торгівля електроавтомобілями: облік та оподаткування
    Як підприємству потрібно вести бухгалтерський та податковий облік діяльності з торгівлі електромобілями? Якими бухгалтерськими документами оформлювати продаж таких авто? Що з ПДВ, митом та акцизним податком? Чи потрібно реєструватися як платник акцизу?
    Сьогодні 11:0614
  • Нюанси обліку передачі фізособою майна в управління
    Фізособа передає в управління ТОВ майно та земельні ділянки. Як обліковувати майно та виплату доходу ФО? Чи можна нараховувати амортизацію?
    24.04.202519
  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    21.04.202535
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    21.04.202585
  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202520