• Посилання скопійовано

Торгівля електроавтомобілями: облік та оподаткування

Як підприємству потрібно вести бухгалтерський та податковий облік діяльності з торгівлі електромобілями? Якими бухгалтерськими документами оформлювати продаж таких авто? Що з ПДВ, митом та акцизним податком? Чи потрібно реєструватися як платник акцизу?

Система оподаткування

Торгівля електромобілями не може здійснюватися на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок 1-3 груп). Це пов'язано з тим, що легкові автомобілі, включаючи ті, що оснащені електричними двигунами (товарна позиція 8703 УКТ ЗЕД), є підакцизними товарами (пп. 215.3.5-1 ПКУ). Суб'єкти господарювання, які здійснюють продаж підакцизних товарів, не можуть бути платниками єдиного податку (пп. 291.5.1 ПКУ).

Отже, для торгівлі електромобілями необхідно обрати загальну систему оподаткування.

 

Бухгалтерський облік

Електромобілі, придбані для подальшого продажу, в бухгалтерському обліку визнаються товаром. Їх облік ведеться на субрахунку 281 "Товари на складі".

 

Придбання електромобіля

Оприбуткування товару:

  • Дт 281 Кт 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" (або 632 для іноземних).

Відображення податкового кредиту з ПДВ (якщо постачальник - платник ПДВ і підприємство-продавець електромобілів є платником ПДВ):

  • Дт 641 "Розрахунки за податками" (субрахунок ПДВ) Кт 631.

 

Продаж електромобіля

Визнання доходу від реалізації:

  • Дт 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями" Кт 702 "Дохід від реалізації товарів".

Нарахування податкових зобов'язань з ПДВ:

  • Дт 702 Кт 641 (субрахунок ПДВ).

Списання собівартості реалізованого товару:

  • Дт 902 "Собівартість реалізованих товарів" Кт 281.

Отримання оплати від покупця:

  • Дт 311 "Поточні рахунки в національній валюті" Кт 361.

Примітка: Наведені вище проводки є стандартними для обліку товарів. Хоча залежно від особливостей кожної конкретної ситуації можуть бути різні нюанси, які слід розглядати окремо.

 

Документальне оформлення продажу:

  • Договір купівлі-продажу (у письмовій формі) (ст. 208 ЦКУ);
  • Рахунок-фактура (Invoice);
  • Видаткова накладна (Акт приймання-передачі товару);
  • Податкова накладна (якщо продавець є платником ПДВ).

 

ПДВ

Обов'язкова реєстрація платником ПДВ настає, якщо загальна сума операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, за останні 12 календарних місяців перевищує 1 000 000 грн (без урахування ПДВ) (пп. 181.1 ПКУ).

До досягнення цього порогу реєстрація є добровільною (пп. 182.1 ПКУ). Операції з продажу електромобілів є об'єктом оподаткування ПДВ за ставкою 20%. База оподаткування визначається виходячи з договірної вартості, але не нижче ціни придбання (загальне правило пп. 188.1 ПКУ).

Але до 01.01.2026 р. діє пільга - звільнення від оподаткування ПДВ, згідно з п. 64 підр. 2 розд. ХХ ПКУ:

"Тимчасово, до 1 січня 2026 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції із ввезення на митну територію України та з постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що класифікуються в товарній підпозиції 8701 24 (виключно сідельні тягачі для автомобільних напівпричепів), у товарних підкатегоріях 8703 80 10 10, 8703 80 90 10, 8704 60 00 00 згідно з УКТ ЗЕД (в тому числі вироблених в Україні).".

Тобто, звільняється від оподаткування ПДВ як імпорт відповідних транспортних засобів, так і їх постачання на митній території України.

 

Мито та Акцизний податок

Мито: При імпорті електромобілів сплачується ввізне мито відповідно до ставок Митного тарифу України.

Акцизний податок:  Електромобілі є підакцизними товарами (пп. 215.3.5-1 ПКУ).

Платниками акцизного податку є особи, які виробляють підакцизні товари на митній території України або ввозять (імпортують) їх (пп. 212.1.1, пп. 212.1.2 ПКУ).

Якщо підприємство імпортує електромобілі для подальшого продажу, воно є платником акцизного податку з операцій ввезення, але воно не повинне зареєструватися як платник акцизного податку. Адже акцизний податок сплачується під час митного оформлення.

Якщо підприємство купує електромобілі в українського виробника або імпортера (які вже сплатили акциз) і перепродає їх на території України, воно не є платником акцизного податку з операцій перепродажу і реєструватися платником акцизу для цієї діяльності не потрібно.

Висновки:

  • Для торгівлі електромобілями необхідно використовувати загальну систему оподаткування;
  • Облік ведеться як для товарів (рахунок 281);
  • ПДВ сплачується при досягненні обсягу 1 млн грн або за добровільною реєстрацією;
  • Платником акцизного податку та мита підприємство стає лише у випадку імпорту електромобілів. При перепродажу вже розмитнених або вироблених в Україні авто (з яких сплачено акциз імпортером/виробником) підприємство не є платником акцизу;
  • Продаж оформлюється стандартним пакетом документів (договір, накладна/акт, рахунок, ПН за потреби).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025253
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.20251 008