• Посилання скопійовано

Нюанси обліку передачі фізособою майна в управління

Фізособа передає в управління ТОВ майно та земельні ділянки. Як обліковувати майно та виплату доходу ФО? Чи можна нараховувати амортизацію?

Фізособи  мають намір здати майно і земельні ділянки в управління копанії. Чи є обмеження?

Відповідно до ч. 1 ст. 1032 ЦКУ, установником управління є власник майна. І саме дана стаття визначає умови, коли управителем є фізична особа. Тому сумнівів не виникає, що установником може бути саме фізична особа. При цьому додаткових вимог щодо наданого в управління майна немає.

 

Як обліковується майно в управителя, прийняте від власників?

За договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача) (ст. 1029 ЦКУ).

Основною функцією управителя є саме управління майном, за що він отримує винагороду. 

Майно, передане в управління, обліковується управителем на окремому балансі, і щодо нього ведеться окремий облік. Розрахунки, пов'язані з управлінням майном, здійснюються на окремому банківському рахунку. 

Тобто управитель не змішує власні операції з операціями, які виникають в процесі управління майном.

Якщо не буде встановлено довірче управління, то в обліку управителя отримане майно буде обліковувати на позабалансовому рахунку 025. При цьому передача майна управителю та повернення такого майна управителем у межах договору управління майном не оподатковується ПДВ, тому що не відбувається переходу права власності на таке майно.

 

Чи потрібно проводити оцінку майна, яке передається управителю?

Основні підстави для проведення оцінки нерухомого майна визначено ст. 7 Закону про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні та ст. 13 Закону про оцінку земель.

І відповідно дані нормативні документи не містять вимог щодо необхідності оцінки майна при передачі за договором управління.

 

Чи може управлінська компанія нараховувати амортизацію на майно, отримане в управління?

Отримане в управління майно обліковується управлінською компанією на позабалансовому субрахунку 025. Оскільки воно не належать управителю, не перебуває на його балансі, то і підстав для нарахування амортизації немає.

 

Чи може управлінська компанія, маючи свої ОЗ, використовувати їх у діяльності по договору управління?

Статтею 1042 ЦКУ передбачено, що управитель має право на відшкодування необхідних витрат, зроблених ним у зв'язку з управлінням майном (ст.1042 ЦКУ).

Так до складу послуг, в тому числі послуг з управління майном, включаються витрати, пов’язані з обслуговуванням такого майна, у тому числі комунальні послуги, послуги з поточного ремонту приміщення та податок на майно, що за своєю суттю є відшкодуванням (компенсацією) окремих елементів витрат, з яких складається вартість послуги з управління майном (лист ДФС від 07.06.2017 р. №541/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Використання ОЗ управителя у діяльності по договору управління є складовою послуг з управління і відповідно потребує відшкодування. Тобто управитель надає послуги і визнає дохід за даною операцією та ПДВ.

 

Як оподатковуються кошти, які фізособа отримає від юрособи-управителя?

Отримана частка за договором управління майном є іншим доходом (див. пп. 164.2.20 ПКУ). Тому в загальному порядку утримується ПДФО і ВЗ.  Причому юридична особа є податковим агентом, тож саме вона має утримати податки, перерахувати їх до бюджету і відобразити такий дохід в додатку 4ДФ, за ознакою доходу «127».

При цьому фізична особа не подає декларацію щодо таких доходів, адже доходи отримані від податкового агента (див. пп. 179.2 ПКУ).

Такий самий висновок щодо оподаткування наведено в ІПК ДПСУ від 11.01.2023 р. №23/ІПК/99-00-24-03-03-09.

Тепер виникає ще одне питання. На яку ж дату визнати дохід. Адже фінрезультат, визначений за підсумками окремого обліку управителя має бути врахований саме установником управління, а не управителем. Дохід управителя це його винагорода за управління.

Тому якщо договором не передбачено більш ранніх строків, то за результатами року управитель визначить фінансовий результат і відповідно нарахує дохід установнику управління. Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику ПДФО, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду (пп. 168.1.5 ПКУ).

Нарахування та виплату доходу установнику-фізичній особі можна обліковувати так:

  • Дт 70 (71) Кт 685 - нараховано дохід власнику майна;
  • Дт 685 Кт 641/ПДФО - нараховано ПДФО;
  • Дт 685 Кт641/ВЗ – нараховано ВЗ;
  • Дт685 Кт 311 – проведено виплату власнику майна доходу;
  • Дт 641 Кт 311 – ПДФО і ВЗ перераховано до бюджету.

Більш детально див. нашу консультацію: Управління майном: облік

Висновки:

  • Облік майна в управителя: Майно, передане в управління, обліковується на позабалансовому рахунку 025, ведеться окремий облік і розрахунки на окремому банківському рахунку. Передача майна не оподатковується ПДВ, оскільки право власності не переходить;
  • Оподаткування доходу фізособи: Дохід фізособи від управління майном є іншим доходом, оподатковується ПДФО та ВЗ. Юрособа-управитель, як податковий агент, утримує податки, перераховує їх до бюджету та відображає в звітності 4ДФ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Нюанси обліку передачі фізособою майна в управління
    Фізособа передає в управління ТОВ майно та земельні ділянки. Як обліковувати майно та виплату доходу ФО? Чи можна нараховувати амортизацію?
    Сьогодні 11:1413
  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    21.04.202531
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    21.04.202580
  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202520
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202528