Облік в порядку об’єднання підприємств
Згідно з пп. 4 НП(С)БО 19, об'єднання підприємств та/або видів їх господарської діяльності - поєднання окремих підприємств та/або видів їх діяльності в одне підприємство з метою одержання доходів, зниження витрат або отримання економічних вигод у інший спосіб. Поєднання може відбуватися шляхом приєднання одного підприємства (його компонента) до іншого, придбання всіх чистих активів (деяких чистих активів), прийняття зобов'язань або придбання капіталу іншого підприємства з метою одержання контролю одним підприємством над чистими активами та діяльністю іншого підприємства.
Оскільки в даній ситуації ТОВ придбало активи і зобов’язання, з позиції бухгалтерського обліку відбулося об’єднання підприємств. Таким чином, бухгалтерський облік господарських операцій відображається в порядку, наведеному в НП(С)БО 19.
Основні положення обліку
Згідно з пп. 5 НП(С)БО 19, якщо підприємство внаслідок придбання його чистих активів іншим підприємством (покупцем) ліквідується, то, починаючи з дати придбання, покупець відображає в балансі активи та зобов'язання придбаного підприємства та будь-який гудвіл, що виникає в результаті придбання.
Оцінка придбаних активів та зобов'язань
Придбані покупцем ідентифіковані активи, зобов'язання і непередбачені зобов'язання (див. п. 8 НП(С)БО 19):
- визнаються окремо на дату придбання;
- відображаються за їх справедливою вартістю (крім необоротних активів, утримуваних для продажу, які оцінюються за чистою вартістю реалізації). Справедлива вартість визначається в порядку, наведеному в додатку до НП(С)БО 19.
Коригування справедливої вартості придбаних ідентифікованих активів, зобов'язань і непередбачених зобов'язань, якщо це передбачено угодою про об'єднання, здійснюється протягом 12 місяців з дати придбання за умови, що сума коригування може бути достовірно визначена.
Вартість придбання
Згідно з пп. 7 НП(С)БО 19 об'єднання підприємств та/або видів їх господарської діяльності відображається в обліку за вартістю, яка є сумою сплачених грошових коштів або їх еквівалентів. Якщо об'єднання здійснюється шляхом передачі інших активів або прийняття зобов'язань, то вартість дорівнює справедливій вартості (на дату обміну) активів або зобов'язань, наданих покупцем в обмін на контроль за чистими активами іншого підприємства, збільшеної на суму витрат, які безпосередньо пов'язані з об'єднанням підприємств.
Гудвіл - перевищення вартості придбання над часткою покупця у справедливій вартості придбаних ідентифікованих активів, зобов'язань і непередбачених зобов'язань на дату придбання (п. 4 НП(С)БО 19).
Відповідно до п. 13 НП(С)БО 19, якщо на дату придбання або на дату обміну вартість частки покупця у справедливій вартості придбаних ідентифікованих
активів, зобов'язань і непередбачених зобов'язань об'єкта придбання перевищує сукупність витрат на об'єднання підприємств та/або видів їх господарської діяльності, то сума перевищення визнається доходом.
З наведеного випливає така процедура оцінки вартості придбаного:
- визначається справедлива вартість всіх придбаних активів і зобов’язань, в порядку, наведеному в додатку до НП(С)БО 19. Для визначення такої вартості може запрошуватися незалежний оцінювач, або ж таку вартість може визначати комісія, призначена керівником ТОВ. На практиці здебільшого така вартість визначається на рівні балансової вартості, яка зазначена в передавальному акті, хоча це не відповідає нормам НП(С)БО 19;
- потім визначається різниця між сумою, яка сплачена за придбане, і справедливою вартістю активів і зобов’язань (сума оплати – вартість активів + вартість зобов’язань);
- якщо різниця позитивна, вона відображається як гудвіл на субрахунку 191, якщо різниця від’ємна, вона відображається як дохід на субрахунку 746.
Кореспонденція рахунків
При відображенні придбання чистих активів та прийняття зобов’язань іншого підприємства можна використовувати таку кореспонденцію рахунків:
Відображення придбаних активів:
- Дт 15, 20, 28 та інші рахунки активів;
- Кт 685 "Розрахунки з іншими кредиторами".
Відображення прийнятих зобов'язань:
- Дт 685 "Розрахунки з іншими кредиторами";
- Кт 63, 64, 65, 66 та інші рахунки зобов'язань.
Відображення гудвілу (якщо вартість придбання перевищує справедливу вартість чистих активів):
- Дт 19 "Гудвіл";
- Кт 685 "Розрахунки з іншими кредиторами".
Відображення від'ємного гудвілу (якщо справедлива вартість чистих активів перевищує вартість придбання):
- Дт 685 "Розрахунки з іншими кредиторами";
- Кт 746 "Інші доходи".
Особливості обліку придбаних необоротних активів
При придбанні у складі чистих активів іншого підприємства необоротних активів слід враховувати, що спочатку витрати на придбання накопичують на рахунку 15 "Капітальні інвестиції".
При введенні в експлуатацію придбаних активів здійснюють проводки:
- Дт 10, 11 чи 12 (відповідний субрахунок) Кт 15.
Щодо обліку гудвілу
Відповідно до пп. 10 НП(С)БО 19, зарахований на баланс гудвіл надалі оцінюється на наявність ознак можливого зменшення його корисності в порядку, передбаченому НП(С)БО 28.
Відповідно до пп. 12 НП(С)БО 19, якщо гудвіл на кінець року не відповідає ознакам активу, то він списується з включенням залишкової вартості до витрат.
Відповідно до пп. 16 НП(С)БО 19 по гудвілу амортизація не нараховується.
Облік погашення боргів
Вище ми зазначили, що зобов’язання зараховуються на баланс проведенням: Дт 685 Кт 63, 64, 65, 66 тощо. Відтак, погашення цих зобов’язань відображається в бухгалтерському обліку в загальному порядку: Дт 63, 64, 65, 66 тощо Кт 311.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити