• Посилання скопійовано

Введення в експлуатацію поліпшень орендованих виробничих будівель

Підприємство орендує нежитлові виробничі будівлі, де робить ремонт – заміну воріт, будівництво майданчика під генератор, облаштування зовнішньої каналізації, монтаж силового елекрощита. Чи можна ці об’єкти ввести в експлуатацію, як окремі об’єкти, якщо виробничі будівлі ще не введено в експлуатацію?

Наведені види об’єктів, на наш погляд, відносяться до поліпшення орендованого майна.

Відповідно до п. 4 розд. ІІ НП(С)БО 14, затрати орендаря на поліпшення об’єкта операційної оренди (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція), що призводять до збільшення майбутніх економічних вигод, які первісно очікувалися від його використання, відображаються орендарем як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших необоротних матеріальних активів.

Згідно з Інструкцією №291, такі витрати обліковуються на субрахунку 153 і після введення в експлуатацію відображаються на субрахунку 117 (Дт 117 Кт 153).

Амортизація таких об’єктів здійснюється за прямолінійним або виробничим методами амортизації (див. п. 28 НП(С)БО 7).

Оскільки це поліпшення тих ОЗ, які підприємство орендувало, то й в бухгалтерському обліку вони відображаються як поліпшення саме таких об’єктів. А якщо такі об’єкти ще не експлуатуються, логічно, що немає підстав і для введення в експлуатацію їх поліпшень. 

Але за домовленістю з орендодавцем ці об’єкти можна класифікувати й інакше, а саме як окремі об’єкти ОЗ. Щоправда, в цьому разі ці об’єкти можуть бути або власністю орендаря, або власністю орендодавця. 

Якщо об’єкти є власністю орендаря, то він вводить їх в експлуатацію в момент, коли вони готові до використання в запланованих цілях. Наприклад, якщо силовий електрощит вже готовий до використання, його вводять в експлуатацію.

Якщо об’єкти є власністю орендодавця, то орендар, по суті, створює такі об’єкти для орендодавця. Тому орендар спершу має передати виконані роботи з їх створення орендодавцю, останній введе їх в експлуатацію і передасть орендарю як нові об’єкти оренди.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809