• Посилання скопійовано

Придбаваємо право на користування надрами

ТОВ "А" придбаває у ТОВ "В" на підставі договору купівлі продажу спеціальний дозвіл на користування надрами, виданий Держслужбою геології та надр України на користь компанії "В". Перехід права власності унормований ст. 16-1 Кодексу «Про надра». Як відобразити дану операцію в обліку? Чи є ця господарська операція об’єктом оподаткування ПДВ?

ПДВ

Відповідно до ст. 16-1 Кодексу України про надра надрокористувач, що має спеціальний дозвіл на користування надрами, може повністю або частково відчужувати права на користування надрами, надані йому спеціальним дозволом на користування надрами, іншій юридичній особі чи фізичній особі - підприємцю шляхом укладення договору купівлі-продажу таких прав або вносити такі права як вклад до статутного капіталу створеного за його участю суб’єкта господарювання.

За надання спеціального дозволу на користування надрами справляється відповідна плата (збір) (див. ст. 28 Кодексу України про надра).

Спецдозвіл на користування надрами засвідчує право юридичної чи фізичної особи на користування надрами з метою видобування корисних копалин.

Своєю чергою, відповідно до пп. «а» і «б» пп. 185 ПКУ об’єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

З метою оподаткування постачанням послуг, зокрема є:

  • досягнення домовленості утримуватися від певної дії або від конкуренції з третьою особою чи надання дозволу на будь-яку дію за умови укладення договору;
  • постачання послуг за рішенням органу державної влади чи органу місцевого самоврядування або в примусовому порядку;
  • постачання послуг іншій особі на безоплатній основі;
  • передача результатів виконаних робіт, наданих послуг платнику податку, уповноваженому згідно з договором вести облік результатів спільної діяльності без утворення юридичної особи, а також їх повернення таким платником податку після закінчення спільної діяльності;
  • передача (внесення) виконаних робіт, наданих послуг як вклад у спільну діяльність без утворення юридичної особи, а також повернення послуг;
  • постачання послуг з розміщення знаку відповідної торгової марки або самого товару чи послуги в кінофільмі, серіалі або телевізійній програмі, які є візуальними (глядачі лише бачать продукт або знак торговельної марки, продукт чи торговельна марка згадується у розмові персонажа; товар, послуга чи торговельна марка органічно вплітаються в сюжет і є його частиною) (див. пп. 14.1.185 ПКУ). 

Для суб’єкта господарювання, що відчужує право на користування надрами, зокрема за договором купівлі-продажу це є постачанням послуг.

ПКУ не містить додаткових норм, які звільняли б від оподаткування відчуження права користування. Зокрема, у переліку операцій, які не є об'єктом оподаткування ПДВ або звільнені від ПДВ (ст. 196 та ст. 197 ПКУнемає постачання такої послуги, як користування надрами або постачання дозвільних документів. Про нематеріальні активи у цьому контексті ПКУ також не згадує. Отже, продаж спеціального дозволу на користування надрами — об'єкт оподаткування ПДВ.

Також у своїй ІПК від 14.04.2020 р. №1500/6/99-00-07-03-02-06/ІПК щодо продажу емфітевтичного права (права користування земельною ділянкоюподатківці зазначили, що продаж емфітевтичного права є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються за ставкою 20 відсотків.

Враховуючи зазначене, відчуження права користування на думку податківців є об’єктом оподаткування ПДВ.

Звичайно щодо цього питання доцільно також отримати власну ІПК. 

 

Відображення в обліку

Такий дозвіл на видобування корисних копалин відповідає ознакам нематеріального активу і належить до групи прав користування природними ресурсами – див. пп. 5 НП(С)БО 8. Більш детально див. тут.

  • Дт 377 Кт 311 – сплачено за право користування надрами надрокористувачу
  • Дт 154 Кт 377 – зарахування права користуванняна рахунок капітальних інвестицій;
  • Дт 641 Кт 377 – ПДВ – з урахуванням позиції податківців щодо відчуження права користування;
  • Дт 121 Кт 154 – отримання дозволу та введення його в експлуатацію;
  • Дт 92 Кт 133 – амортизація дозволу НА, вона відноситься до адміністративних витрат згідно з пп. 18 НП(С)БО 16 як амортизація нематеріальних активів загальногосподарського використання.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202533
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202524
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.202579
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202549