• Посилання скопійовано

Облік викупу неспожитої електроенергії трейдером

ТОВ-трейдер продає електроенергію контрагенту, за двостороннім договором. Відповідно до договору трейдер має викупити неспожиту електроенергію, зменшивши борг покупця у грошовому вимірі за актом взаємозаліку. ТОВ-покупець склало на ТОВ-трейдера ПН за актом взаємозаліку. ТОВ-трейдер планує провести даний викуп як повернення товару: Дт704 Кт361, Дт902 Кт281 – сторно. Як відобразити цю операцію в обліку: як повернення чи зворотній викуп?

ТОВ-трейдер не є виробником електроенергії, тому в його обліку не може бути залишків електроенергії, тому скільки придбали – стільки і продали.

Утворена різниця в споживанні та постачанні зумовлена тим, що реалізація електроенергії є прогнозним показником, а в кінці місяця визначається фактичне постачання. Тому можуть виникнути небаланси і для їх врегулювання потрібно або викупати або продавати електроенергію.

Звертаємо увагу, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Мінфіном (див. ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік). На сьогодні відсутні якісь рекомендації чи консультації Мінфіну щодо бухобліку небалансів. Ситуацію, коли  реалізовано більше електроенергії, ми розглядали у нашій консультації тут і тут.

На нашу думку, є декілька варіантів відображення цієї операції в обліку.

Перший  варіант: Орієнтуємося безпосередньо на умови договору. ТОВ -трейдер повинен викупити надлишок електроенергії:

  • Дт 281 Кт 631 – викуплено електроенергію у ТОВ-покупця;
  • Дт 641 Кт 631 – складено та зареєстровано ПН ТОВ- покупцем на ТОВ-трейдера
  • Дт 631/виробник Кт 281 – повернено електроенергію ТОВ-трейдером на виробнику, оскільки у трейдера не може бути залишку електроененргії.
  • Дт 631 Кт 361 – взаємозалік заборгованості між ТОВ-трейдером та ТОВ-покупцем.

В цьому випадку жодних коригувань щодо ПЗ з ПДВ ТОВ-трейдеру робити не потрібно.

Другий варіант. Якщо розглядати такий викуп як повернення раніше поставленої електроенергії:

  • Дт 704 Кт 361 – зменшення доходу на суму поверненого товару;
  • Дт 704 Кт 641 – РК до ПН щодо поверненої електроенергії складає ТОВ-трейдер на покупця;
  • Дт 902 Кт 281 – сторно;
  • Дт 631/виробник Кт 281 – повернено електроенергію ТОВ-трейдером на виробнику. Оскільки у трейдера не може бути залишка електроенергії.

У цій консультації ми навели власну думку. З даним питанням доцільно звернутися безпосередньо до Мінфіну.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік викупу неспожитої електроенергії трейдером
    ТОВ-трейдер продає електроенергію контрагенту, за двостороннім договором. Відповідно до договору трейдер має викупити неспожиту електроенергію, зменшивши борг покупця у грошовому вимірі за актом взаємозаліку. ТОВ-покупець склало на ТОВ-трейдера ПН за актом взаємозаліку. ТОВ-трейдер планує провести даний викуп як повернення товару: Дт704 Кт361, Дт902 Кт281 – сторно. Як відобразити цю операцію в обліку: як повернення чи зворотній викуп?
    03.12.20247
  • Як оформити оренду приміщень із завершеною амортизацією?
    ТОВ - платник ПДВ на загальній системі оподаткування має два нежитлових приміщення, введених в експлуатацію у 2005 році зі строком використання 20 років. Балансова вартість одного приміщення – 291 800 грн (початкова 8 345 900 грн - знос 8 054 100 грн). Планується укладання договору оренди на 35 місяців у листопаді 2024 року. Як продовжити термін корисного використання приміщень? Яку вартість вказувати в договорі оренди? Чи є ризик визнання договору оренди договором фінлізингу?
    02.12.202435
  • Як правильно обліковувати транспортно-заготівельні витрати та розбіжності із зарплати в будівельному обліку?
    Будівельне підприємство придбало матеріали для виконання робіт з ремонту, понесло витрати на їх доставку частково на об’єкт ремонту, частково на орендований склад. Як обліковувати витрати на доставку?
    28.11.202421
  • Як відобразити в обліку донараховані за результатами митної перевірки суми ПДВ та мита?
    За результатами планової перевірки митним органом виявлено розбіжності та донараховано ПДВ і мито за імпортними операціями, які підприємство сплатило за актом перевірки. Як правильно оформити коригування донарахованих сум ПДВ та мита? Чи можна в уточнюючому розрахунку до декларації з ПДВ за минулий період відобразити донараховану суму ПДВ у рядку 11.1 для зменшення податкових зобов'язань?
    28.11.202428
  • Бухоблік грошових внесків до статутного капіталу до моменту державної реєстрації змін
    Єдиний учасник ТОВ прийняв рішення про збільшення статутного капіталу за рахунок грошових внесків, які вноситимуться протягом п'яти років, при цьому державна реєстрація змін відбудеться після внесення коштів. Чи вважатимуться доходом підприємства внески протягом п'яти років до реєстрації змін? Як правильно відобразити в бухобліку внесення коштів, враховуючи, що статутний капітал у балансі буде більший за зареєстрований? Чи потрібно відображати внесення коштів у рядку 1400 балансу?
    27.11.202445