• Посилання скопійовано

Чи є доходом ФОП отримані кошти за виконавчим провадженням?

ФОП – платник єдиного податку ІІ групи оплатив за послуги іншому ФОПу. Послуги не були надані. ФОП-платник звернувся до суду. За виконавчим провадженням ФОП-боржник має повернути аванс за послуги та відшкодувати судові збори та адвокатські витрати. Частково отримано кошти за наданим авансом. Чи будуть дані кошти доходом ФОПа?

ФОП – платник за виконавчим провадженням потенційно має отримати: суму сплаченого авансу за послуги, відшкодування адвокатських та судових витрат. Тож давайте розбиратися як вплине отримання таких коштів на дохід ФОП - платника єдиного податку.

Відповідно до пп. 1 пп. 292.1 ПКУ для фізичної особи – підприємця доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в  грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі.

 До суми доходу платника ЄП включається:

  • вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);
  • сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (для 3 групи-платників ПДВ);
  • винагороди за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування, агентськими договорами (без урахування транзитних сум) (п. 292.3 ПКУ)

До доходу не включаються:

  • пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті,
  • страхові виплати і відшкодування; доходи у вигляді бюджетних грантів;
  • доходи від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її госпдіяльності (292.1 ПКУ);
  • доходи визначені п. 292.11 ПКУ. Повний перелік див. у нашій новині  тут.

Своєю чергою, пп. 5 п. 292.11 визначено, що не є доходом ФОП суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.

Отже, повернений аванс не включається до складу доходу ФОП.

Щодо відшкодування судових витрат, то в ЗІР є дві консультації:

  • 107.01.03«Чи включається дохід, отриманий як компенсація (відшкодування) за рішенням суду, до доходу, що дає право ФОП зареєструватися платником ЄП та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування в наступному податковому періоді?»;
  • 107.01.03«Чи включається до складу доходу ФОП – платника ЄП (першої – третьої груп) сума коштів отримана за рішенням суду у вигляді грошової компенсації (відшкодування) судових витрат (у тому числі судового збору, сплаченого такою особою)?».

В даних консультаціях чітко визначено, що отримане відшкодування судових витрат (судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи)   не є доходом отриманим від господарської діяльності і тому не включається до складу доходу платників єдиного податку. Такий дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи як додаткове благо та оподатковується ПДФО та ВЗ на загальних підставах.

Окремо нічого не сказано про адвокатські витрати та в даній ситуації потрібно діяти по аналогії з судовими витратами.

Таким чином, для ФОП кошти отримані як:

  • повернення авансового платежу – не є доходом ФОП і не оподатковується. В ПКУ щодо цього питання є пряма норма пп. 5 пп.292.1 ПКУ.
  • відшкодування судових та адвокатських витрат не є доходом ФОП. Проте дані кошти включається до складу доходу ФО як додаткове благо та оподатковуються в загальному порядку ПДФО та ВЗ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202522
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202514
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202525
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025117
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517