• Посилання скопійовано

Чи є доходом ФОП отримані кошти за виконавчим провадженням?

ФОП – платник єдиного податку ІІ групи оплатив за послуги іншому ФОПу. Послуги не були надані. ФОП-платник звернувся до суду. За виконавчим провадженням ФОП-боржник має повернути аванс за послуги та відшкодувати судові збори та адвокатські витрати. Частково отримано кошти за наданим авансом. Чи будуть дані кошти доходом ФОПа?

ФОП – платник за виконавчим провадженням потенційно має отримати: суму сплаченого авансу за послуги, відшкодування адвокатських та судових витрат. Тож давайте розбиратися як вплине отримання таких коштів на дохід ФОП - платника єдиного податку.

Відповідно до пп. 1 пп. 292.1 ПКУ для фізичної особи – підприємця доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в  грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі.

 До суми доходу платника ЄП включається:

  • вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);
  • сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (для 3 групи-платників ПДВ);
  • винагороди за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування, агентськими договорами (без урахування транзитних сум) (п. 292.3 ПКУ)

До доходу не включаються:

  • пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті,
  • страхові виплати і відшкодування; доходи у вигляді бюджетних грантів;
  • доходи від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її госпдіяльності (292.1 ПКУ);
  • доходи визначені п. 292.11 ПКУ. Повний перелік див. у нашій новині  тут.

Своєю чергою, пп. 5 п. 292.11 визначено, що не є доходом ФОП суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.

Отже, повернений аванс не включається до складу доходу ФОП.

Щодо відшкодування судових витрат, то в ЗІР є дві консультації:

  • 107.01.03«Чи включається дохід, отриманий як компенсація (відшкодування) за рішенням суду, до доходу, що дає право ФОП зареєструватися платником ЄП та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування в наступному податковому періоді?»;
  • 107.01.03«Чи включається до складу доходу ФОП – платника ЄП (першої – третьої груп) сума коштів отримана за рішенням суду у вигляді грошової компенсації (відшкодування) судових витрат (у тому числі судового збору, сплаченого такою особою)?».

В даних консультаціях чітко визначено, що отримане відшкодування судових витрат (судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи)   не є доходом отриманим від господарської діяльності і тому не включається до складу доходу платників єдиного податку. Такий дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи як додаткове благо та оподатковується ПДФО та ВЗ на загальних підставах.

Окремо нічого не сказано про адвокатські витрати та в даній ситуації потрібно діяти по аналогії з судовими витратами.

Таким чином, для ФОП кошти отримані як:

  • повернення авансового платежу – не є доходом ФОП і не оподатковується. В ПКУ щодо цього питання є пряма норма пп. 5 пп.292.1 ПКУ.
  • відшкодування судових та адвокатських витрат не є доходом ФОП. Проте дані кошти включається до складу доходу ФО як додаткове благо та оподатковуються в загальному порядку ПДФО та ВЗ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як розподілити загальновиробничі витрати при посіві різних культур на одному полі?
    На сільськогосподарському підприємстві одне поле використовується під різні культури протягом року: з січня по червень 2024 року - під озиму пшеницю 2024 року, а з жовтня по грудень 2024 року - під озимий ріпак урожаю 2025 року. Як правильно розподілити між цими посівами орендну плату за паї, яка нараховується один раз наприкінці року, загальновиробничу амортизацію, витрати на ремонт загальновиробничої техніки?
    18.12.202435
  • Податкові аспекти передачі благодійного майна від ГО соціальним та медичним закладам
    Громадська організація, неприбуткова, неплатник ПДВ, отримала бензиновий генератор як благодійну допомогу від донора, який надав дозвіл на його передачу соціальним або медичним закладам через неможливість використання в офісному приміщенні. Чи виникають у громадської організації податкові зобов'язання при передачі такого обладнання? Чи виникають податкові зобов'язання у медичних та соціальних закладів при отриманні такого обладнання?
    18.12.202414
  • Собівартість послуг із заправки картриджів
    Підприємство торгує товарами і надає послуги із заправки картриджів. На собівартість послуг заправки, на рахунок 23 списується зарплата інженера та матеріали, які в кінці місяця за актом списуються на 903 рахунок. Незавершеного виробництва немає. Калькуляції не складаються. Як правильно прописати дану ситуацію в наказі про облікову політику?
    17.12.202450
  • Нюанси обліку та оподаткування ремонту автомобіля після ДТП
    ТОВ придбало транспортний засіб за кредитні кошти. Транспортний засіб внесено в заставу даного кредиту. Автомобіль потрапив у ДТП у робочий час. Страхова компанія перерахувала страхове відшкодування на кредитний рахунок підприємства і на цю суму було погашено частину кредиту. Автомобіль буде ремонтуватись за власні кошти підприємства згодом власними силами або на СТО. Чи матиме право підприємство на податковий кредит в даному випадку? Якщо відшкодування отримано буде у 2024, а ремонту 2025 р. як відобразити дані операції в обліку?
    12.12.202439
  • Ліквідація та продаж ОЗ, отриманих за грантом
    Неприбуткова громадська організація отримала ОЗ в рамках грантової угоди, які після її завершення залишаються на балансі організації згідно з умовами договору з донором. Чи має право громадська організація ліквідувати ОЗ, як ті, що повністю замортизовані, так і ті, що ще амортизуються? Чи може громадська організація передати такі ОЗ фізичним або юридичним особам? Які податкові наслідки виникнуть для громадської організації при ліквідації або передачі цих ОЗ?
    10.12.202440