• Посилання скопійовано

Облік відшкодування пошкодженого об’єкта оренди

Фірма "А "надала в оперативну оренду фірмі "Б" обладнання. Під час оренди обладнання було знищено і не підлягає відновленню. Орендар відшкодовуватиме вартість обладнання орендодавцю. Якими документами оформляється відшкодування? Чи нараховується ПДВ? Як відображати в бухгалтерському обліку?

Якими документами оформляється відшкодування?

Це питання нормативно не врегульоване, а тому вирішується в кожному конкретному випадку індивідуально, залежно від особливостей кожної конкретної ситуації. 

Загальні підстави для відшкодування повинні зазначатися в договорі оренди. Наприклад, сторони, орендар і орендодавець, можуть скласти спільний Акт про знищення об’єкта оренди. Акт складається комісією з представників обох сторін (орендодавця і орендаря) та може містити опис обставин знищення, характер пошкоджень і висновки про неможливість відновлення.

Додатково може бути Акт про оцінку збитку незалежного оцінювача. Хоча і в самому договорі оренди може бути записано, в якій сумі відшкодовувати збитки в разі знищення об’єкта оренди.

Сума збитку може узгоджуватися і в Акті про знищення. Або ж орендодавець на підставі Акта може направити орендодавцеві письмову претензію, і вже на підставі такої претензії орендодавець здійснює відшкодування.

На підставі Акту про знищення сторони можуть списувати об’єкт з обліку:

  • орендодавець з балансового обліку;
  • орендар з позабалансового.

Але поряд з цим на підставі Акту про знищення може складатися Акт про списання ОЗ, наприклад, за формою, встановленою Наказом №818 чи за самостійно розробленою формою.

ПДВ в цьому випадку не нараховується, тому що згідно з пп. 188.1 ПКУ до складу договірної вартості, яка є базою оподаткування ПДВ, не включаються суми відшкодування шкоди.

 

Бухгалтерський облік

На підставі Акту про знищення та/чи Акту списання ОЗ та/чи іншого подібного документу орендоване обладнання списується з обліку сторін.

У орендаря списується з позабалансового субрахунку 01 «Орендовані необоротні активи».

У орендодавця списується з балансу:

  • Дт 131 Кт 10 – на суму нарахованого зносу;
  • Дт 976 Кт 10 – на залишкову вартість.

На підставі Акту про знищення та/чи підтвердженої орендарем претензії орендодавця сума належного до виплати відшкодування шкоди відображається в бухгалтерському обліку сторін. 

Орендарем:

  • Дт 949 Кт 685.

Орендодавцем:

  • Дт 374 Кт 746.

Здійснення компенсації орендарем:

  • Дт 685 Кт 311.

Отримання компенсації орендодавцем:

  • Дт 311 Кт 374.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144