Премії та інші заохочувальні виплати визнаються зобов'язанням через створення забезпечення у звітному періоді, якщо робота, виконана працівниками у цьому періоді, дає їм право на отримання таких виплат у майбутньому п. 8 П(С)БО 26.
Залишок забезпечення переглядається на кожну дату балансу та, у разі потреби, коригується (збільшується або зменшується). У разі відсутності ймовірності вибуття активів для погашення майбутніх зобов'язань сума такого забезпечення підлягає сторнуванню (п.17 НП(С)БО 11).
Таким чином, забезпечення має бути використане протягом року і для відшкодування лише тих витрат, для покриття яких воно було створено. Періодичність коригування резерву зазвичай закріплена в обліковій політиці та базується на професійному судженні бухгалтера.
При цьому незалежно від того, чи було зазначено в обліковій політиці, що резерв переглядається в кінці року, провести коригування доведеться за результатами обов’язкової інвентаризації (пп. 7 розд. І Положення про інвентаризацію).
Відповідно до наведеної умови, в кінці 2019 р. підприємство мало провести інвентаризацію та відкоригувати резерв. Як коригувати резерв у разі його завищення, читайте у нашій консультації на прикладі резерву відпусток див. тут і тут. Фактично у 2024 р. виявило помилку минулих років, яка коригується за рахунок нерозподіленого прибутку: Д-т 471 К-т 44 (списання зайвого резерву) (п. 4 П(С)БО 6).
Цей запис в обліку роблять на підставі бухгалтерської довідки. Докладніше про бухгалтерську довідку ми розповіли в «ДК» №15/2023, коментуючи лист Мінфіну від 21.03.2023 р. №41010-07-5/76041010-07-5/77 (див. «ДК» №5/2024).
Щодо податкової декларації з податку на прибуток, то виправляти помилки можна лише до закінчення строку давності, який становить 1 095 календарних днів із дати, що настає:
- за граничним днем подання помилкової декларації (якщо декларацію подали вчасно);
- за днем фактичного подання декларації (якщо декларацію подали пізніше граничного строку).
Звертаємо увагу, що строки давності були призупинені спочатку на період дії карантину, потім на період військового стану. Про це ми написали в «ДК» №12/2022 і були відновлені з 01.08.2023 р. Тож підприємству доведеться коригувати податкову декларацію з податку на прибуток.
Оскільки забезпечення створюється для відшкодування майбутніх витрат, зокрема на виплату премій (винагород) за підсумками року, які входять до фонду оплати праці, то податкову різницю відповідно до п. 139.1 ПКУ застосовувати не потрібно (ІПК від 20.06.2019 р. №2823/6/99-99-15-02-02-15/IПК).
Алгоритм виправлення помилки на прикладі див. в «ДК» №05/2024 консультація «Давню штрафну санкцію визнано частково».
***
Також читайте: Резерви на виплату премій
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити