• Посилання скопійовано

Бухоблік поліпшення орендованого обладнання

Підприємство орендує промислове обладнання – парогенератор для цілей виробництва. Для підключення парогенератору було придбано та використано крани, коліна, кутники та інши сантехнічні вироби на суму 200 000 грн. Також було замінено 4 тени (складові частини парогенератора) на суму 60 000 грн. Як це відобразити в обліку?

Прямої відповіді на це питання НП(С)БО 14 та інші НП(С)БО не містять.

Як би підприємство придбало цей парогенеретор, то всі зазначені витрати, як на підключення, так і на заміну тенів, відносилися би до складу первісної вартості парогенератора і відображалися на рахунку 10, згідно з пп. 8 НП(С)БО 7, як:

  • витрати на транспортування, установку, монтаж, налагодження основних засобів; 
  • інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Причому витрати на поліпшення власних ОЗ збільшують його первісну вартість (п. 14 НП(С)БО 7) — тобто, збільшують вартість на рахунку 10.

А осб щодо орендованих ОЗ в п. 4 розд. ІІ НП(С)БО 14 сказано, що витрати на поліпшення орендованого об’єкта ОЗ відображаються орендарем як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших необоротних матеріальних активів.

Інструкцією №291 для обліку таких капітальних інвестицій призначено субрахунок 153 «Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів». 

Далі такі витрати зараховуються на баланс, на субрахунок 117 «Інші необоротні матеріальні активи», згідно з Інструкцією №291.

Якщо порівняти наведені вище норми щодо власних і орендованих ОЗ, на наш погляд, стає зрозумілим, що ті витрати, які для власних ОЗ обліковуються на рахунку 10, для орендованих ОЗ мають обліковуватися на субрахунку 117.

Тож, на наш погляд, витрати як на заміну тенів, так і на підключення парогенератора відносять спершу на субрахунок 153. А після того, як генератор стане придатним для використання в запланованих цілях, зазначені витрати зараховують на баланс:

  • Дт 117 Кт 153.

Надалі такі витрати підлягають амортизації в загальному порядку. Щоправда, метод амортизації можна обрати лише прямолінійний чи виробничий (див. п. 27 НП(С)БО 7).

Якщо підприємство є платником податку на прибуток і коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то щодо амортизації такого об’єкта застосовується «амортизаційна» різниця за ст. 138 ПКУ:

  • на суму нарахованої бухгалтерської амортизації фінрезультат до оподаткування збільшується;
  • на суму амортизації, розрахованої за п. 138.3 ПКУ (так звана податкова амортизація), фінрезультат до оподаткування зменшується. 

Одним з правил податкової амортизації є мінімальний строк корисного використання, протягом якого нараховується амортизація. Для розглядуваних витрат (група 9 — інші ОЗ) такий мінімальний строк — 12 років. 

Тобто, навіть якщо у бухгалтерському обліку строк використання, приміром, 4 роки, в податковому буде 12 років.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:18
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202413
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202425
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442