• Посилання скопійовано

Бухоблік поліпшення орендованого обладнання

Підприємство орендує промислове обладнання – парогенератор для цілей виробництва. Для підключення парогенератору було придбано та використано крани, коліна, кутники та інши сантехнічні вироби на суму 200 000 грн. Також було замінено 4 тени (складові частини парогенератора) на суму 60 000 грн. Як це відобразити в обліку?

Прямої відповіді на це питання НП(С)БО 14 та інші НП(С)БО не містять.

Як би підприємство придбало цей парогенеретор, то всі зазначені витрати, як на підключення, так і на заміну тенів, відносилися би до складу первісної вартості парогенератора і відображалися на рахунку 10, згідно з пп. 8 НП(С)БО 7, як:

  • витрати на транспортування, установку, монтаж, налагодження основних засобів; 
  • інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Причому витрати на поліпшення власних ОЗ збільшують його первісну вартість (п. 14 НП(С)БО 7) — тобто, збільшують вартість на рахунку 10.

А осб щодо орендованих ОЗ в п. 4 розд. ІІ НП(С)БО 14 сказано, що витрати на поліпшення орендованого об’єкта ОЗ відображаються орендарем як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших необоротних матеріальних активів.

Інструкцією №291 для обліку таких капітальних інвестицій призначено субрахунок 153 «Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів». 

Далі такі витрати зараховуються на баланс, на субрахунок 117 «Інші необоротні матеріальні активи», згідно з Інструкцією №291.

Якщо порівняти наведені вище норми щодо власних і орендованих ОЗ, на наш погляд, стає зрозумілим, що ті витрати, які для власних ОЗ обліковуються на рахунку 10, для орендованих ОЗ мають обліковуватися на субрахунку 117.

Тож, на наш погляд, витрати як на заміну тенів, так і на підключення парогенератора відносять спершу на субрахунок 153. А після того, як генератор стане придатним для використання в запланованих цілях, зазначені витрати зараховують на баланс:

  • Дт 117 Кт 153.

Надалі такі витрати підлягають амортизації в загальному порядку. Щоправда, метод амортизації можна обрати лише прямолінійний чи виробничий (див. п. 27 НП(С)БО 7).

Якщо підприємство є платником податку на прибуток і коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то щодо амортизації такого об’єкта застосовується «амортизаційна» різниця за ст. 138 ПКУ:

  • на суму нарахованої бухгалтерської амортизації фінрезультат до оподаткування збільшується;
  • на суму амортизації, розрахованої за п. 138.3 ПКУ (так звана податкова амортизація), фінрезультат до оподаткування зменшується. 

Одним з правил податкової амортизації є мінімальний строк корисного використання, протягом якого нараховується амортизація. Для розглядуваних витрат (група 9 — інші ОЗ) такий мінімальний строк — 12 років. 

Тобто, навіть якщо у бухгалтерському обліку строк використання, приміром, 4 роки, в податковому буде 12 років.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:098
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202563
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518