• Посилання скопійовано

Як відобразити в обліку внесок ОЗ до статутного капіталу ФГ?

ФГ – платник єдиного податку 4 групи, платник ПДВ, планує збільшити статутний капітал з внеску ОЗ засновником та новим членом ФГ, зокрема склад 1 та склад 2 відповідно. Як відобразити в обліку внесок ОЗ до статутного капіталу ФГ? Який порядок оподаткування цих операцій?

У власності фермерського господарства може перебувати будь-яке майно, в тому числі земельні ділянки, житлові будинки, господарські будівлі і споруди, засоби виробництва тощо, яке необхідне для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і набуття якого у власність не заборонено законом. Порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом  (ст. 20 Закону про фермерське господарство).

Таким чином, оскільки не встановлено спеціальних правил чи вимог для формування статутного капіталу користуючись майном одного із засновників чи члена фермерського господарства, то потрібно скористатись положеннями статуту такого фермерського господарства та/або загальними правилами, встановлені для господарських товариств. Більш детально див. у нашій консультації тут.

Якщо статутний капітал вже сформовано, але один із засновників (учасників) чи членів фермерського господарства бажає передати господарству належну йому нерухомість саме як внесок до статутного капіталу, то для цього розмір статутного капіталу потрібно збільшити на вартість, за якою вноситиметься така нерухомість. При цьому потрібно буде внести зміни до статуту в частині збільшення розміру статутного капіталу на вартість такої нерухомості. 

Випадки обов'язкової оцінки майна наведені у ст. 7 Закону про оцінку майнаТакий випадок, як внесення майна у вигляді складу до статутного капіталу фермерського господарства у ній не зазначений, тому вартість майна може бути визначена самостійно. В бухобліку ФГ внесення майна до СК відображається в загальному порядку:

  • Дт 46 Кт 40 – збільшено статутний капітал на суму заборгованості учасника у національній валюті;
  • Дт 152 Кт 46 – отримано основні засоби від засновника, члена ФГ господарства;
  • Дт 103 Кт 152 – введено в експлуатацію склад.

Більш детально див. у «ДК» №9 від 26.02.2018 р.

 

ПДВ

Операція із внесення платником ПДВ рухомого/нерухомого майна до статутного капіталу юридичної особи в обмін на корпоративні права в загальному порядку є об’єктом оподаткування ПДВ (див. нашу новину)

В цьому випадку нерухомість до статутного капіталу вноситься фізичною особою, тому ПДВ тут не виникає. 

 

ПДФО та ВЗ

Відповідно до пп. 165.1.44 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи у вигляді суми майнового та немайнового внеску платника податку до статутного фонду юридичної особи – емітента корпоративних прав, в обмін на такі корпоративні права.

Тобто такий внесок не оподатковується ПДФО. В такому разі він не оподатковується і ВЗ (див. пп. 1.7 пп. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ). Більш детально див. нашу консультацію тут.

Внесок до статутного капіталу ФГ фізичною особою не відображається в додатку 4ДФ єдиної звітності.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік зміни статутного капіталу та переведення внеску в додатковий капітал
    Підприємство у 2023 році отримало від засновника (селищної ради) автогрейдер вартістю 2 500 000 грн як внесок до статутного капіталу. Нараховано 400 000 грн амортизації, але дохід на суму амортизації не визнавався. Зараз засновник вирішив зменшити статутний капітал на вартість грейдера, перевівши цей внесок до додаткового капіталу. Які бухгалтерські проведення необхідно зробити та як вирішити питання з доходом, зокрема, за минулі періоди, що вплинуло на збитковість?
    15.07.2025172
  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202535
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202566
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202521
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025384