• Посилання скопійовано

Податкові наслідки уцінки НМА, який ще не введений в експлуатацію

ТОВ придбало НМА і обліковує його за дебетом рах. «Придбання (створeння) нематеріальних активів». НМА ще не введений в експлуатацію, і невідомо, коли це може статися. Вартість цієї інвестиції на кінець 2024 року потрібно зменшити внаслідок знецінення. Які документи потрібно скласти та підписати? Які будуть наслідки з ПДВ та з податку на прибуток?

Правила переоцінки нематеріальних активів (далі – НМА) визначені п.п. 19 – 24 НП(С)БО 8. На нашу думку, ці ж правила можна застосувати і до НМА, які придбані, але ще не введені в експлуатацію. Якщо підприємство вважає, що придбаний НМА з плином часу втратив свою вартість, воно може його уцінити.

Рішення про уцінку приймає керівник, і воно оформляється наказом керівника. 

Згідно зі ст. 7 Закону про оцінку майна професійна оцінка обов'язкова у випадку переоцінки основних фондів для цілей бухгалтерського обліку. На нашу думку, попри те, що поняття «основні фонди» вже застаріле і не використовується, ця норма поширюється на випадки переоцінки всіх необоротних активів для цілей бухобліку. Тому, ми вважаємо, для визначення справедливої вартості нематеріального активу потрібно залучити професійного оцінювальника.

Отже, документальне оформлення переоцінки НМА включає:

  • Видання наказу керівника про необхідність переоцінки НМА, який обліковується на рах. 154 та залучення для цієї цілі професійного оцінювальника;
  • Отримання звіту про оцінку від оцінювальника;
  • Видання наказу керівника про переоцінку НМА на підставі звіту про оцінку, в цьому наказі фіксується нова справедлива вартість переоціненого НМА;
  • Складання бухгалтерської довідки про переоцінку НМА.

Якщо підприємство коригує фінрезультат, то воно збільшує фінрезультат на суму уцінки НМА. Докладніше про це – в ІПК ДПСУ від 02.10.2020 р. №4093/IПК/99-00-05-05-02-06. Зокрема, фінрезультат до оподаткування збільшується на суму уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів та/або нематеріальних активів, включених до витрат звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (п. 138.1 ПКУ).

Як зазначають автори згаданої ІПК, саме по собі знецінення, зменшення корисності чи уцінка капітальних інвестицій податкових наслідків з ПДВ не спричиняє. Але наслідки з ПДВ настануть, якщо підприємство вирішить зовсім списати цей НМА, і ці наслідки докладно описані у згаданій ІПК. Тут скажемо тезисно: при списанні НМА потрібно буде нарахувати зобов’язання з ПДВ на підставі п. 189.9 ПКУ. Ці ПЗ можна буде не нараховувати, якщо платник ПДВ подає контролюючому органу відповідний документ про знищення НМА, внаслідок чого він не може використовуватися за первісним призначенням.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік зміни статутного капіталу та переведення внеску в додатковий капітал
    Підприємство у 2023 році отримало від засновника (селищної ради) автогрейдер вартістю 2 500 000 грн як внесок до статутного капіталу. Нараховано 400 000 грн амортизації, але дохід на суму амортизації не визнавався. Зараз засновник вирішив зменшити статутний капітал на вартість грейдера, перевівши цей внесок до додаткового капіталу. Які бухгалтерські проведення необхідно зробити та як вирішити питання з доходом, зокрема, за минулі періоди, що вплинуло на збитковість?
    15.07.2025172
  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202535
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202566
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202521
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025384