• Посилання скопійовано

Облік орендованих земельних ділянок у фермерського господарства

Фермерське господарство використовує у своїй діяльності земельні ділянки на правах оренди (орендну плату сплачує ФГ) та земельні ділянки ОТГ, орендовані засновником ФГ (орендну плату сплачує засновник). Як відобразити ці земельні ділянки в обліку ФГ?

Відповідно до ст. 12 Закону про ФГ землі фермерського господарства можуть складатися із:

  • земельних ділянок, що належать громадянам України - членам фермерського господарства на праві власності, користування. При цьому право користування земельною ділянкою може входити до складу майна ФГ (складеного капіталу, що передається членами ФГ до його складеного капіталу (ст. 19 Закону про ФГ);
  • земельних ділянок, що належать фермерському господарству на праві власності, користування, при цьому ФГ може укладати договори безпосередньо з орендодавцем.

 

Орендовані земельні ділянки ФГ

Об’єкт операційної оренди відображається орендарем на позабалансовому рахунку бухгалтерського обліку за вартістю, указаною в договорі оренди (пп. 4 Розділу ІІ НП(С)БО 14).

Тобто земельні ділянки, які ФГ використовує за договором оренди відображаються в обліку:

  • при набутті права користування – Дт 01 «Орендовані необоротні активи»;
  • при вибутті – Кт 01 «Орендовані необоротні активи».

Аналітичний облік орендованих необоротних активів ведеться за видами активів (Інструкція №291)

Нарахування орендної плати  та утримання податків проводиться в загальному порядку: Дт 23 Кт 631, Дт 631 Кт 642 (ВЗ), Кт 64/ПДФО.

 

Використання земельних ділянок, взятих в оренду засновником

Якщо між засновником та ФГ укладено договір суборенди щодо земель ОТГ, то облік та оподаткування проводиться в загальному порядку, як і щодо орендованих необоротних активів.

Якщо ж право користування земельною ділянкою внесено до складеного капіталу, то воно відображається на субрахунку 122 «Права користування майном» у складі нематеріальних активів (IПК ДФСУ від 15.06.2017 р. №669/6/99-99-12-02-03-15/IПК «Про єдиний податок четвертої групи»).

При цьому платником орендної плати та МПЗ є фізична особа – засновник, як орендар. Щодо цього див. відповіді у ЗІР:

  • БЗ ЗІР (111.01): «Хто є платником орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності (ФО чи фермерське господарство), якщо земельна ділянка надана ФО – засновнику фермерського господарства за договором оренди, в якому визначено цільове призначення земельної ділянки – для ведення фермерського господарства?»);
  • БЗ ЗІР (103.02): «Чи повинен член фермерського господарства – власник земельних ділянок сільськогосподарського призначення сплатити суму мінімального податкового зобов’язання (МПЗ), визначену контролюючим органом в ППР, якщо фермерське господарство користується такими ділянками без укладання договору оренди та державної реєстрації переходу такого права користування?»).

 ***

Також пропонуємо до уваги:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202533
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202524
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.202579
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202549