• Посилання скопійовано

Облік бібліотечних фондів в кав’ярні

Підприємство придбало книги для розміщення у кав’ярні для безоплатного користування клієнтами. Останні можуть взяти почитати і повернути на місце. Але наявність книг не відслідковують. Тож клієнти можуть і не повернути книги. Як обліковувати такі книги?

Бібліотечні фонди

Чи є підстави обліковувати книги у складі необоротних активів, як бібліотечні фонди?

Про облік бібліотечних фондів ми писали, приміром, тут. Бібліотечні фонди обліковуються у складі необоротних активів на субрахунку 111.

Бібліотечні фонди – це упорядковане зібрання документів, які зберігаються в бібліотеці.

Детальний облік бібліотечних фондів веде бібліотекар у книгах сумового обліку та регістрах індивідуального обліку, які заповнюються відповідно до Інструкції №22 (від 03.04.2007 р).

Очевидно, що в розглядуваній ситуації немає бібліотечних фондів. Тому і немає підстав обліковувати книги у складі бібліотечних фондів.

 

МШП чи необоротні активи

Розміщені в кав’ярні книги не відразу використовуються в діяльності, а використовуються протягом певного часу. Тому, на наш погляд, вони можуть бути обліковані в складі МШП чи необоротних активів.

Якщо строк служби до року, слід облікувати як МШП. Більше року – як необоротні активи. Але за умовами запитання книги розміщуються в кав’ярні вільно. Тож будь-який відвідувач може забрати книги, повернути або не повернути. Таким чином, встановити очікуваний термін служби книг немає можливості. Можна припустити, що за такого вільного порядку строк використання буде меншим за рік. Тож очікуваний строк – менше року.

А тому, на наш погляд, такі книги слід обліковувати, як МШП. Детально про облік МШП можна почитати тут.

Придбані книги обліковують на рахунку 22. А при видачі в користування (розміщенні в кав’ярні) списуються до складу витрат:

  • Дт 93 Кт 22.

Поряд з цим, ведеться оперативний облік у кількісному вираженні, наприклад, у журналі обліку. Періодично книги інвентаризують і відсутні книги списують з оперативного обліку.

Недолік цього варіанту обліку в тому, що неможливо встановити більш-менш доречний строк їх служби. Навіть для МШП має бути встановлено такий строк, приміром, рік. Але якщо книги зникнуть до цього строку, за обліковими правилами слід визнавати нестачу. Але ж в розглядуваній ситуації це некоректно. Тому, на наш погляд, найдоречніше обліковувати за варіантом роздаткового матеріалу.

 

Роздатковий матеріал

На наш погляд, в розглядуваній ситуації книги є своєрідним роздатковим матеріалом, їх розміщення в кав’ярні подібне до безоплатних роздач рекламних матеріалів. Адже книги розміщені в кав’ярні і надалі облік книг не ведеться. Книги як роздатковий матеріал можна обліковувати на субрахунку 209, а при розміщенні в кав’ярні списувати на витрати:

  • Дт 93 Кт 209.

Такий захід, на наш погляд, має рекламний характер, що направлений на більше залучення клієнтів. Тож підприємству доречно оформити такий захід відповідними документами. Детально про це можна почитати тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202420
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442