• Посилання скопійовано

Нерезидент повернув товар на доробку: облік та оподаткування

ТОВ - платник ПДВ та ПНП здійснив експорт власної продукції за межі України (100% передплата), але нерезидент (покупець) виявив недоліки в цій продукції та планує повернути її на доопрацювання з подальшим отриманням вже виправленого товару. Як відобразити в обліку дані операції? Які податкові наслідки?

Оподаткування

Повернення товару нерезидентом постачальнику резиденту може відбуватися у двох митних режимах: імпорту та реімпорту.

Пунктом 3 частини 2 ст. 78 Митного кодексу визначено, що у митний режим реімпорту можуть бути поміщені товари, які були поміщені у митний режим експорту (остаточного вивезення) і повертаються особі, яка їх експортувала, у зв’язку з невиконанням (неналежним виконанням) умов зовнішньоекономічного договору, згідно з якими ці товари поміщувалися у митний режим експорту, або з інших обставин, що перешкоджають виконанню цього договору, якщо ці товари:

  1. повертаються на митну територію України у строк, що не перевищує шести місяців з дати вивезення їх за межі цієї території у митному режимі експорту;
  2. перебувають у такому самому стані, в якому вони оформлені у митний режим експорту, крім природних змін їх якісних та/або кількісних характеристик за нормальних умов транспортування, зберігання та використання (експлуатації), внаслідок якого були виявлені недоліки, що спричинили реімпорт товарів.

Якщо товар повернено нерезидентом до сплину 6 місяців, то дані товари можуть бути поміщені в митний режим реімпорту.

В цьому випадку відповідно до пп. 206.3 ПКУ операції з ввезення товарів у митному режимі реімпорту звільняються від оподаткування ПДВ, крім операцій із ввезення відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 78 Митного кодексу, що оподатковуються ПДВ за ставкою 20% або 7% (пп. 194.1.1 ПКУ).

Податковий кредит за такою операцією визначається на загальних підставах, а саме:

  • пп. «ґ» пп. 198.1 ПКУ визначено, що до ПК відносяться суми ПДВ, сплачені в разі ввезення товарів на митну територію України;
  • згідно з пп. 198.2 ПКУ датою віднесення сум ПДВ до ПК є дата сплати ПДВ на митниці за податковими зобов'язаннями, що виникли на дату подання митної декларації для митного оформлення згідно з п. 187.8 ПКУ;
  • сума ПДВ, сплачена на митниці, має бути підтверджена митною декларацією (п. 198.6 ПКУ).

З правом на податковий кредит при реімпорті товарів погоджуються і податківці у листі від 06.01.2016 р. №13/6/06-30-15-01-19.

Імпорт проводиться за загальними правилами. Більш детально в нашій аналітиці.

Податок на прибуток визначається за правилами бухгалтерського обліку. Звертаємо увагу, так як оплата була 100% і у постачальника товарна заборгованість, то курсові різниці не виникають.

 

Бухгалтерський облік

У разі повернення товару/продукції нерезидентом з подальшою його доробкою і повторним постачанням здійснюється вирахування з доходу записом Дт 704 «Вирахування з доходу» Кт 362 «Розрахунки з іноземними покупцями». Одночасно з цим товар оприбутковується назад на склад за первісною вартістю (тобто тією ж вартістю за якою був реалізований) записом Дт 902 «Собівартість реалізованих товарів» 281 «Товари на складі»/ 26 «Готова продукція» методом «червоне сторно» (тобто із знаком мінус).

Так як нерезидент вже оплатив товар/готову продукцію, то оскільки в подальшому резидент буде зобов’язаний поставити товар/готову продукцію після доробки, курсові різниці не розраховуються, зважаючи на те, що така  заборгованість є немонетарною (буде погашатися товаром).

Щодо доробки, то тут є декілька варіантів:

  • всі витрати на доробку включити до складу витрат на збут.
  • до собівартості товару/продукції.

Який варіант обрати в першу чергу залежить від умов ЗЕД-договору. Адже якщо товар/готова продукція був повністю виготовлений за технологією, відповідав умовам ЗЕД-договору і відповідно придатний до використання, то в собівартість включити таку доробку на нашу думку недоцільно.  Якщо ж це, наприклад, неменучий технологічний брак, то такі витрати відносяться до інших прямих витрат відповідно до НП(С)БО 16.

Подальший експорт товару/готової продукції проводиться в загальному порядку. Більш детально ми писали у нашій новині тут і тут.

Також додатково пропонуємо до уваги: Реімпорт в обліку 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202578
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518