• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування при перепродажу електроенергії

ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, купуватиме електроенергію в Укренерго і продаватиме суб’єктам господарювання. Як нараховувати ПДВ – за касовим методом чи за правилом першої події? Як визначати податок на прибуток? Чи потрібно вести облік собівартості?

Податок на додану вартість

Касовий метод ПДВ

Відповідно до норм пп. 44 підр. 2 розд. ХХ ПКУ тимчасово, до 1 січня 2026 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної енергії, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.

Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пп. 187.1 та у пп. 198.2 ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2026 року.

Таким чином, при продажу електроенергії дата виникнення ПЗ і ПК визначається за касовим методом. Причому касовий метод стосується лише операцій придбання і постачання електроенергії. Щодо всіх інших операцій ПЗ і ПК нараховуються в загальному порядку за правилом першої події.

 

Зведені ПН

Згідно з наведеною вище нормою ПКУ у разі якщо операції, визначені цим пунктом, мають безперервний або ритмічний характер постачання, платники податку:

  • покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів або інших видів компенсації відповідно до пп. 14.1.266 ПКУ протягом такого місяця;
  • покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведену податкову накладну з урахуванням усієї суми отриманих коштів або інших видів компенсації відповідно до пп. 14.1.266 ПКУ протягом такого місяця.

Фактично постачання електроенергії має безперервний характер, тому продавець електроенергії може складати не пізніше останнього дня місяця зведену податкову накладну на кожного платника ПДВ, а також окрему зведену податкову накладну на неплатників ПДВ.

 

База оподаткування ПДВ

Згідно з пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається згідно договірної вартості, при цьому вона не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг. Але це останнє правило не поширюється на постачання електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.

Таким чином, база оподаткування операцій з постачання електроенергії визначається згідно договірної вартості, навіть якщо вона нижча за ціну придбання.

Тобто, при продажу електроенергії нижче ціни придбання донараховувати ПДВ не потрібно.

 

Податок на прибуток

Податкові різниці для платників податку на прибуток, які продають електроенергію, ПКУ не передбачені.

 

Акцизний податок

Згідно з пп. 212.1.13 ПКУ платниками акцизного податку є виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її на ринку електричної енергії.

А суб’єкти господарювання, які займаються придбанням і подальшим продажом електроенергії, не є платниками акцизного податку.

 

Чи потрібно вести облік собівартості електроенергії?

Питання, як розрізнити поняття товару та послуг ми детально аналізували тут.

Згідно з аргументами, наведеними в статті за посиланням вище, електроенергія є товаром. Те саме зазначала ДПАУ в своєму листі від 22.05.2003 р. №8118/7/23-6217.

Тому підприємство, яке купує і продає електроенергію, на наш погляд, може обліковувати придбану електроенергію як товар на субрахунку 281, дохід від продажу товару відображати на субрахунку 702, а собівартість реалізації на субрахунку 902.

Це також означає, що підприємство повинне формувати первісну вартість придбаного товару, згідно з п. 9 НП(С)БО 9.

Первісна вартість - фактична собівартість запасів, визначена відповідно до цього НП(С)БО (див. п. 4 НП(С)БО 9).

Таким чином, на наш погляд, підприємство може вести облік собівартості товару (електроенергії).

Але, наприклад, в листі Мінфіну від 02.09.2003 р. №31-04220-29-18/1497 «Про бухгалтерський облік операцій з придбання та продажу електричної енергії» наведена зовсім інша думка:

  • відповідно до Інструкції №291 операції з придбання та реалізації електричної енергії відображаються з використанням рахунків бухобліку класу 3 «Кошти, розрахунки та інші активи», 6 «Поточні зобов'язання», 7 «Доходи і результати діяльності», 9 «Витрати  діяльності» без використання рахунків класу 2 «Запаси».

Тут зазначимо, що згідно з ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік Мінфін є державним органом в Україні, який регулює питання методології бухобліку та фінзвітності. Тому з питань бухгалтерського обліку саме думка Мінфіну є остаточною. На жаль, Мінфін не конкретизував особливості бухгалтерського обліку, а навів тільки класи рахунків, які слід застосовувати. Тому може бути доречним звернутися з цього питання до Мінфіну.

На наш погляд, бухгалтерський облік за загальними рекомендаціями Мінфіну можна вести таким чином, що всю придбану електроенергію відразу списувати на рахунок 90:

  • Дт 90 Кт 631.

І подальший продаж:

  • Дт 361 Кт 70.

Тобто, придбана і продана електроенергія проходить через бухгалтерський облік транзитом. Це зрозуміло, адже залишків електроенергії на балансі підприємства бути не повинно.

Щоправда, незрозуміло, які субрахунки застосовувати – 901 (701), 902 (702) чи 903 (703).

Можемо міркувати таким чином, що якщо для підприємства, що придбаває та продає електроенергію, вона не є готовою продукцією і не є товаром, то доречно вважати її послугами. В такому разі слід застосовувати субрахунки 903 (703).

Як бачимо, в бухгалтерському обліку електроенергія може бути послугами, а в податковому товаром.

Але знову-таки підкреслимо, для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію у податкової служби і консультацію у Мінфіну.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:18
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202412
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202424
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442