Роялті - будь-який платіж, отриманий як винагорода за користування або за надання права на користування будь-яким авторським та суміжним правом на літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, будь-яким патентом, зареєстрованим знаком на товари і послуги чи торговельною маркою, дизайном, секретним кресленням, моделлю, формулою, процесом, правом на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау) (п. 4 П(С)БО 15).
Відповідно до п. 5 та п. 8 П(С)БО 8, майнові авторські права, витрати на користування якими визнаються роялті, не можуть вважатися нематеріальним активом, а тому роялті включається до витрат періоду, протягом якого їх понесено (тобто нараховано).
Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені (п. 7 П(С)БО 16).
Тому, якщо роялті прямо пов'язано з виготовленням продукції, то сума роялті включається до виробничої собівартості продукції (рахунок 23). При продажу цієї продукції визнається дохід від продажу і, відповідно, витрати (в т.ч. й сума роялті), здійснені для отримання доходу, відобразяться у собівартості реалізованої продукції (субрахунок 901).
Роялті за користування відповідними правами, використане для адміністративних потреб, відображається у складі адміністративних витрат (рахунок 92), для витрат на збут – на рахунку 93 тощо.
Звертаємо увагу, що відображення роялті в обліку безпосередньо залежить від того, як розраховується даний платіж та його порядок виплати, що визначено умовами договору (відсоток від продажу чи авторський гонорар,щомісячна виплата, інше).
Розглянемо декілька варіантів відображення:
1. Розмір роялті визначається як відсоток від кожного проданого примірника. В цьому випадку нарахування роялті проводиться кожного разу, коли ТОВ реалізує книгу автора і є витратами періоду: Дт 93 Кт 685.
2. Автор отримує гонорар (фіксовану суму), що не передбачає додаткових виплат. Фактично це і є роялті, проте авансом.
- Дт 39 Кт 685 – нараховуємо роялті за весь період (він вказаний в договорі, наприклад 5 років);
- Дт 93 Кт 685 – щомісячне списання роялті протягом 5 років, тобто 1/60 від загальної суми роялті.
3. Якщо роялті визначається відповідно до обсягу виготовлених примірників, то тоді вже включаємо до собівартості: Дт 23 Кт 685.
Виплата роялті в грошовій формі не є об’єктом оподаткування ПДВ на підставі пп. 196.1.6 ПКУ.
***
Також читайте:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити