• Посилання скопійовано

Облік ОЗ на непідконтрольній території України

У 2014 році ОЗ підприємства опинилися на непідконтрольній Україні території. Підприємство законсервувало ці ОЗ і перестало на них нараховувати амортизацію. Але й дотепер ці ОЗ обліковуються на балансі. Що робити з цими ОЗ?

Що сказано в нормативних документах?

Є два нормативні документи, в яких йде мова про особливості обліку майна, що знаходиться на тимчасово окупованій території.

Дивимося перший — Положення №879.

Згідно з п. 8 розд. І цього Положення підприємства, які з дати початку тимчасової окупації мали місцезнаходження на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, території проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та підприємства, які мали (мають) місцезнаходження в районах проведення воєнних (бойових) дій у період дії воєнного стану, або підприємства, структурні підрозділи (відокремлене майно) яких розташовані на (в) таких територіях (районах), проводять інвентаризацію у разі можливості безпечного та безперешкодного доступу уповноважених осіб до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, в яких відображені зобов'язання та власний капітал підприємств.

Зазначені підприємства зобов’язані провести інвентаризацію станом на 01 число місяця, що настає за місяцем, у якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, та відобразити результати інвентаризації в бухгалтерському обліку відповідного звітного періоду.

Другий — Порядок №419.

В п. 12 Порядку №419 міститься норма, подібна до наведеної вище. Окрім того, в п. 12 Порядку №419 зазначено, що у річній фінансовій звітності інформація про активи, до яких неможливо забезпечити безпечний та безперешкодний доступ, та зобов’язання і власний капітал, які не можуть бути документально підтверджені у зв’язку з відсутністю доступу до відповідних первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, відображається за даними бухгалтерського обліку.

 

Як розуміти наведені вище норми?

Згідно з наведеними вище нормами, якщо у підприємства є майно на тимчасово окупованій території, то воно продовжує перебувати на балансі, аж допоки не буде можливості безперешкодного доступу до цього майна.

І тільки якщо можна безперешкодно отримати доступ до майна, проводиться його інвентаризація і наслідки інвентаризації відображаються в обліку.

 

Наша критика

На наш погляд, такий підхід до обліку майна навряд чи можна назвати зваженим, адже, приміром, в розглядуваній ситуації доступу до майна немає вже 10 років. Майно не використовується в господарській діяльності і воно перестало відповідати визначенню поняття «активи».

За ст. 1 Закону про бухоблік активи - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигод у майбутньому.

Тобто, якщо від ресурсу не очікується отримання економічних вигід, він не вважається активом.

А згідно з пп. 33 НП(С)БО 7 у разі невідповідності критеріям визнання активом об’єкт ОЗ вилучається з активів (списується з балансу).

Списання ОЗ відображається проведеннями:

  • Дт 131 Кт 10 — на суму нарахованого зносу;
  • Дт 976 Кт 10 — на залишкову вартість.

Чому в наведених вище Порядках не згадано про можливість списання з балансу майна, ми не знаємо.

Для уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися з цього питання до Мінфіну, який в Україні є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку (див. ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік).

Щоправда, якщо підприємство є платником ПДВ, то згідно з абз. 1 п. 189.9 ПКУ у разі ліквідації ОЗ йому доведеться нарахувати ПДВ за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації.

Далі в абз. 2 п. 189.9 ПКУ наведене виключення з загального правила абз. 1 п. 189.9 ПКУ, коли ПДВ не нараховується. Для цього ОЗ мають бути ліквідовані внаслідок їх знищення або руйнування, викрадення, внаслідок розбирання тощо. Але якщо ОЗ залишилися на тимчасово окупованій території, то можуть бути проблеми з доведенням факту знищення, руйнування, викрадення, розбирання. Тож якщо не нарахувати ПДВ, при перевірці податкова служба може з цим не погодитися. Для уникнення непорозумінь з цього питання можна отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

Щодо консервації ОЗ

Детально про консервацію ми писали, приміром, тут.

Консервація — це комплекс заходів, спрямованих на довгострокове зберігання ОЗ. Під час консервації амортизація не нараховується.

Але в разі тимчасової окупації і припинення доступу до ОЗ консервація не може бути проведена. Тому, на наш погляд, консервація ОЗ в такій ситуації є помилкою.

Наприклад, дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (102.05): «Чи підлягають амортизації у податковому обліку ОЗ, які тимчасово не використовуються у господарській діяльності у зв’язку з простоєм або до ОЗ немає доступу через їх перебування на територіях на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації?».

ДПС відповідає, що якщо основні засоби, які призначені для використання у господарській діяльності і нарахування амортизації на такі активи відповідно до правил бухгалтерського обліку протягом періоду тимчасового простою не припиняється, то такі основні засоби підлягають амортизації у податковому обліку. У разі, якщо основний засіб, призначений для використання у господарській діяльності платника податку, знаходиться на тимчасово окупованій території або в районах проведення воєнних (бойових) дій, та нарахування амортизації такого активу відповідно до правил бухгалтерського обліку не припиняється, то такий основний засіб може амортизуватись протягом такого періоду у податковому обліку відповідно до вимог пп. 138.3 ПКУ.

Наведена консультація ДПС стосується платників податку на прибуток, які коригують фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, в тому числі «амортизаційні» за ст. 138 ПКУ.

Але вона непрямо підтверджує й іншу думку. Якщо ОЗ підприємства опинилися на тимчасово окупованій території і підприємство втратило можливість контролювати такі ОЗ, то це не є причиною припиняти нараховувати амортизацію. Тож якщо підприємство продовжує нараховувати амортизацію в бухгалтерському обліку, амортизація продовжує нараховуватися і в податковому обліку.

Таким чином, підприємство могло і далі нараховувати амортизацію на ОЗ, які опинилися в тимчасовій окупації.

Оскільки, як ми сказали, конвервація та припинення внаслідок цього амортизації ОЗ є помилкою, її можна виправити, в загальному порядку, прийнятому для виправлення помилок.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442