• Посилання скопійовано

Облік викупу і продажу підприємством частки в СК

Юрособа, ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, викупило за грошові кошти в учасника частку в СК за 100 000 грн, СК не зменшували, в балансі відображали в рядку 1425, а через два роки продали фізособі за 100 000 грн. Які особливості обліку, оподаткування податком на прибуток?

Бухгалтерський облік

Про облік викупу і продажу частки ми писали, приміром, тут.

Викуп частки відображається бухгалтерськими проводками:

  • Дт 452 Кт 672 – 100 000 грн (викуплена частка);
  • Дт 672 Кт 311 – 100 000 грн (виплачені кошти продавцеві);
  • Дт 401 (учасник) Кт 401 (юрособа) – перехід частки в СК до підприємства.

Продаж частки:

  • Дт 377 Кт 452 – 100 000 грн (продаж частки);
  • Дт 311 Кт 377 – 100 000 грн (надійшла оплата).

 

Податок на прибуток

Розглядувані нами операції не впливають на фінрезультат до оподаткування, тобто, не впливають на доходи і витрати ТОВ. Податкові різниці для таких ситуацій не передбачені.

Кілька юридичних моментів, які стосуються ТОВ і маютьвідношення до операцій викупу і продажу ТОВ частки у власному СК.

Перший.

Учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі лише в тій частині, в якій вона є оплаченою (ч. 3 ст. 21 Закону про ТОВ).

Другий.

Товариство має право придбавати частки у власному статутному капіталі без його зменшення на розмір такої частки лише за умови, що на день такого придбання товариство сформує резервний капітал у розмірі ціни придбання викупленої частки, який не може використовуватися для здійснення виплат на користь учасників такого товариства (ч. 1 ст. 25 Закону про ТОВ).

Тож у розглядуваній ситуації окрім проводок, які ми навели вище, на дату придбання частки потрібно ще сформувати резервний капітал, що відображається проводкою:

  • Дт 443 Кт 43 – 100 000 грн.

З наведеного випливає, що якщо на день придбання частки ТОВ не створило резервний капітал, воно фактично зобов’язане було зменшити статутний капітал, а відтак повинно було анулювати викуплену частку. В такому разі підстав для подальшого продажу частки не було. Наприклад, таку саму думку читаємо в Постанові Північного апеляційного господарського суду від 01.04.2021 р. у справі №911/1422/20.

Третій.

Відплатний договір про набуття товариством частки у власному статутному капіталі укладається лише за одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства (ч. 2 ст. 25 Закону про ТОВ).

Четвертий.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону про ТОВ у разі придбання частки (частини частки) учасника самим товариством без зменшення статутного капіталу товариства воно зобов’язане здійснити відчуження такої частки відплатно не пізніше ніж через один рік з дня придбання частки (частини частки), якщо інший строк не встановлено статутом товариства. Відповідне положення може бути внесене до статуту товариства, змінене або виключене з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь усі учасники товариства.

Це також дуже важливий аспект розглядуваної ситуації. Якщо ТОВ викупило частку і протягом року її не продало (якщо інший строк не встановлено статутом ТОВ), єдиним варіантом для ТОВ є зменшення статутного капіталу і анулювання викупленої частки. Відтак ТОВ не може продати частку через два роки після її викупу. Те саме читаємо в Постанові Північного апеляційного господарського суду від 01.04.2021 р. у справі №911/1422/20. Але якщо статутом ТОВ передбачено інший строк, наприклад, два роки, три роки, то, звісно, ТОВ має право продати частку, а не зменшувати статутний капітал.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1121
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202559
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025143