• Посилання скопійовано

Облік викупу і продажу підприємством частки в СК

Юрособа, ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, викупило за грошові кошти в учасника частку в СК за 100 000 грн, СК не зменшували, в балансі відображали в рядку 1425, а через два роки продали фізособі за 100 000 грн. Які особливості обліку, оподаткування податком на прибуток?

Бухгалтерський облік

Про облік викупу і продажу частки ми писали, приміром, тут.

Викуп частки відображається бухгалтерськими проводками:

  • Дт 452 Кт 672 – 100 000 грн (викуплена частка);
  • Дт 672 Кт 311 – 100 000 грн (виплачені кошти продавцеві);
  • Дт 401 (учасник) Кт 401 (юрособа) – перехід частки в СК до підприємства.

Продаж частки:

  • Дт 377 Кт 452 – 100 000 грн (продаж частки);
  • Дт 311 Кт 377 – 100 000 грн (надійшла оплата).

 

Податок на прибуток

Розглядувані нами операції не впливають на фінрезультат до оподаткування, тобто, не впливають на доходи і витрати ТОВ. Податкові різниці для таких ситуацій не передбачені.

Кілька юридичних моментів, які стосуються ТОВ і маютьвідношення до операцій викупу і продажу ТОВ частки у власному СК.

Перший.

Учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі лише в тій частині, в якій вона є оплаченою (ч. 3 ст. 21 Закону про ТОВ).

Другий.

Товариство має право придбавати частки у власному статутному капіталі без його зменшення на розмір такої частки лише за умови, що на день такого придбання товариство сформує резервний капітал у розмірі ціни придбання викупленої частки, який не може використовуватися для здійснення виплат на користь учасників такого товариства (ч. 1 ст. 25 Закону про ТОВ).

Тож у розглядуваній ситуації окрім проводок, які ми навели вище, на дату придбання частки потрібно ще сформувати резервний капітал, що відображається проводкою:

  • Дт 443 Кт 43 – 100 000 грн.

З наведеного випливає, що якщо на день придбання частки ТОВ не створило резервний капітал, воно фактично зобов’язане було зменшити статутний капітал, а відтак повинно було анулювати викуплену частку. В такому разі підстав для подальшого продажу частки не було. Наприклад, таку саму думку читаємо в Постанові Північного апеляційного господарського суду від 01.04.2021 р. у справі №911/1422/20.

Третій.

Відплатний договір про набуття товариством частки у власному статутному капіталі укладається лише за одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства (ч. 2 ст. 25 Закону про ТОВ).

Четвертий.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону про ТОВ у разі придбання частки (частини частки) учасника самим товариством без зменшення статутного капіталу товариства воно зобов’язане здійснити відчуження такої частки відплатно не пізніше ніж через один рік з дня придбання частки (частини частки), якщо інший строк не встановлено статутом товариства. Відповідне положення може бути внесене до статуту товариства, змінене або виключене з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь усі учасники товариства.

Це також дуже важливий аспект розглядуваної ситуації. Якщо ТОВ викупило частку і протягом року її не продало (якщо інший строк не встановлено статутом ТОВ), єдиним варіантом для ТОВ є зменшення статутного капіталу і анулювання викупленої частки. Відтак ТОВ не може продати частку через два роки після її викупу. Те саме читаємо в Постанові Північного апеляційного господарського суду від 01.04.2021 р. у справі №911/1422/20. Але якщо статутом ТОВ передбачено інший строк, наприклад, два роки, три роки, то, звісно, ТОВ має право продати частку, а не зменшувати статутний капітал.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442