• Посилання скопійовано

ТОВ викупає частку статутного капіталу у засновника: що в бухобліку?

Які бухгалтерські проведення відобразити в бухобліку при здійснені продажу частини частки статутного капіталу засновником ТОВ?

Для обліку викупу власних часток в засновників із метою їх перепродажу, анулювання (зменшення статутного капіталу) згідно з Інструкцією №291 слід використовувати контрпасивний рахунок 45 «Вилучений капітал», а точніше субрахунок 452 «Вилучені вклади й паї».

Водночас, збільшення заборгованості підприємства перед засновниками й учасниками товариства за викуплену частку відображається за кредитом субрахунку 672 «Розрахунки за іншими виплатами».

Тобто відображення заборгованість перед учасником, що вийшов із товариства, продавши свої корпоративні права підприємству, відображається так: Дт 452 Кт 672.

Згідно з п. 29 П(С)БО 13 фінінструменти (а це й є частки у власному капіталі) первісно оцінюють та відображають за їх фактичною собівартістю. Ця собівартість складається зі справедливої вартості інструментів власного капіталу (часток) і витрат, безпосередньо пов’язаних із придбанням або вибуттям фінансового інструмента (комісійні, обов’язкові збори та платежі).

Витрати на випуск або придбання інструментів власного капіталу слід відображати зменшенням додаткового вкладеного капіталу, а за його відсутності — зменшенням нерозподіленого прибутку (збільшенням непокритого збитку). До витрат включаються лише витрати на оплату послуг сторонніх організацій з операцій, результатом яких є збільшення або зменшення величини власного капіталу підприємства (п. 25 П(С)БО 13). Прикладом таких витрат може бути вартість послуг з оформлення договору купівлі-продажу частки або його нотаріального засвідчення. У бухобліку вартість таких витрат відображається: Дт 422 або 441 Кт 685.

 

Зауважимо!

Відповідно до  ч. 1 ст. 25 Закону про ТОВ,  товариство зможе придбавати частку у власному статутному капіталі без його зменшення на розмір такої частки лише за умови, якщо на день такого придбання товариство сформує резервний капітал у розмірі ціни придбання викупленої частки. Цей резерв не можна використовувати для здійснення виплат на користь учасників такого товариства.

А відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону про ТОВ, у разі придбання частки (частини частки) учасника самим товариством без зменшення статутного капіталу товариства воно зобов'язане здійснити відчуження такої частки відплатно не пізніше, ніж через один рік з дня придбання частки (частини частки).

Тобто обов’язково слід створити резерв (Дт 42 або 443 Кт 431) й продати за гроші максимум через 1 рік викуплену частку, якщо підприємство не бажає зменшувати статутний капітал.

Подальший продаж викупленої частки у статутному капіталі варто відобразити проведенням: Дт 377 Кт 452. А різницю між вартістю продажу частки та витратами на її продаж слід відобразити як (п. 28 П(С)БО 13):

  • прибуток (позитивне значення різниці) через збільшення додаткового вкладеного капіталу: Дт 452 Кт 421;
  • збиток (від’ємне значення різниці) через зменшення додаткового вкладеного капіталу: Дт 421 Кт 452. При цьому суму перевищення збитку над додатковим капіталом відображається через нерозподілені прибутку (збитки): Дт 441 Кт 452 або Дт 442 Кт 452.

Крім того, не забудьте відчуження та продаж частки у статутному капіталі показати як зменшення частки одного учасника та збільшити частку учасника, якому її було продано (наприклад, Дт 401/Частка, викуплена товариством Кт 401/Частка нового учасника).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202512
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025221
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025659
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541