• Посилання скопійовано

Безоплатно отримали необоротний актив: як врахувати при визначенні частки інвестора у власному капіталі об'єкта інвестування?

Материнська компанія складає фінзвітність за НП(С)БО. Облік фінансових інвестицій за методом участі в капіталі. За підсумками І кварталу «дочка» отримала чистий прибуток, а також отримала безоплатно необоротні активи, збільшивши додатковий капітал. Чи враховується додатковий капітал при визначенні частки інвестора у власному капіталі об'єкта інвестування, зокрема, чи включати його до складу фінрезультату?

Метод участі в капіталі – це метод обліку інвестицій, згідно з яким балансова вартість інвестицій відповідно збільшується або зменшується на суму збільшення або зменшення частки інвестора у власному капіталі об'єкта інвестування.

Власний капітал - це перевищення балансової вартості активів підприємства над його зобов'язаннями (тобто підсумок першого розділу пасиву балансу (звіту про фінансовий стан)).

НП(С)БО 12 визначено, що фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі, на дату балансу відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування.

Балансова вартість фінансових інвестицій збільшується (зменшується) на суму, що є часткою інвестора в:

чистому прибутку (збитку) об'єкта інвестування за звітний періодіз включенням цієї суми до складу доходу (втрат) від участі в капіталіОдночасно балансова вартість фінансових інвестицій зменшується на суму визнаних дивідендів від об'єкта інвестування (абз. 2 п. 12 НП(С)БО 12);
сумі зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування за звітний період (крім змін за рахунок чистого прибутку (збитку) із включенням (виключенням) цієї суми до іншого додаткового капіталу інвестора або до додаткового вкладеного капіталу (якщо зміна величини власного капіталу об'єкта інвестування виникла внаслідок розміщення (викупу) акцій (часток), що привело до виникнення (зменшення) емісійного доходу об'єкта інвестування) (абз. 3 п. 12 НП(С)БО 12).

Безоплатне отримання необоротних активів дочірнім підприємством призводить до зміни загальної величини власного капіталу об’єкта інвестування за рахунок збільшення додаткового капіталу.

Додатковий капітал – сума, на яку вартість реалізації випущених акцій перевищує їхню номінальну вартість, а також вартість необоротних активівбезкоштовно отриманих підприємством від інших осіб, та інші види додаткового капіталу (Інструкція про застосування плану рахунків).

Відповідно до наведеної ситуації необоротний актив отримано не від інвестора. Тому коригування щодо внутрішньогосподарських операцій не проводимо.

Якщо внутрішньогосподарських операцій не було, то фактично вартість інвестиції для материнської компанії буде рівна її частці в власному капіталі об’єкта інвестування.

Окремо зауважимо, що в додатку 2 НП(С)БО 12 наведено приклад обліку інвестицій методом участі в капіталі, в якому за результатами дооцінки було збільшено балансову вартість інвестиції без збільшення фінансового результату  проведенням Дт 141 Кт 41. Такий підхід використовуємо і при безоплатному отриманні необоротного активу – Дт 141 Кт 42. Тобто, і при безоплатному отриманні необоротного активу збільшення фінансового результату для материнської компанії не буде, натомість у неї буде збільшення додаткового капіталу.

Адже надалі при амортизації основного засобу дохід в сумі амортизації буде враховано при визначенні фінансового результату до оподаткування обєкта інвестування.

Щодо податкових різниць, то відповідно до пп. 140.4.1 ПКУ, то фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму за проведенням: Дт 141 Кт 721 та відповідно до пп. 140.5.3 ПКУ збільшується на суму за проведенням: Дт 961 Кт 141.

А на суму нарахованих дивідендів податкових різниць немає.

Більш детально про це ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202413
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442