• Посилання скопійовано

Облік фінінвестиції за методом участі в капіталі

ФГ, платник ЄП групи IV, є засновником ТОВ, з часткою в СК - 100%. ТОВ за результатами 2018 року отримало прибуток, але дивіденди не нараховувалися і не виплачувалися. Як вести бухоблік такої фінінвестиції? Як такий облік вплине на оподаткування ЄП групи IV?

Бухгалтерський облік

В даній ситуації ТОВ є дочірнім підприємством для ФГ (материнського підприємства). Детальніше про дочірнє підприємство можна почитати тут.

А згідно з пп. 11 НП(С)БО 12 фінінвестиції в дочірні підприємства обліковують за методом участі в капіталі, крім випадків, наведених у пунктах 17 і 22 цього НП(С)БО.

В п. 22 цього НП(С)БО йде мова про спільну діяльність. Тож до розглядуваної нами ситуації цей пункт не має відношення.

А згідно з п. 17 НП(С)БО 12 фінінвестиції в дочірні підприємства обліковуються за справедливою вартістю чи собівартістю, якщо:

1) фінансові інвестиції придбані та утримуються виключно для продажу протягом дванадцяти місяців з дати придбання;

2) асоційоване або дочірнє підприємство ведуть діяльність в умовах, які обмежують його здатність передавати кошти інвестору протягом періоду, що перевищує дванадцять місяців.

Тобто, ФГ не обліковуватиме свій внесок до ТОВ за методом участі в капіталі, якщо, наприклад:

  • воно стало засновником ТОВ з метою продажу частки протягом 12 місяців з дати внеску до СК ТОВ, або, приміром, ТОВ знаходиться в країні агресорі і тому не може передавати кошти ФГ протягом 12 місяців тощо.

Тож якщо в даній ситуації немає таких обмежень, то фінінвестицію слід обліковувати за методом участі в капіталі.

Особливості бухгалтерського обліку за таким методом ми розглядали, приміром, тут, тут. Регламентовано такий облік пп. 12 НП(С)БО 12, приклад наведено в додатку 2 до цього НП(С)БО.

Якщо ФГ володіє 100% СК ТОВ, то на суму отриманого ТОВ прибутку за звітний рік ФГ має відобразити збільшення фінінвестиції. Наприклад, якщо ТОВ отримало 50 000 грн прибутку, в обліку ФГ це відображається проведенням:

  • Дт 141 Кт 721 – 50 000 грн.

Таким чином, можна сказати, що ФГ включає до складу свого доходу прибуток, отриманий ТОВ.

 

Як отриманий прибуток вплине на оподаткування ФГ- платника ЄП?

Отже, ФГ зробило проведення:

  • Дт 141 Кт 721 – 50 000 грн.

Надалі сума отриманого доходу збільшує фінрезультат до оподаткування:

  • Дт 721 Кт 792 – 50 000 грн.

Таким чином, на таку операцію загальний фінрезультат до оподаткування збільшується.

На об’єкт оподаткування ЄП групи 4 така операція не впливає. Але вона вплине на розрахунок частки сільгосптовароваробництва.

Дивимося форму Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва, яка затверджена Наказом Мінагрополітики від 26.12.2011 р. №772.

В рядку 2 «Загальна сума доходу сільськогосподарського товаровиробника» в графі «Джерела інформації» читаємо:

«кредитові обороти за субрахунками:

  • 791 «Результат операційної діяльності»;
  • 792 «Результат фінансових операцій»;
  • 793 «Результат іншої діяльності».

Тобто, отримані внаслідок збільшення вартості фінінвестиції доходи збільшують загальну суму доходу сільгсоптоваровиробника, яка зазначається в рядку 2. Причому на таку суму скоригований дохід не зменшується, тому що в підрядках рядка 3, де наведені суми доходу, на які зменшується скоригований дохід, немає доходу, отриманого внаслідок збільшення вартості фінінвестиції.

З наведеного випливає, що отримання такого доходу буде впливати на зменшення частки сільгосптоваровиробництва, яка розраховується в рядку 5 Розрахунку.

А якщо така частка буде меншою за 75% (див. пп. 4 п. 291.4 ПКУ), то наступного року ФГ вже не зможе перебувати на ЄП групи 4.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1121
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202558
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025143