Запитання: Відповідно до Закону України від 05.07.2011 р. №3565-VI у текстах законів України "Про автомобільний транспорт", "Про дорожній рух" та "Про міліцію" вилучено посилання на подорожні листи будь-яких автотранспортних засобів, у тому числі й вантажних автомобілів. Чи значить це, що підприємства, які експлуатують у своїй господарській діяльності як легкові, так і вантажні автомобілі, мають право не виписувати водіям подорожні листи? Чи має право підприємство в такому разі використовувати подорожній лист вантажного автомобіля за типовою формою №2, затвердженою наказом Мінтрансу України та Мінстату України від 29.12.95 №488/346 ? Або можливо підприємствам необхідно розробляти свою власну форму подорожнього листа для вантажного автомобіля?
Відповідь: У листі Міністерства інфраструктури України від 23.04.2013 р. №4492/25/10-13 зазначається, що скасовано було наказ Держкомстату України від 17.02.98 р. №74, яким було затверджено типову форму первинного обліку роботи службового легкового автомобіля та Інструкція про порядок її застосування (на підставі наказу Державної служби статистики України від 19.03.2013 р. №95). Поряд з цим суб'єкти господарювання можуть застосовувати самостійно виготовлені бланки первинних документів, у тому числі подорожніх листів, які повинні містити обов'язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм, що передбачено пунктом 2.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05 .95 р. №88.
Разом з тим в листі зазначається, що форму подорожнього листа вантажного автомобіля затверджено спільним наказом Мінтрансу України та Мінстату України від 29.12.95 р. №488/346. Цей наказ ще діє і форму, затверджену ним підприємства можуть використовувати як документ первинного обліку роботи автотранспортних засобів, який підтверджує витрати, пов'язані із здійсненням перевезень, і як первинний бухгалтерський документ, що застосовується для бухгалтерського обліку відповідних господарських операцій, в тому числі списання витраченого палива і мастильних матеріалів.
Більш того, у листі від 20.11.2012 р. №25/3717-12 Міністерство інфраструктури України зазначало, що дійсно, Законом України від 05.07.2011 p. №3565-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень" скасовано обов'язковість пред'явлення подорожніх листів органам ДАІ МВС та їх застосування підприємствами, що експлуатують колісні транспортні засоби. Разом з тим подорожній лист вантажного автомобіля продовжують застосовувати підприємства для обліку роботи автомобіля і водія, складення звітів за формами державних статистичних спостережень. І, на думку Міністерства, скасування типової форми №2 "Подорожній лист вантажного автомобіля", затвердженої наказом Мінтрансу та Мінстату України від 29.12.95 р. №488/346, є недоцільним, оскільки її використання задовольняє потреби підприємств щодо обліку робочого часу водія, обліку витрат та списання палива.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись