Відповідно до пп. 14.1.134 ПКУ операція з давальницькою сировиною - операція з переробки (обробки, збагачення чи використання) давальницької сировини (незалежно від кількості замовників і виконавців, а також етапів (операцій)) з метою одержання готової продукції за відповідну плату. До операцій з давальницькою сировиною належать операції, в яких сировина замовника на конкретному етапі її переробки становить не менш як 20% загальної вартості готової продукції.
Особливістю операцій з давальницькою сировиною є те, що переробник виконує для замовника роботи з переробки сировини. Після закінчення виконання такої роботи між сторонами складається акт приймання-передачі виконаних робіт. В обліку переробника відображається дохід від виконаних робіт. Поряд з цим переробник передає замовнику і вироблену продукцію.
Але якщо сировина замовника складає менше 20% загальної вартості продукції, то, на наш погляд, переробник продає замовнику продукцію, а не роботи з переробки. Причому якщо замовник надає переробнику матеріали, сировину для виробництва, то, якщо це передбачено умовами договору, право власності на такі матеріали, сировину не переходить до виробника.
Про особливості таких операцій в ЗЕД можна почитати тут.
В бухгалтерському обліку виробника такі матеріали, сировина обліковуються на позабалансовому субрахунку 022 «Матеріали, прийняті для переробки».
Поряд з цим, вартість таких матеріалів виробник не включає до виробничої собівартості продукції.
Наприклад, в даній ситуації до собівартості алкогольних напоїв не буде включатися вартість пляшок, звісно, за умови, що вартість пляшок менше 20% загальної вартості алкогольних напоїв.
Тож виробник в загальному порядку на рахунку 23 обліковує всі виробничі витрати з виробництва алкогольних напоїв за замовленням виконавця, крім вартості пляшок, оприбутковує готову продукцію на рахунку 26 (Дт 26 Кт 23). І продає замовнику готову продукцію, відображаючи дохід від продажу на субрахунку 701, а собівартість на субрахунку 901.
У всіх товаросупровідних документах, в ТТН, в ПН зазначається назва проданої алкогольної продукції.
Поряд з цим виробник надає замовнику звіт про використання пляшок, в які розлиті алкогольні напої. На підставі цього звіту виробник списує використані пляшки з позабалансового обліку, а замовник зараховує вартість пляшок до собівартості придбаних алкогольних напоїв.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити