• Посилання скопійовано

Відображаємо в обліку повернення товару

Підприємство - платник податку на прибуток (неплатник ПДВ) продало товар в кількості 100 шт. за ціною 230 грн/шт. на загальну суму 23000 грн. Через деякий час покупець повернув 5 шт. товару неналежної якості. Як підприємству відобразити таку операцію в податковому обліку з податку на прибуток і які документи оформити в разі такого повернення?

Відвантаження товару від постачальника до покупця зазвичай оформляється видатковою накладною постачальника, на підставі якої постачальник списує свій товар і робить у бухгалтерському обліку проведення Д-т 902 К-т 28 на вартість проданого товару. Одночасно в бухобліку визнається дохід і робиться проведення Д-т 361 К-т 702. У податковому обліку з податку на прибуток відбувається те саме: собівартість проданого товару включається до складу витрат і одночасно визнається дохід від його продажу.


При поверненні товару постачальникові покупцем зазвичай оформляється поворотна накладна (1). Постачальник відображає повернення товару як зменшення свого обсягу продажів: Д-т 704 К-т 361, а також сторнує собівартість проданих товарів проведенням Д-т 902 К-т 28 (сума проведення зазначається з мінусом). У податковому обліку слід відобразити зменшення доходу від продажу товарів згідно з п. 140.2 ПКУ. Перерахунок доходів здійснюється на вартість повернених товарів у звітному періоді, в якому відбулося повернення. Зверніть увагу, що таке коригування відображається не в рядку 02 декларації з податку на прибуток (за формою, затвердженою наказом МФУ від 28.09.2011 р. №1213), а в рядку 03 декларації з розшифруванням у рядку 03.26 додатка IД до декларації.

----------------1-------------

Типових форм видаткової та поворотної накладних немає, тому підприємство може розробити свою форму з урахуванням вимог ст. 9 Закону України від 16.07.99 р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом МФУ від 24.05.95 р. №88, а також використовувати типову форму М-11, затверджену наказом Мінстату від 21.06.96 р. №193.

-------------------------------

Тобто в декларації з податку на прибуток операція повернення проданого товару не зменшує суму доходу від операційної діяльності звітного періоду, а зменшує суму інших доходів. За даними запитання в рядку 02 декларації з податку на прибуток буде відображено вартість усієї партії проданих товарів — 23000 грн, а до рядка 03 декларації (і до рядка 03.26 додатка IД) потрапить вартість повернених товарів у сумі 5 шт. х 230 грн/шт. = 1150 грн зі знаком «мінус».

Проте це ще не все. Продавцеві, який у зв'язку з отриманням своїх товарів у порядку повернення зменшує свої доходи, слід одночасно зі зменшенням доходів зменшити й витрати, раніше відображені в податковому обліку. Ці витрати є собівартістю повернених товарів. I це правильно, оскільки собівартість проданих товарів відображається у складі податкових витрат лише за умови, що такі товари продано покупцям (п. 138.4 ПКУ). А якщо товари повернено, то й умова п. 138.4 ПКУ не виконується.

 

Порядок відображення коригування витрат у декларації з податку на прибуток аналогічний до відображення доходів: у рядку 05.1 відображається собівартість усіх проданих товарів (у нашому випадку — всі 100 шт.). Коригування собівартості проданих товарів відображається в рядку 06.4 «Iнші витрати звичайної діяльності та інші операційні витрати», а також у загальній сумі рядка 06 «Iнші витрати» декларації з податку на прибуток і 06.4.25 додатка IВ до декларації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518