• Посилання скопійовано

Витрати на заряджання електромобіля: як облікувати?

Підприємство має на балансі електромобіль, який використовує в госпдіяльності. Як обліковувати заряджання такого авто електроенергією? Інколи авто заряджається вдома у власника (засновника) чи директора

Послуги

Нормативними документами не встановлено особливості бухгалтерського обліку зарядки електроавтомобіля. Наприклад, тут, тут ми писали, що придбання електроенергії під час зарядки автомобіля є отриманням послуг, а не товарів. А тому з точки зору бухгалтерського обліку недоречно обліковувати отриману в зарядний пристрій автомобіля електроенергію як товар.

Підприємство під час зарядки електромобіля отримує послуги.

 

 

Списання до складу витрат

Якщо підприємство отримує послуги, то, на наш погляд, вартість отриманої електроенергії слід відразу списати на витрати – до складу тих витрат, де використовується автомобіль. Наприклад, якщо це автомобіль для адмінпотреб, то витрати списують на рахунок 92.

 

Списання до складу витрат майбутніх періодів

Але є і інша думка щодо обліку отриманої електроенергії. Оскільки отримана електроенергія (в кВт-год) витрачається не одразу, а протягом певного часу, її обліковують на рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів», а потім списують пропорційно фактичному пробігу автомобіля.

Причому для такого списання доречно мати норми витрачання електроенергії. Встановлених нормативними документами норм немає. Тому це питання кожне підприємство вирішує самостійно, обумовивши наказом по підприємству. Наприклад, можна взяти норми, наведені в технічній документації на автомобіль.

Кількість зарядженої електроенергії, залишку електроенергії, витрат електроенергії можна встановити за лічильником автомобіля. Всі ці показники записують до документа, яким оформляють роботу автомобіля – подорожнього листа, звіту, акту тощо. Оскільки форми цих документів нормативними документами не встановлені, підприємство розробляє таку форму самостійно.

 

Який з двох варіантів обрати?

Підприємство вирішує це питання самостійно, залежно від того, який з цих воно вважає обгрунтованішим.

Поряд з цим можна отримати консультацію з нього питання у Мінфіну, який в Україні є державним органом, який регулює питання методології бухобліку та фінзвітності (див. ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік). Як направити звернення, можна прочитати на сайті Мінфіну тут.

 

Визначення кількості і вартості отриманої електроенергії

У разі заправки на станції зарядки стороннього постачальника кількість і вартість отриманої електроенергії визначається за документами постачальника. Окрім того, вона має контролюватися лічильником електроавтомобіля.

У разі заправки на території підприємства з розетки, яка не обладнана лічильником, кількість визначається за даними лічильника електромобіля, а вартість на підставі рахунку електропостачальної організації.

В обох цих випадках зарядка авто відображається проведенням:

  • ·       Дт 92 тощо чи 39 Кт 631.

Але в першому випадку контрагентом за субрахунком 631 виступатиме власник зарядної станції, а в другому електропостачальна організація.

А якщо заправка відбулася з розетки будинку, який належить власнику (засновнику) чи директору підприємства, то в цьому разі підприємство отримало електроенергію безоплатно. Тому отриману електроенергію слід відобразити як безоплатно отримані послуги:

  • ·       Дт 92 тощо чи 39 Кт 718 (на справедливу вартість електроенергії, тобто, ринкову вартість – фактично вартість, за якою підприємство отримувало би електроенергію від електропостачальної організації).

Однак тут ми пояснили, що подібна проводка з визнання безоплатно отриманих послуг не має економічного сенсу і не передбачена Інструкцією №291. Такк проведення матиме сенс тільки якщо вартість безоплатно отриманих послуг збільшуватиме вартість активів (запасів тощо). Наприклад, це може бути, якщо вартість автоперевезення включатиметься до первісної вартості придбаних запасів.

Але якщо автомобіль використовується для адмінпотреб і витрати з його обслуговування списуються на рахунок 92, то проводку Дт 92 тощо чи 39 Кт 718, на наш погляд, робити не потрібно.

Тобто, безоплатно отримана електроенергія в обліку, на наш погляд, не відображається.

Але для уникнення непорозумінь з цього питання також можна звернутися до Мінфіну (див. вище).

Для засновника (учасника), директора, на наш погляд, така операція не матиме податкових чи інших наслідків. Звісно, якщо інше не передбачено внутрішніми документами підприємства.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442