• Посилання скопійовано

Облік у комітента пошкодженого товару в результаті військових дій

Комітент передав комісіонеру по договору комісії товари, які в подальшому були пошкоджені в результаті військових дій. Комісіонер надав такі документи: лист ТПП України про настання форс-мажорних обставин, акт списання товару, яким визначено, що порядок та умови відшкодування товару вирішуються сторонами за відповідною домовленістю шляхом укладення додаткової угоди; лист-повідомлення про списання з обліку нереалізованих залишків товарів. Як комітенту відобразити списання пошкодженого товару в обліку?

Бухгалтерський облік

Передача товару посереднику (комісіонеру) відображається проведенням Дт 283 «Товари на комісії» Кт 28 «Товари».

Більш детально ми писали про це тут.

Вартість втрачених товарів – це втрати, що не пов’язані з операційною діяльністю підприємства і вони є іншими витратами. Відповідно до Інструкції №291 завдані підприємству збитки від знищення товарів внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану відображаються на рахунку 977 за фактичною собівартістю, зокрема проведенням Дт 977 «Інші витрати діяльності» Кт 283 «Товари на комісії».

Визнання витрат проводиться відповідно до документів, наданих комісіонером (лист ТПП України/сертифікат, акт списання товару, лист-повідомлення про списання з обліку нереалізованих залишків товарів та акту звірки).

 

Оподаткування

ПДВ

Відповідно до пп. 32 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ тимчасово, протягом дії воєнного, надзвичайного стану, не вважаються використаними платником податку в неоподаткованих ПДВ операціях, або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, товари придбані в оподатковуваних ПДВ операціях, знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану.

До наведених у цьому пункті операцій норми пп. 198.5 ПКУ не застосовуються.

Дію обставин непереборної сили засвідчує ТПП України. Листом ТПП України від 28.02.2022 р. №2024/02.0-7.1 підтверджено, що введення військового стану в Україні з 24.02.2022 р. до його офіційного закінчення є обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами).

ДПС звертає увагу на те, що платнику також окремо доцільно провести інвентаризацію, звернутись до органів ДСНС, здійснити всі можливі заходи фіксації факту пошкодження. В даній ситуації всі ці дії має зробити комісіонер і отримати сертифікат ТПП України для підтвердження пошкодження товару. За умовами запитання комісіонер оформив ці документи.

Комітент також у себе проводить інвентаризацію і фіксує факт відсутності товару відповідно до документів, наданих комісіонером.

 

Податок на прибуток

Об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).

ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на суму пошкодженого товару внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного.

ДПС також наголошує, що за умови виконання вимог бухгалтерського обліку щодо визнання витрат, дані витрати обліковуються за правилами бухгалтерського обліку. Хоча дане питання і не відноситься до компетенції ДПС.

 ***

Висновки:

 1. Комітент на основі документів, наданих комісіонером, списує пошкоджені товари до складу інших витрат діяльності;
 2. Податкові зобов’язання з ПДВ у разі документального підтвердження пошкодження товару в результаті військових дій відповідно до пп. 198.5 ПКУ  комітентом не нараховуються;
 3. ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування за операціями зі списання пошкодженого товару внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану.

Додатково читайте тут та тут>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Облік викупу та подальшого продажу власних акцій
  ПАТ викупило в акціонера власні прості іменні акції за ціною нижче номіналу, які потім продає іншому акціонеру за ціною вище ціни викупу. Як відобразити ці операції в бухобліку? Які особливості для податку на прибуток?
  17.04.20243
 • Облік витрат з комплектації і зберігання продукції, виробленої за давальницькою схемою
  ТОВ замовник за давальницькою схемою виготовило продукцію 1 і 2. Далі отриману продукцію на своєму складі комплектують в один набір і продають як у скомплектованому виді. Як в обліку відобразити такі операції комплектації? Куди відносити витрати на комплектацію (зарплату робітників, витрати на випробування)? Як обліковуються витрати з оренди складу, де зберігається готова продукція?
  17.04.20248
 • Бухоблік купівлі-продажу електронного сертифікату у вигляді коду з надання гарантійних зобов’язань
  Підприємство – авторизований сервісний центр буде закуповувати у виробника (Китай) електронні сертифікати у вигляді коду з надання гарантійних зобов’язань, з метою їх подальшого продажу кінцевим споживачам. Доходом буде різниця між ціною продажу і купівлі. Покупці сертифікатів матимуть право на гарантійне обслуговування придбаних товарів протягом гарантійного строку. Як відобразити це в бухобліку?
  16.04.202413
 • Роялті у ліцензіата: облік
  За ліцензійним договором ліцензіар надає ліцензіату ліцензію на використання об'єкту права інтелектуальної власності (бази даних). Розмір роялті (винагороди) становить 15 000 грн на рік. Як правильно ліцензіату відобразити роялті в бухобліку?
  16.04.202415
 • Облік пляшок, наданих замовником для виробництва продукції
  Підприємству - виробнику алкогольної продукції, яке працює на загальній системі оподаткування, замовник надає зворотну пляшку для виготовлення алкогольних напоїв. Для виробництва алкогольних напоїв підприємство буде використовувати власну сировину та комплектуючі, крім пляшок. Як обліковувати такі пляшки?
  12.04.202416