Відображення в обліку
Відповідно до ч. 2 ст. 3 ГКУ, господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Для цілей ПКУ розглядається саме підприємництво, зокрема господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп. 14.1.36 ПКУ).
Собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.
Виробнича собівартість включає змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати (пп. 10 Н(П)СБО 16).
До складу загальновиробничих витрат включаються витрати на охорону праці, техніку безпеки і охорону навколишнього природного середовища (пп. 15.8 Н(П)СБО 16).
В свою чергу, охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності (ст. 1 ЗУ №2694).
Роботодавець забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом (ст. 13 ЗУ №2694).
Враховуючи зазначене вище:
- витрати на сирену для оповіщення тривоги, облаштування укриття і безпосередньо на його утримання є витратами на охорону праці, тому що направлені на безпеку працівників;
- витрати на охорону праці відносяться до господарської діяльності та враховуються при визначенні фінансового результату діяльності підприємства в загальному порядку.
Податкові наслідки
Об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).
Якщо підприємство застосовує різниці, то вони можуть виникнути лише в частині врахування амортизації укриття.
Нараховувати податкові зобов’язання відповідно до пп. 198.5 ПКУ не потрібно, адже витрати відносяться до складу витрат господарської діяльності, що пов’язані з оподатковуваними операціями.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити