• Посилання скопійовано

Інвестор виходить з числа учасників: нюанси обліку та оподаткування

Підприємство – платник податку на прибуток на загальних підставах (ТОВ 1) є учасником іншого підприємства (ТОВ 2). Внесок в статутний капітал ТОВ 2 складає 100000,00 грн, що становить 50% вартості його активів. ТОВ 1 виходить з числа учасників за рішенням суду. За даними експертизи вартість активів ТОВ 2 = 600000,00 грн. ТОВ 2 повертає кошти ТОВ 1 в розмірі 300000,00 грн (50% від вартості активів). Як дану операцію відобразити в обліку та оподаткувати?

Бухгалтерський облік

Придбані підприємством корпоративні права іншої юридичної особи є фінансовими інвестиціями.

Відповідно до пп. 4 П(С)БО 12 фінансові інвестиції первісно оцінюються та відображаються у бухгалтерському обліку за собівартістю. Собівартість фінансової інвестиції складається з ціни її придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов'язкових платежів та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з придбанням фінансової інвестиції.

Для обліку фінансових інвестицій інвестор використовує рахунок 14 «Довгострокові фінансові інвестиції».

Тож придбання корпоративних прав в бухгалтерському обліку інвестора відображається наступним проведенням: Дт 14 Кт 31.

В залежності від обраного методу обліку інвестор обирає відповідний субрахунок: 

  • 141 "Інвестиції пов'язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі";
  • 142 "Інші інвестиції пов'язаним сторонам";
  • 143 "Інвестиції непов'язаним сторонам".

За наведеною умовою облік інвестиції ТОВ 1 проводить за справедливою вартістю, адже саме так було визначено внесок:

  • Дт 14 Кт 31 на суму 100000,00 грн.

Сума збільшення або зменшення балансової вартості фінансових інвестицій на дату балансу (крім інвестицій, що обліковуються за методом участі в капіталі) відображається у складі інших доходів або інших витрат (п. 8 П(С)БО 12).

За рішенням суду ТОВ 1 виходить зі складу учасників ТОВ 2.

Вартість частки учасника визначається виходячи з ринкової вартості сукупності всіх часток учасників товариства пропорційно до розміру частки такого учасника ч. 8 ст. 24 Закону про ТОВ від 06.02.2018 №2275-VIII. Ринкова вартість відповідає справедливій вартості частки ТОВ 1.

За даними експертизи вартість частки в активах ТОВ 2 складає 300000,00 грн. Оскільки справедлива вартість інвестиції визначається не на дату балансу, то дооцінку не проводимо.

Дані без врахування попередніх переоцінок частки ТОВ 1:

  • Дт 377 Кт 741 на суму 300000,00 грн – продаж фінансової інвестиції / за рішенням суду повернення вкладу;
  • Дт 971 Кт 14 на суму 100000,00 грн – списання собівартості фінансової інвестиції;
  • Дт 311 Кт 377 на суму 300000,00 грн – оплата вартості частки ТОВ 1.
  • Дт 741 К т 79 на суму  300000,00 грн, 
  • Дт 79 Кт 97 на суму 100000,00 грн – закриття рахунків.

Інший дохід ТОВ 1 за даною операцією складає 200000,00 грн, який збільшує фінрезультат в бухобліку, а відтак збільшує і об’єкт оподаткування податком на прибуток.

 

Податок на прибуток

Різниці по операціях з продажу або іншого відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі, не виникають і такі операції відображаються за правилами бухгалтерського обліку (ЗІР).

При продажу акцій, якщо підприємство застосовує різниці при визначенні об’єкта оподаткування, різниці визначаються відповідно до  пп. 141.2.1 ПКУ та пп. 141.2.2 ПКУ.  

 

ПДВ

Відповідно до пп.  пп. 196.1.1 ПКУ операція з продажу корпоративних прав не є об’єктом оподаткування ПДВ, якщо операція здійснюється у грошовій формі.

 

Також читайте

Облік внеску в додатковий капітал у інвестора

Облік і оподаткування при продажу підприємством корпоративних прав фізособам

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518