• Посилання скопійовано

Як облікувати борг поручителя?

Підприємство А виступило поручителем за кредитним договором підприємства В, яке визнано банкрутом і перебуває в процесі санації. Ухвалою суду борг В визнано боргом А і включено до реєстру вимог кредиторів А. Як відображати такий борг в обліку підприємства А?

Юридичні особливості договору поруки

Особливості договору поруки встановлені в ст. 553 – ст. 559 ЦКУ.

Згідно з ч. 1 ст. 553 ЦКУ за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ч. 2 ст. 554 ПКУ).

До поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання (ч. 2 ст. 556 ЦКУ).

Таким чином, поручитель зобов’язаний замість боржника виконати зобов’язання, якщо отримає відповідну вимогу від кредитора. Якщо поручитель виконає таке зобов’язання, сплативши кредитору борг, такий поручитель стає новим кредитором для боржника і має право вимагати від нього сплати боргу.

 

Бухгалтерський облік

Відповідно до Інструкції № 291 позабалансовий рахунок 05 «Гарантії та забезпечення надані» передбачено для узагальнення інформації про наявність та рух виданих підприємством гарантій та забезпечень виконання як власних зобов'язань та платежів, так і зобов'язань та платежів інших підприємств (за договорами поруки).

Зокрема, на цьому рахунку обліковується, серед іншого, вартість взятих на себе зобов'язань за договорами поруки.

Збільшення залишку на рахунку 05 відбувається при видачі гарантій та забезпечень, зменшення - при погашенні заборгованості, на яку були вони надані, та при перенесенні зобов'язань за ними на баланс.

В ч. 2 ст. 556 ЦКУ зазначено, що права кредитора у поручителя виникають тільки тоді, коли він сплатить зобов’язання. Таким чином, і зобов’язання зі сплати заборгованості перед кредитором слід відображати на балансі, на наш погляд, в момент такої сплати.

Виходячи з наведеного, бухгалтерський облік поручителя буде такий (див. таблицю).

Таблиця. Бухгалтерський облік поручителя (цифри умовні)

№ пор.

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума

Дт

Кт

1

Укладено договір поруки

05

 

100 000

2

Оплата кредитору

377кредитор

311

100 000

3

Списано забезпечення з рахунку 05

 

05

100 000

4

Пред’явлена вимога до боржника

377боржник

377кредитор

100 000

Якщо боржник погасить борг

5

Погашення боргу боржником

311

377боржник

100 000

Якщо боржник не погасить борг

6

Списання боргу, якщо боржника буде ліквідовано і борг стане безнадійним чи поручитель простить борг боржнику

944

377боржник

100 000

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як покласти на директора відповідальність за ведення бухобліку?
    Як документально оформити директора як відповідального за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи у разі відсутності у штатному розписі посади головного бухгалтера?
    25.07.2024331
  • Зміна строку використання ОЗ
    Підприємство, платник податку на прибуток і ПДВ, в 2022 році придбало ноутбуки, які ввело в експлуатацію і за якими встановило строк служби - 36 місяців. Але протягом 2023-2024 років придбано нові ноутбуки, відтак ноутбуки 2022 року вже є морально застарілими. Чи можна зменшити строк їх використання до 24 місяців?
    25.07.202440
  • Облік повернення товару, якщо застосовується оцінка вибуття за методом ФІФО
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, купує однаковий товар в різних постачальників за різними цінами. При вибутті запасів оцінює запаси за методом ФІФО. Інколи окремі партії товару повертаються постачальнику, але в обліку при вибутті застосовується метод ФІФО, тож можуть виникати різниці між ціною придбання і ціною списання, які відносять до складу доходу чи витрат. Чи є така ситуація допустимою? Як вона впливає на оподаткування?
    24.07.202442
  • Як обліковувати готівку, що видається покупцям з їхніх карток на їх прохання?
    ТОВ – платник податку на прибуток та ПДВ, видає готівку покупцям магазину, які виявили бажання отримати готівку зі своїх карток. Як відобразити цю операцію в обліку?
    24.07.202432
  • Облік авто як гуманітарної допомоги і реєстрація РРО на це авто
    Підприємство отримало як гуманітарну допомогу авто для мобільної аптеки. Як відображати в обліку? Який вплив на прибуток? Як на авто зареєструвати РРО? Яку адресу вказувати в чеку та яку назву мобільної аптеки?
    22.07.202413