• Посилання скопійовано

Як облікувати борг поручителя?

Підприємство А виступило поручителем за кредитним договором підприємства В, яке визнано банкрутом і перебуває в процесі санації. Ухвалою суду борг В визнано боргом А і включено до реєстру вимог кредиторів А. Як відображати такий борг в обліку підприємства А?

Юридичні особливості договору поруки

Особливості договору поруки встановлені в ст. 553 – ст. 559 ЦКУ.

Згідно з ч. 1 ст. 553 ЦКУ за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ч. 2 ст. 554 ПКУ).

До поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання (ч. 2 ст. 556 ЦКУ).

Таким чином, поручитель зобов’язаний замість боржника виконати зобов’язання, якщо отримає відповідну вимогу від кредитора. Якщо поручитель виконає таке зобов’язання, сплативши кредитору борг, такий поручитель стає новим кредитором для боржника і має право вимагати від нього сплати боргу.

 

Бухгалтерський облік

Відповідно до Інструкції № 291 позабалансовий рахунок 05 «Гарантії та забезпечення надані» передбачено для узагальнення інформації про наявність та рух виданих підприємством гарантій та забезпечень виконання як власних зобов'язань та платежів, так і зобов'язань та платежів інших підприємств (за договорами поруки).

Зокрема, на цьому рахунку обліковується, серед іншого, вартість взятих на себе зобов'язань за договорами поруки.

Збільшення залишку на рахунку 05 відбувається при видачі гарантій та забезпечень, зменшення - при погашенні заборгованості, на яку були вони надані, та при перенесенні зобов'язань за ними на баланс.

В ч. 2 ст. 556 ЦКУ зазначено, що права кредитора у поручителя виникають тільки тоді, коли він сплатить зобов’язання. Таким чином, і зобов’язання зі сплати заборгованості перед кредитором слід відображати на балансі, на наш погляд, в момент такої сплати.

Виходячи з наведеного, бухгалтерський облік поручителя буде такий (див. таблицю).

Таблиця. Бухгалтерський облік поручителя (цифри умовні)

№ пор.

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума

Дт

Кт

1

Укладено договір поруки

05

 

100 000

2

Оплата кредитору

377кредитор

311

100 000

3

Списано забезпечення з рахунку 05

 

05

100 000

4

Пред’явлена вимога до боржника

377боржник

377кредитор

100 000

Якщо боржник погасить борг

5

Погашення боргу боржником

311

377боржник

100 000

Якщо боржник не погасить борг

6

Списання боргу, якщо боржника буде ліквідовано і борг стане безнадійним чи поручитель простить борг боржнику

944

377боржник

100 000

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Оплатили імпортний товар зі знижкою, а розмитнили його за повною вартістю: що в обліку?
  ТОВ-імпортер отримує знижку від постачальника-нерезидента, якщо воно оплатить інвойс протягом 10 днів. Але постачальник не зменшує суму інвойсу та не надає кредит-ноту на суму знижки, через це митна вартість товару формується за повною сумою інвойсу без знижки. Які будуть наслідки в бухобліку та в оподаткуванні ПДВ?
  Сьогодні 11:067
 • Фінансування постійного представництва: облік витрат нерезидента
  За рахунок коштів на рахунку в банку на території України підприємство-нерезидент придбало комп’ютери, мобільні телефони, які планується використовувати в діяльності постійного представництва, яке не здійснює діяльності з 2020 року. Нерезидент зареєстрований платником податку на прибуток. Як відобразити цю операцію в обліку нерезидента, постійного представництва? Як відобразити в балансі, декларації з прибутку? А якщо нерезидент фінансуватиме зарплату адмінперсоналу представництва?
  Сьогодні 10:043
 • Кредит під валютний депозит: облік у поручителя
  ТОВ 1 отримало кредит в валюті під заставу валютного депозиту ТОВ 2 - платника податку на прибуток на загальних підставах. ТОВ 1 не повертає кредит. Валютний депозит ТОВ 2 забрали в погашення кредиту ТОВ 1. ТОВ 2 дебіторську заборгованість за договором поруки обліковувало з 2019 року з урахуванням курсових різниць на кожну дату балансу. У договорі поруки курс розрахунку не зазначено. Як відобразити курсову різницю у зв’язку зі зміною курсу?
  28.02.202411
 • Як оформити консервацію зерносушарки і чи подавати звіт до екологічного департаменту?
  ФГ має дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на зерносушарку. В 2023 році зерносушарка не працювала. Як правильно оформити консервацію зерносушарки? Чи розміщувати звіт про дотримання умов дозволу згідно з Порядком, затвердженому Постановою КМУ від 20.01.2023 р. №58? Чи подавати звіт до департаменту екології?
  27.02.202416
 • Працівник простив борг підприємства за підзвітними сумами: як обліковувати?
  Підприємство має заборгованість перед працівником за підзвітними сумами на госппотреби. Працівник простив цю заборгованість і є письмове підтвердження цього. Чи потрібно відображати прощену суму в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ, та нараховувати ПДФО та ВЗ?
  27.02.2024627