• Посилання скопійовано

Облік імпорту автомобіля благодійним фондом і передачі його військовій частині

Благодійний фонд імпортував як гуманітарну допомогу автомобіль і передав його військовій частині. Як відобразити в бухобліку? Які документи мають бути?

Бухгалтерський облік

В бухгалтерському обліку гуманітарна допомога відображається згідно з Наказом Мінфіну від 14.12.1999 р. №298 (див. також лист Мінфіну від 27.04.2022 р. №41020-06-5/8479):

  • Дт 286 Кт 484 – отримано автомобіль, за вартістю такого автомобіля;
  • Дт 484 Кт 286 – передано автомобіль військовій частині.

Відповідно до п. 1.6 Наказу №298 митна вартість отриманих від іноземних донорів товарно-матеріальних цінностей, виконаних ними робіт, наданих послуг та одержана іноземна валюта відображаються у бухгалтерському обліку і звітності в грошовій одиниці України шляхом перерахунку суми в іноземній валюті відповідно до НП(С)БО 21.

 

Документи

Про орієнтовний перелік документів, які мають бути, ми писали тут. Наприклад, від військової частини може бути лист з проханням надати гуманітарну допомогу чи інший подібний документ. А безпосередньо передача допомоги може оформлятися накладною, актом приймання-передачі тощо.

 

Митне оформлення

На період воєнного стану механізм визнання товарів гуманітарною допомогою, пропуску через митний кордон України та митного оформлення, отримання, надання, розподілу і контролю за цільовим використанням гуманітарної допомоги, що ввозиться на митну територію України, визначається Порядком №953 (від 05.09.2023 р.).

До 01.04.2024 р. для пропуску через митний кордон України гуманітарної допомоги, що здійснюється відповідно до Порядку, протягом якого пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги може здійснюватися також за місцем перетину митного кордону України шляхом подання у паперовому вигляді декларації про товари, що визнаються гуманітарною допомогою, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 до Порядку, без зазначення унікального коду гуманітарної допомоги, який надається автоматизованою системою реєстрації гуманітарної допомоги (пропуск товарів без використання автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги)(див. п. 2-1 Постанови №953).

Відповідно до п. 2-2 Постанови №953 пропуск через митний кордон та митне оформлення гуманітарної допомоги у вигляді транспортних засобів для осіб, визначених відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону «Про гуманітарну допомогу», здійснюється без письмового підтвердження від таких осіб. Цільове використання таких транспортних засобів підтверджується звітом про наявність та розподіл гуманітарної допомоги(за формою додатку 3 до Порядку №953), поданим відповідно до Порядку №953.

Звіт потрібно подати протягом 90 календарних днів з дати митного оформлення гуманітарної допомоги за декларацією (п. 14 Порядку №953).

Звіт подається в електронній формі на сайті Єдиного реєстру отримувачів (див. п. 2 Порядку №953): 

 

Звіт про використання доходів неприбуткової організації

Отриману гуманітарну допомогу слід буде зазначити в рядку 1.6 і 1.6.2 ГД Звіту. А передану – в рядку 2.4 і 2.4.2 ГД Звіту.

Окрім того, разом із звітом подається додаток ГД, в якому наводиться інформація про отриману та передану гуманітарну допомогу.

Про заповнення додатку ГД можна почитати тут, тут, тут.

 

Чи потрібно реєструватися платником ПДВ

З точки зору оподаткування ПДВ операція безоплатної передачі автомобіля належить до операцій постачання. Причому вартість автомобіля може бути значною.

Статтею 181 ПКУ визначено, що обов’язковій реєстрації платниками ПДВ підлягають юрособи та фізособи-підприємці у яких загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (крім платників єдиного податку).

Таким чином, якщо БФ не є платником ПДВ, але обсяг безоплатно переданих товарів, послуг протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн, такому БФ слід зареєструватися платником ПДВ. Про особливості реєстрації можна почитати тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025239
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025780
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202547