• Посилання скопійовано

Облік майнових прав на нерухоме майно у інвестора

Підприємство уклало інвестиційний договір будівництва об’єкта нерухомості (частини торгівельного центру). Забудовнику перераховано авансові платежі відповідно до договору інвестування. Яким чином відобразити дану операцію в обліку? Які особливості оподаткування?

Відповідно інвестиційного договору на будівництво об’єкта нерухомості у інвестора виникає майнове право на нерухомість.

Таке право можна вважати активом, бо очікується, що його використання спричинить в майбутньому надходження економічних вигід у вигляді отримання нерухомості, відповідно умови –частини торгівельного центру (п.3 НП(С)БО 1). Проте немає однозначної позиції щодо того, у складі яких саме активів відображати придбані майнові права. З юридичного погляду, майнові права прирівняні до майна (речі) відповідно до ч. 1 ст. 190 ЦКУ.

На практиці майнові права відображають як виникнення:

1) дебіторської заборгованості, яка згодом погашається при отриманні нерухомості/послуг зі спорудження будівлі;

2) капітальних інвестицій у будівництво;

3) товару.

За своєю суттю майнові права на об’єкт інвестування є правом на одержання у власність об’єкта інвестування в майбутньому (після прийняття об’єкта інвестування в експлуатацію), то вважаємо, що доречніше відображати придбані майнові права як дебіторську заборгованість. Відповідно до умов договору дебіторська заборгованість є довгостроковою (термін 3 роки).

Облік придбання майнових прав у інвестора

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сплачено за майнові права забудовникові

Договір укладено на 3 роки, тому це рядок 1040 балансу

183

311

Отримано податковий кредит з ПДВ від забудовника

641

644

Отримано нежитлову нерухомість (частина торговельного комплексу) від забудовника 

152, 286

183

Закрито розрахунки з ПДВ під час передачі нерухомості

644

183

 

Операції з постачання майнових прав на об’єкти нерухомого майна є об’єктом оподаткування ПДВ (ЗІР).  

Якщо нерухомість буде використовуватися в оподатковуваних ПДВ операціях (наприклад, для надання її в оренду, для подальшого перепродажу тощо), то покупцю не потрібно нараховувати компенсуючі податкові зобов’язання з ПДВ на підставі пп. 198.5 ПКУ

 

Відповідно до положень пп. 134.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень  розділу ІІІ ПКУ. Різниці, які збільшують або зменшують фінансовий результат до оподаткування, визначені статтями 138, 139, 140, 141 ПКУ розділу ІІІ ПКУ, а також нормами розділів І, ІІ та перехідних положень ПКУ можуть виникнути у підприємства після введення об’єкта в експлуатацію на суму амортизації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202524
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202542
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025129
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517