• Посилання скопійовано

Визнання претензії експедитором: облік та оподаткування

Експедитор отримав від клієнта претензію за пошкодження вантажу під час перевезення на суму 10 тис. грн (в т. ч. ПДВ). Розрахунок претензії включає вартість пошкодженого вантажу та вартість його утилізації. Перевізник компенсує витрати частково в сумі 5 тис. грн. Чи має підприємство право на податковий кредит за даною операцією? Чи враховується визнана претензія при обчисленні об'єкта оподаткування податком на прибуток?

Бухгалтерський облік

Договір про надання транспортно-експедиційних послуг передбачає надання послуг клієнту експедитором власним транспортом або із залученням перевізника. В нашому випадку експедитор залучив перевізника. Претензія виставляється клієнтом на експедитора. Останній, своєю чергою, виставляє претензію на перевізника, проте частково.

 

Претензія визнана експедитором

Експедитор визнав претензію в повному обсязі. На момент визнання претензії виконуються умови пп. 5 П(С)БО 11: оцінка достовірно визначена; існує імовірність, що підприємство погасить суму претензії. 

Визнання зобов’язання призводить до визнання витрат згідно з пп. 6 П(С)БО 16. Витрати на сплату претензії пов’язані скоріше з неналежним виконанням умов договору, ніж з доходом, тому витрати визнаються безпосередньо в момент визнання зобов’язання: Дт 948 Кт 685 – 8333,33,00 грн; Дт 641 Кт 685 - 1666,67 грн.

 

Претензія визнана перевізником

Визнання доходу за виставленими претензіями має відповідати двом основним критеріям: відбулося збільшення активів, що зумовлює зростання капіталу та оцінка доходу може бути достовірно визначена (пп.5 Н(С)БО 15).

Підприємство-експедитор має відобразити дохід у періоді визнання претензії перевізником або в період набрання законної сили рішенням суду, якщо останній не визнав претензію. Відображення в обліку - Дт 377 Кт 715 - 5000,00 грн.

 

ПДВ

База оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань (пп. 188.1 ПКУ).

Згідно з ст. 22 ЦКУ особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Відшкодування збитків є способом відшкодування майнової шкоди. 

Відшкодування збитків за даним договором визначено ГКУ. 

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною (ч.2 ст. 224 ГКУ). 

До складу збитків клієнтом включено вартість вантажу та витрати на його утилізацію, в загальній сумі 10 тис. грн (в т. ч. ПДВ).

На нашу думку, в даній ситуації відсутній об’єкт оподаткування ПДВ – операція з постачання товарів/послуг. Позиція податківців двозначна. Вони наголошують на тому, що кошти, які надходять платнику податку як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно, не включаються до бази оподаткування ПДВ, при цьому залишаючи шляхи до відступу. Адже кожна ситуація є індивідуальною та потребує роз’яснення (ЗІР). Тому для уникнення непорозумінь може бути доцільним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Проте, якщо визнана претензія з ПДВ, то експедитор має нарахувати компенсуюче податкове зобов’язання з ПДВ відповідно до пп. 198.5 ПКУ

Відображення в обліку:

  • Дт 643 Кт 641 = 1666,67 грн – нараховано компенсуючі ПЗ;
  • Дт 948 Кт 643 = 1666,67 грн – віднесено на витрати.

Тому при виставленні претензії безпосередньо перевізнику сума буде складати саме витрати на відшкодування, без ПДВ, навіть якщо компенсація буде частковою. 

 

Податок на прибуток

Витрати за визнаною експедитором претензією зменшують його фінансовий результат до оподаткування, в нашому випадку на 10000,00 грн (Дт 79 Кт 948 - 10000,00 грн). 

Якщо експедитор коригує фінансовий результат на податкові різниці, може бути застосована різниця відповідно до пп. 140.5.11 ПКУ, що зумовлює збільшення фінансового результату за умови, якщо сума претензії нарахована  на користь осіб, які не є платниками податку на прибуток (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пп. 44  розділу XX ПКУ, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства.

Дохід від виставленої претензії на перевізника збільшує фінансовий результат до оподаткування експедитора і не потребує коригування (Дт 715 Кт 79 = 5000,00 грн). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442