• Посилання скопійовано

Покупець підприємство, а платник та вантажоодержувач - відокремлений підрозділ: що в обліку?

Підприємство уклало договір з держпідприємством. За договором покупцем товару є держпідприємство, а платником та вантажоодержувачем - відокремлений підрозділ такого підприємства. ПН виписана на державне підприємство. Як правильно відображати в бухобліку оплати від відокремленого підрозділу? Як провести взаємозалік? Що з оборотами за субрахунками 6431, 6432?

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.16): «Який порядок складання податкової накладної при поставці товарів/послуг покупцю, якщо договором передбачена оплата за такі товари/послуги від третьої особи?».

ДПС відповідає, що незалежно від того, що згідно з умовами договору виконання обов’язку щодо оплати за товари/послуги покладено на іншу особу, податкова накладна складається на покупця (отримувача) товарів/послуг.

Таким чином, в розглядуваній ситуації ПН цілком правомірно виписана на головне підприємство.

Схожим чином господарські операції відображаються і в бухгалтерському обліку підприємства. 

У разі відвантаження (продажу) товару дебіторська заборгованість відображається за головним підприємством, а не відокремленим підрозділом, навіть якщо вантажоодержувачем є відокремлений підрозділ:

  • Дт 361(головне підприємство) Кт 70 – визнання доходу від відвантаженого товару.

У разі отримання оплати від відокремленого підрозділу закривається дебіторська заборгованість, яка відображена за головним підприємством:

  • Дт 311 Кт 361(головне підприємство).

Це пояснюється тим, що відокремлений підрозділ за договором є платником за головне підприємство. Якщо платник за головне підприємство, значить, отриманою оплатою має закриватися заборгованість головного підприємства, а не формуватися окрема заборгованість відокремленого підприємства.

Якщо підприємство при відображенні ПЗ з ПДВ використовувало субрахунки 6431, 6432, то в аналітиці до цих субрахунків має також зазначатися головне підприємство, а не відокремлений підрозділ.

Таким чином, в обліку підприємства продавця не може виникати заборгованість відокремленого підрозділу.

Але якщо з якихось причин підприємство продавець відобразило в обліку окремо заборгованість головного підприємства і відокремленого підрозділу, їх можна зарахувати одна з одною на підставі бухгалтерської довідки.

Наприклад, якщо заборгованість за відвантаженими товарами головного підприємства відображається за дебетом субрахунку 361, а отримана оплата від відокремленого підрозділу за кредитом субрахунку 681, то на підставі бухгалтерської довідки роблять зарахування проведенням:

  • Дт 681 Кт 361.

Схоже проведення роблять і в разі наявності заборгованостей за іншими субрахунками, наприклад, 6431, 6432.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809