• Посилання скопійовано

Облік наданих послуг нерезиденту, якщо нерезидент утримав податок на доходи резидента України

Підприємство – резидент України надало послуги нерезиденту на суму за актом 170 дол. США. Нерезидент утримав податок на доходи нерезидента за законами своєї країни і перерахував 153 дол. США. Як відобразити в бухобліку? Що з валютним контролем?

Можливість зарахування сплаченого за кордоном податку в рахунок податку на прибуток

Якщо підприємство є платником податку на прибуток, то воно в принципі може на суму сплаченого за кордоном податку зменшити податок на прибуток, розрахований за даними декларації з податку на прибуток.

Про особливості такого зарахування можна почитати тут, тут, тут.

Зарахування сплачених за митним кордоном України сум податку здійснюється за умови подання письмового підтвердження контролюючого органу іншої держави щодо факту сплати такого податку та за наявності чинного міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування доходів.

Разом з тим не підлягають зарахуванню у зменшення податкових зобов’язань такі податки, сплачені в інших країнах:

 • податок на капітал/майно та приріст капіталу;
 • поштові податки;
 • податки на реалізацію (продаж);
 • інші непрямі податки незалежно від того, підпадають вони під категорію прибуткових податків чи оподатковуються іншими податками згідно із законодавством іноземних держав.

 

Бухгалтерський облік

Особливості бухгалтерського обліку при експорті послуг ми детально розглядали тут, особливості оподаткування тут.

Яким чином відображати в бухгалтерському обліку податок, утриманий нерезидентом, в нормативних документах з бухгалтерського обліку прямо не сказано.

На наш погляд, можна взяти до уваги такі міркування.

Відповідно до п. 7 НП(С)БО 15 дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).

Відповідно до Інструкції №291 за кредитом субрахунків 701-703 відображається збільшення (одержання) доходу, за дебетом - належна сума непрямих податків (акцизного податку, податку на додану вартість та інших, передбачених законодавством) тощо.

На субрахунку 704 «Вирахування з доходу» за дебетом відображаються суми надходжень за договорами комісії, агентськими та іншими аналогічними договорами на користь комітентів, принципалів; сума наданих після дати реалізації знижок покупцям, вартість повернених покупцем продукції та товарів та інші суми, що підлягають вирахуванню з доходу.

З наведеного, на наш погляд, випливає два можливі варіанти відображення утриманого нерезидентом податку.

Перший варіант:

 • Дт 362 Кт 703 – на суму наданих послуг;
 • Дт 703 Кт 641н – на суму утриманого нерезидентом податку;
 • Дт 641н Кт 362 – зменшена заборгованість нерезидента на суму податку.

Другий варіант:

 • Дт 362 Кт 703 – на суму наданих послуг;
 • Дт 704 Кт 362 – зменшена заборгованість нерезидента на суму податку.

З обох варіантів бухобліку випливає, що податок на прибуток буде сплачуватися з «чистої» суми, фактично отриманої на рахунок, за вирахуванням податку, що утриманий нерезидентом. За умовами запитання фінрезультат до оподаткування збільшиться на 153 долара США та зменшиться на собівартість наданих послуг.

Яким чином підтвердити утримання нерезидентом податку, нормативні документи не встановлюють. Вважаємо, що цей момент потрібно врегулювати договором між підприємством і нерезидентом. Наприклад, це може бути довідка, надана нерезидентом, або підтвердження (довідка тощо) контролюючого органу іншої держави щодо факту сплати такого податку.

Ще раз підкреслимо, що ми навели два, на наш погляд, можливих варіантів бухгалтерських проводок для розглядуваної ситуації.

Але в Україні державним органом, що регулює питання методології бухгалтерського обліку, є Мінфін (див. ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік). Тому для уникнення непорозумінь для вирішення цього питання може бути доречним звернутися до Мінфіну. Як направити звернення, можна прочитати на сайті Мінфіну тут).

 

Що з валютним контролем?

Операції, на які не поширюється валютний контроль, наведені в постанові Нацбанку від 14.05.2019 р. №67 "Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

В цій Постанові № 67 є різні види послуг, робіт.

Наприклад, згідно з п. 5 ч. 1 Постанови № 67 - послуги, роботи (крім транспортних і страхових послуг та/або робіт), права інтелектуальної власності та (або) інші немайнові права, що експортуються.

Тож якщо послуги, що надає підприємство, підпадають під цю позицію, то валютний контроль на них не поширюється.

Окрім того, валютний контроль не поширюється на операції, суми якої є меншою за 400 000 грн. (див. п. 14-2, п. 14-3 Постанови №18, пп. 1 п. 22 Положення №5).

Поряд з цим банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми (див. пп. 1 п. 9 Інструкції №7). Незначна сума згідно з ст. 20 Закону №361-IX – 400 000 грн.

Тобто, якщо недоплачена за договором сума, яку нерезидент перерахував як податок, менше 400 000 грн., банк завершує здійснення валютного нагляду.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Особливості списання замортизованих МНМА та НМА, які не будуть використовуватися
  МНМА із строком використання 24 місяці, 100% амортизація, вийшли з ладу та потребують списання. Чи нараховувати ПДВ в цьому випадку? Також є НМА, який не введено в експлуатацію – це комп’ютера програма російського походження, буде списуватися з обліку. Чи достатньо для списання службової записки відповідальної особи про те, що ця програма не буде використовуватися у зв'язку із забороною використання такої програми? Чи виникає нарахування ПДВ, якщо придбали програму з ПДВ?
  04.12.202378
 • Як встановити межу суттєвості для витрат?
  Як в обліковій політиці описати межу суттєвості для визнання витрат минулого періоду в розмірі 0,2% від витрат (формулювання та нормативна база)?
  01.12.202374
 • Облік списаних автошин
  Підприємство списує шини, які були встановлені на вантажні авто, на причепах. Норма пробігу не досягнута, але висота протектору на межі допустимого, відновлення недоцільне. Які наслідки з ПДВ, якщо продати ці шини ФОП чи передати за договором на утилізацію спеціалізованому підприємству?
  30.11.20231 450
 • Модернізація ОЗ запчастинами, знятими з іншого ОЗ: як визначити вартість запчастин?
  Підприємство має повністю замортизований сервер, який раніше був модернізований додатковими планками пам’яті. Ці планки теж замортизовані. Тепер вони встановлюються на інший сервер. Чи визнаються ці планки пам’яті активом, якщо їх вартість не може бути достовірно визначена?
  29.11.202354
 • Підприємство придбало товар у нерезидента: що в обліку?
  Підприємство придбало товар у нерезидента. Польська компанія надала послуги перевезення територією Польщі. Товар частково продано польській компанії, частково - завезено на митну територію України. Як відобразити це в бухобліку?
  29.11.202356