• Посилання скопійовано

Бухоблік благодійної допомоги, наданої благодійною організацією

Неприбуткова благодійна організація на підставі тристоронньої угоди між собою, постачальником та шелтером (юрособою) оплачує постачальнику ТМЦ, які призначені для передачі як благодійна допомога шелтеру. ТМЦ зі складу постачальника відразу постачатимуться шелтеру, без оприбуткування на складі шелтера. Як відобразити в бухобліку?

Шелтер — це місце, де тимчасово проживають особи, які постраждали від військовий дій, домашнього насилля, шахрайств. Тож юрособа-шелтер — це юрособа, яка надає відповідні послуги.

В даній ситуації можуть бути два варіанти, залежно від юридичних особливостей, прописаних у тристоронній угоді. 

За першим варіантом покупцем і отримувачем ТМЦ є шелтер, а благодійна організація тільки платником. Скоріш за все, що саме цей варіант мав місце в розглядуваній ситуації.

В такому разі сума перерахованих коштів відразу списується на витрати:

  • Дт 949 Кт 311.

Окрім того, якщо організація здійснює оплату за рахунок коштів цільового фінансування, потрібно відобразити дохід від використаних коштів:

  • Дт 48 Кт 718.

Але в принципі можливий і другий варіант: за угодою як платником, так і покупцем (тобто, особою, яка отримує право власності на ТМЦ) є сама благодійна організація, а шелтер є лише отримувачем ТМЦ, які належать на праві власності організації. Угодою також має бути встановлено момент, за яким право власності на ТМЦ переходить до організації. Наприклад, таким моментом може бути отримання ТМЦ шелтером.

Щоправда, в цьому разі між шелтером і організацією має бути ще один договір благодійної допомоги, за яким передбачено надання благодійної допомоги у вигляді ТМЦ. 

В такій ситуації можуть бути різні варіанти документального оформлення. Наприклад, договором благодійної допомоги передбачається, що ТТН постачальника чи інший подібний документ, за яким ТМЦ надходять від постачальника до шелтера, є документом, який підтверджує одночасно як перехід права власності на ТМЦ від постачальника до організації, так і від організації до шелтера. В такому разі один примірник цього документа має передаватися організації, інший шелтеру.

Організація на підставі цього документу (ТТН тощо) як оприбутковує ТМЦ на своєму балансі, так і відображає передачу ТМЦ шелтеру.

Або такий варіант. На складі шелтера ТМЦ на підставі ТТН приймає організація. Далі складає від себе на ім’я шелтера накладну, за якою ТМЦ передаються шелтеру.

В такому разі на підставі ТТН організація оприбутковує на своєму балансі ТМЦ, а на підставі накладної відображає передачу ТМЦ шелтеру. Можуть бути й інші варіанти, залежно від особливостей конкретної ситуації.

Бухгалтерський облік отримання і надання допомоги за другим варіантом наведемо в таблиці.

Господарська операція

Д-т

К-т

1

Оплата товарів

631

311

2

Якщо оплата за рахунок коштів цільового фінансування, відображаємо використання таких коштів цільового фінансування

48

69

3

Отримано ТМЦ

281

631

4

Передано ТМЦ шелтеру

949

281

5

Визнано дохід від отриманого цільового фінансування в сумі вартості оплачених і переданих ТМЦ, якщо оплата була за рахунок коштів цільового фінансування

69

718

Якщо благодійна допомога здійснена за рахунок інших отриманих доходів організації, приміром, від продажу товарів тощо, а не за рахунок коштів цільового фінансування, то наведені в таблиці проводки 2 і 5 не роблять.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    Сьогодні 19:218
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    Сьогодні 15:2335
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202545
  • Безоплатна передача зразків продукції
    Підприємство виготовило продукцію та безоплатно передало її частину як зразки потенційним покупцям. Як відобразити таку безоплатну передачу зразків у бухобліку? Які податкові наслідки виникають при безоплатній передачі зразків продукції потенційним клієнтам? Як правильно документально оформити безоплатну передачу зразків продукції?
    26.03.2025457
  • Облік витрат на транспортування об'єкта ОЗ для проведення планового ремонту
    Об'єкт ОЗ потребує планових ремонтів, які здійснюються у спеціалізованому підприємстві. Для проведення ремонту об'єкт ОЗ доставляється до місця ремонту, а після його завершення - повертається назад. Як в бухобліку відображати витрати на доставку об'єкта ОЗ до місця ремонту та назад: включати їх до вартості ремонту (яка за рішенням підприємства збільшує первісну вартість об'єкта ОЗ) чи відносити до витрат поточного періоду?
    26.03.202586