• Посилання скопійовано

Облік прощення передоплати від нерезидента

Резидент України, платник податку на прибуток, отримав у 2021 р. передоплату від нерезидента за товар згідно з умовами експортного контракту. В 2021 р. відбувся експорт товару, але на суму менш, ніж передоплата. В 2023р. сторони уклали договір про прощення боргу. Як відобразити в бухобліку? Чи нараховувати ПДВ? Чи можуть податкові органи тлумачити цю операцію як приховану плату за якісь послуги та нарахувати ПДВ?

Бухгалтерський облік

Детально бухгалтерський облік при експорті товару ми розглядали тут.

Там ми зазначали, що у разі отримання попередньої оплати (авансу) вона відображається в балансі за офіційним курсом НБУ на дату отримання (див. пп. 5 НП(С)БО 21): Дт 312 Кт 681.

Заборгованість на субрахунку 681 є немонетарною, адже вона погашатиметься відвантаженням товару. Тому курсові різниці на неї не нараховуються.

Якщо сторони укладають угоду про прощення боргу, то підлягає списанню заборгованість, відображена за кредитом субрахунку 681. Визначена така заборгованість за курсом НБУ на дату отримання передоплати. Тому і списується вона за таким самим курсом.

Списання відображається проводкою: Дт 681 Кт 719.

 

Розглянемо, чи нараховувати ПДВ

Особливості оподаткування ПДВ при експорті товару ми розглядали тут.

Там ми зазначали, що на дату отримання передоплати ПДВ не нараховується. Датою виникнення ПЗ з постачання товарів у разі їх експорту є дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства (пп. «б» пп. 187.1 ПКУ).

Оскільки на залишок передоплати експорту товару не було, то й ПДВ не нараховується. А операція прощення грошового боргу не є оподатковуваною ПДВ операцією.

Тож ПДВ при списанні цього боргу не нараховується.

 

Розглянемо, чи можуть податкові органи тлумачити цю операцію як приховану плату за якісь послуги, та нарахувати ПДВ

Якщо укладено договір про прощення боргу, то, на наш погляд, немає підстав тлумачити таку операцію, як приховану плату за якісь послуги. Але якщо надання таких послуг дійсно мало місце, то, звісно, вірогідність такого тлумачення може бути. Причому в разі надання послуг, місце постачання яких знаходиться на митній території України, виникає обов’язок щодо оподаткування ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202529
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025260
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202537
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202533
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529