Податковий облік БФ – можливі несприятливі наслідки
Спершу зазначимо про можливі несприятливі наслідки. Вимоги до неприбуткових організацій наведені в пп. 133.4 ПКУ.
Серед таких вимог є така, як заборона розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (див. пп. 133.4.1 ПКУ).
Відповідно до пп. 133.4.2 ПКУ, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Якщо такі вимоги не будуть дотримані, неприбуткова організація виключається з Реєстру неприбуткових організацій (див. пп. 133.4.3, пп. 133.4.4 ПКУ). Поряд з цим із суми нецільового використання активів потрібно буде сплатити податок на прибуток.
На наш погляд, надання БФ підприємству у позичку верстата, автомобіля може розцінюватися як використання доходів не за призначенням, адже майно може бути придбане за рахунок коштів БФ і використане не для власної діяльності БФ.
Але таке майно може надаватися і в рамках відповідної благодійної програми БФ. В такому разі у Звіті про використання доходів неприбуткових організацій у витратній частині буде показана нарахована амортизація переданого в позичку майна, а у дохідні частині дохід в розмірі нарахованої амортизації, за рахунок відповідного джерела (цільових коштів).
У будь-якому разі, це питання потрібно вивчати окремо.
Якщо з’ясується, що БФ не може здійснювати передання майна у позичку, на наш погляд, таку операцію доречно уникати.
Далі наводимо облік і оподаткування сторін за умови, що для конкретної БФ здійснення такої операції вписується в рамки відповідної благодійної програми.
Правові основи позички
Відповідно до ст. 827 ЦКУ, за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку.
Договір позички регулюється главою 60 (ст. 827 – ст. 836 ЦКУ). Поряд з цим до договору позички застосовуються положення глави 58 ЦКУ, якою визначено загальні положення про найм (оренду).
Таким чином, можна сказати, що позичка подібна до оренди, тільки без оплати за користування.
ПДВ для сторін
Операція з надання майна у позичку не вважається постачанням товарів/послуг, а тому не є об’єктом оподаткування ПДВ. Це випливає зі змісту понять операцій постачання товарів (пп. 14.1.191 ПКУ) і послуг (пп. 14.1.185 ПКУ).
Тому ані благодійний фонд (БФ) не нараховує ПДВ при передачі майна, ані підприємство.
До такого самого висновку доходить ДПС, відповідаючи на питання в ЗІР (101.04): «Чи є об’єктом оподаткування операція з безоплатного отримання платником ПДВ товарів та ОЗ від резидента платника ПДВ чи неплатника/нерезидента за договором позички?».
Бухгалтерський облік для неприбуткової організації
Як ми зазначили вище, за своєю суттю операції з надання об’єкта в позичку є безоплатною орендою. А тому операції в рамках договору позички регулюються нормами НП(С)БО 14.
Відповідно до п. 7 розд. ІІІ НП(С)БО 14, вартість і нарахування амортизації об’єкта операційної оренди відображається орендодавцем на рахунках бухгалтерського обліку класу 1 «Необоротні активи».
Тобто, при наданні неприбутковою організацією основних засобів у безоплатне користування (позичку) такі основні засоби і надалі продовжують обліковуються на її балансі, відповідно організація і надалі нараховує амортизацію таких основних засобів.
Бухгалтерський облік для підприємства
Для підприємства отримані у безкоштовне користування основні засоби не є активом, тому вони не відображаються на балансі. Але отримане майно відображають на позабалансовому субрахунку 01 «Орендовані необоротні активи» за балансовою (залишковою) і первісною вартістю позичкодавця, що зазначається в договорі позички. Амортизацію не нараховують.
Податок на прибуток для підприємства
ПКУ не містить особливостей обліку операцій з безоплатного користування майном за договором позички. Причому отримання майна не збільшує доходи підприємства, амортизація не нараховується, тому немає і витрат. Тож на оподаткування податком на прибуток отримання цього майна не впливає.
Такий самий висновок робить ДПС, наприклад, в ІПК від 17.07.2023 р. №1889/ІПК/99-00-21-02-02-06. Але ДПС ще зазначає, що з питань формування витрат, пов’язаних із отриманням в позичку автомобіля, а також із заправкою такого автомобіля доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Для уникнення непорозумінь підприємство може отримати таку консультацію від Мінфіну. Як направити звернення, можна прочитати на сайті Мінфіну тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити