• Посилання скопійовано

Отримано грант від ООН: облік та оподаткування

ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, уклало договір про розвиток підприємництва з Міжнародною організацією з міграції (з системи ООН). За договором на рахунок отримано грант. Призначення в договорі — на придбання виробничого обладнання. У призначенні платежу зазначено - "благодійний внесок". Які особливості оподаткування і бухобліку?

Цільове використання гранту

Кошти розглядуваного гранту, що надається МОМ, можна витратити на (див. тут): 

 • Придбання спеціалізованого обладнання, інструментів, необхідних для виробництва / переробки, та іншої діяльності компанії;
 • Оренда приміщення (до 4 місяців);
 • Ремонт і облаштування приміщень (в тому числі придбання меблів, стелажів тощо);
 • Заробітна плата (до 4 місяців) і витрати на створення додаткових робочих місць;
 • Закупівля сировини для виробничого процесу (до 50% від суми гранту);
 • Перевезення обладнання / персоналу;
 • Інші відповідні види діяльності.

Тобто, грант має цільовий характер. Використовувати його для інших цілей не можна. Конкретний напрям використання визначається договором ТОВ з МОМ.

Наприклад, якщо договором передбачено використання для придбання обладнання, за рахунок цих коштів придбавається обладнання, використати грант на інші цілі заборонено.

 

Бухгалтерський облік

Оскільки це цільові кошти, вони обліковуються згідно з нормами НП(С)БО 15 як цільове фінансування.

Відповідно до п. 18 НП(С)БО 15, цільове фінансування капітальних інвестицій визнається доходом протягом періоду корисного використання відповідних об'єктів інвестування (основних засобів, нематеріальних активів тощо) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об'єктів.

Бухгалтерські проведення з отримання і використання гранту можуть бути такими:

 • Дт 311, 312 Кт 484 — отримано грант на рахунок;
 • Дт 371 Кт 311, 312 — перераховано кошти постачальнику обладнання;
 • Дт 641 Кт 644 — відображено ПК з ПДВ, якщо оплата резиденту України платнику ПДВ;
 • Дт 484 Кт 69 — відображено дохід майбутніх періодів в розмірі перерахованих коштів гранту;
 • Дт 152 Кт 631, 632 — отримано обладнання від постачальника;
 • Дт 644 Кт 631 — відображена сума ПДВ, якщо отримання від резидента України платника ПДВ;
 • Дт 631 Кт 371 — зарахована заборгованість за передоплатою і зобов’язання за отриманим обладнанням;
 • Дт 10 Кт 152 — обладнання введено в експлуатацію;
 • Дт 23, 91 Кт 131 — нарахована амортизація обладнання;
 • Дт 69 Кт 745 — відображено дохід від отриманого гранту, пропорційно нарахованій амортизації обладнання.

Ми навели загальну схему бухгалтерських проведень для ситуації з отриманням гранту для придбання об’єкта ОЗ. Залежно від особливостей кожної конкретної ситуації окремі проведення можуть бути іншими.

 

Податок на прибуток

Як видно з бухгалтерських проводок, дохід від отриманого гранту збільшуватиме фінрезультат до оподаткування не відразу за фактом отримання, а пропорційно нарахованій амортизації придбаного обладнання протягом строку його використання. Причому податкових різниць, пов’язаних з отриманим грантом, ПКУ не встановлює.

 

ПДВ

Господарська операція отримання гранту не є операцією постачання товарів, послуг, а тому така операція не оподатковується ПДВ.

Якщо за рахунок грантових коштів придбавається обладнання з ПДВ, то ПК відображається в загальному порядку. Підстав для нарахування компенсуючих ПЗ з ПДВ немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Прийняття однотипних ОЗ з різними сумами в одному самостійно розробленому акті
  Після втрати чинності наказу №352 ТОВ розробило власні форми для первинного обліку ОЗ. Через великий обсяг введення в експлуатацію однотипних ОЗ, які відрізняються маркуванням та сумою, і на які складаються окремі акти, планується розробити бланк акту для введення в експлуатацію більше ніж одного ОЗ. Чи не буде порушенням законодавства введення в експлуатацію декількох ОЗ одним актом?
  Сьогодні 11:036
 • Як встановити експлуатаційні норми пробігу шин?
  Придбали новий автомобіль Рено Дастер. Як встановити експлуатаційну норму пробігу шин, якщо в Експлуатаційних нормах №488 не вказано модель машини і шин 215/65 R16 Continental Conticrosscontact LX 2, які плануємо докупати додатково?
  27.09.202351
 • Нематеріальні активи не використовуються: що в обліку?
  ТОВ передавало у користування ПЗ, а також отримувало роялті за видачу невиключної ліцензії на інше ПЗ. Виключні майнові права на обидва продукта обліковуються на субрахунку 127 та амортизуються. В серпні 2023тр. замовник цих продуктів збанкрутів, ТОВ перестало отримувати за ними дохід. Що з амортизацією цих НМА? Чи потрібно їх консервувати або виводити з експлуатації?
  27.09.202335
 • Облік безоплатно експортованого зразка продукції
  Підприємство відправляє за кордон вироблений своїми силами зразок рекламної продукції. Відправка через міжнародну кур'єрську службу, зареєстровану в Україні. Оплата за доставку в гринях. Зразок поставляється безкоштовно. Як відобразити у бухобліку?
  21.09.2023321
 • Забезпечення інструментом робітника за договором ЦПХ
  На підприємстві виконують роботу робітники за договором ЦПХ. В договорі прописані умови, що робітнику можуть надаватися для роботи інструменти підприємства. Яким документом оформити видачу інструментів, які перебувають на обліку як МНМА? Чи можна скласти Акт внутрішнього переміщення МНМА?
  21.09.202338