• Посилання скопійовано

Оренда місця для паркування авто у фізособи: облік та оподаткування

Юрособа орендує паркомісце у фізособи (не ФОП) за 6220 грн без вирахування податків. Який порядок бухобліку цієї операції? Які податки треба утримати та як відобразити в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ? Чи треба робити нотаріальне завірення договору оренди?

Про договір оренди

Оформлення договору оренди залежить від предмету договору. 

Наприклад, договір оренди будівлі або іншої капітальної споруди (їх частини) укладають у письмовій формі. Якщо паркомісце розташоване у підземному гаражі, то це частина капітальної споруди і потрібен письмовий договір. 

Згідно з ч. 1 ст. 209 ЦКУ правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.

Відповідно до ч. 2 ст. 793 ЦКУ, договір оренди приміщення підлягає нотаріальному посвідченню, якщо строк договору становить 3 і більше років. 

Тому якщо договір оренди паркомісця укладеного між юридичною та фізичною особами на строк до 3 років і в договорі не передбачили обов’язкового нотаріального посвідчення — цей договір оренди не обов’язково нотаріально посвідчувати. А коли строк договору оренди становить 3 і більше років, і йдеться про паркомісце у приміщенні (в капітальній споруді), нотаріальне посвідчення є обов’язковим.

 

Оподаткування та додаток 4ДФ

У разі оренди паркомісця у фізичної особи юридичною особою – податковим агентом виступає орендар, в даному випадку - це юридична особа.

Відповідно до пп. 168.1.1 ПКУ, податковий агент, що нараховує оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок.

Сума доходів у вигляді орендної плати оподатковується ПДФО за ставкою 18%. Окрім цього, з такого доходу утримується військовий збір за ставкою 1,5%. Сплата ПДФО та військового збору до бюджета здійснюється під час виплати такого оподатковуваного доходу (пп. 168.1.2 ПКУ). Зазначимо, що орендна плата не є об'єктом оподаткування ЄСВ.

Cума виплаченої орендної плати фізичній особі відображається у Додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за ознакою доходу «196»:

 • у графах 3а та 3 відображається сума нарахованої/виплаченої суми орендної плати (6220,00 грн);
 • у графах 4а та 4 – суму фактично нарахованого/перерахованого ПДФО (1119,60 грн); 
 • в графах 5а та 5 - суму фактично нарахованого/перерахованого ВЗ (93,30 грн).

У заголовній частині єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ обов'язково заповнюються рядки з 01 по 05, а у рядку 064 зазначається кількість додатків щодо відомостей про суми нарахованого, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що подаються у звітному кварталі з кількістю аркушів. У рядку 07 вказується КВЕД. На цьому заповнення частини цієї звітності юрособою за виплатою орендної плати фізичній особі та сум утриманих податків та зборів завершується.

 

Облік

№ з/п

Зміст операції

Дт

Кт

Сума, грн.

1

Нарахована орендна плата

23,91-94

685

6220,00

2

Утримано податок на доходи фізичних осіб

685

6441

1119,60

3

Утримано військовий збір

685

642

93,30

4

Виплачено фізособі орендну плату

685

301,311

5007,10

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Особливості списання замортизованих МНМА та НМА, які не будуть використовуватися
  МНМА із строком використання 24 місяці, 100% амортизація, вийшли з ладу та потребують списання. Чи нараховувати ПДВ в цьому випадку? Також є НМА, який не введено в експлуатацію – це комп’ютера програма російського походження, буде списуватися з обліку. Чи достатньо для списання службової записки відповідальної особи про те, що ця програма не буде використовуватися у зв'язку із забороною використання такої програми? Чи виникає нарахування ПДВ, якщо придбали програму з ПДВ?
  04.12.202378
 • Як встановити межу суттєвості для витрат?
  Як в обліковій політиці описати межу суттєвості для визнання витрат минулого періоду в розмірі 0,2% від витрат (формулювання та нормативна база)?
  01.12.202374
 • Облік списаних автошин
  Підприємство списує шини, які були встановлені на вантажні авто, на причепах. Норма пробігу не досягнута, але висота протектору на межі допустимого, відновлення недоцільне. Які наслідки з ПДВ, якщо продати ці шини ФОП чи передати за договором на утилізацію спеціалізованому підприємству?
  30.11.20231 451
 • Модернізація ОЗ запчастинами, знятими з іншого ОЗ: як визначити вартість запчастин?
  Підприємство має повністю замортизований сервер, який раніше був модернізований додатковими планками пам’яті. Ці планки теж замортизовані. Тепер вони встановлюються на інший сервер. Чи визнаються ці планки пам’яті активом, якщо їх вартість не може бути достовірно визначена?
  29.11.202354
 • Підприємство придбало товар у нерезидента: що в обліку?
  Підприємство придбало товар у нерезидента. Польська компанія надала послуги перевезення територією Польщі. Товар частково продано польській компанії, частково - завезено на митну територію України. Як відобразити це в бухобліку?
  29.11.202356