• Посилання скопійовано

Поворотна фінансова допомога у валюті від нерезидента: що в обліку?

Чи може ТОВ отримати поворотну фінансову допомогу в валюті від резидента чи нерезидента та використати її для оплати товару іншому нерезиденту за кордон? Якщо так, то чи повинні позичальники бути засновниками ТОВ? Надалі при поверненні такої допомоги потрібно буде купувати валюту та перераховувати позичальнику. Який бухоблік таких операцій?

По суті, у загальному випадку, ці операції не заборонені для СГ – резидентів України. Також не обмежується статус позичальників: вони можуть бути засновниками, а можуть і не бути. 

Але на даний момент діє Постанова Нацбанку №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», яка регулює, зокрема, валютні операції у період воєнного стану. У цю Постанову регулярно вносяться зміни з урахуванням поточної ситуації на валютному ринку України, тому потрібно буде перевірити актуальність нижченаведених правил на дату здійснення операцій.

Також рекомендуємо звернутись до обслуговуючого банку, щоб з’ясувати всі деталі операцій.

Щодо операції з отримання поворотної фіндопомоги(ПФД) у валюті від нерезидента Постанова №18 на даний момент не містить обмежень. ПФД від резидента України може бути отримана тільки в гривнях.

Якщо отримано ПФД у валюті, то можна буде перерахувати отриману валюту іншому нерезиденту за кордон для оплати товару, це дозволено пп. 2 пп. 14 Постанови №18.

Якщо отримано ПФД в гривні, то за ці гривні можна буде придбати валюту для оплати нерезиденту за товар згідно з пп. 4 п. 12 Постанови №18.

А ось з поверненням валютної ПФД трохи складніше. 

Сама операція повернення валютної ПФД врегульована пп. 43 п. 14 Постанови №18 за одночасного дотримання таких умов:

  • кошти за ПФД надходять з-за кордону в Україну для зарахування на поточний рахунок резидента-позичальника в банку в Україні після 20 червня 2023 року і ПФД погашається теж після 20 червня 2023 року;
  • така валютна операція [крім переказу коштів з метою повернення суми одержаного(ої) резидентом-позичальником кредиту/позики] проводиться в обсягах, що не призводять до перевищення розміру виплат за максимальною процентною ставкою, який визначається згідно з пп. 19-6 та 19-7 Постанови №18;
  • за ПФД, що одержується резидентом-позичальником на строк не більше трьох років, переказ коштів на виконання зобов’язань цього позичальника за відповідним договором ПФД з нерезидентом здійснюється лише за рахунок власних (не куплених, не залучених у формі кредиту, позики від резидента) коштів в іноземній валюті такого позичальника;
  • за ПФД, що одержується резидентом-позичальником на строк більше трьох років, протягом перших трьох років із дати першого одержання основної суми такої ПФД переказ коштів з метою повернення основної суми ПФД здійснюється лише за рахунок власних (не куплених, не залучених у формі кредиту, позики від резидента) коштів в іноземній валюті такого позичальника. Переказ коштів з метою виплати процентів, комісій, зборів та інших платежів (крім платежів з повернення основної суми кредиту/позики, які здійснюються протягом перших трьох років) за відповідним кредитним договором/договором позики може здійснюватися резидентом-позичальником за рахунок власних коштів в іноземній  валюті та/або іноземної валюти, купленої за його дорученням у встановленому порядку;
  • під час здійснення переказу коштів ураховані вимоги пп. 19-5-19-7 цієї постанови.

Симетрично, у пп. 4 п. 12 Постанови №18, який регулює купівлю валюти, міститься заборона купівлі валюти для цілей повернення ПФД, що одержується резидентом-позичальником на строк не більше трьох років та для погашення зобов’язань за довгостроковою ПФД протягом перших трьох років (заборонено купувати валюту для операцій, зазначених в абз. 4 пп. 43 п. 14 Постанови №18).

Тобто погашати валютну ПФД протягом перших трьох років потрібно тільки за рахунок власної валюти, купувати валюту для цих цілей не можна. Це стосується тієї ПФД, яка з самого початку надавалася на строк до трьох років, і тієї ПФД, яка надавалася на більший строк, але протягом перших трьох років користування нею. На четвертий рік користування ПФД вже можна буде придбати валюту для її погашення.

Власна валюта може бути отримана, зокрема, від експортних операцій.

У бухобліку отримання довгострокової ПФД обліковується на рах. 506 "Інші довгострокові позики в іноземній валюті", 612 "Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями в іноземній валюті" – для ПФД, отриманої на строк більше року.

Короткострокова ПФД на строк менше року обліковується на рах. 685 "Розрахунки з іншими кредиторами".

Подальший бухоблік ПФД залежить від її строку та здійснення дисконтування. На ці теми пропонуємо матеріали тут, туттут та тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442