• Посилання скопійовано

Пересортиця та надлишок алкоголю: що в обліку?

Підприємство, яке має ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, виявило пересортицю алкогольних напоїв. Як документально оформити? Як відобразити в обліку? Як оприбуткувати надлишок алкогольних напоїв?

Можливість пересортиці

У п. 5 розд. IV Положення №879 сказано, що взаємне зарахування лишків і нестач унаслідок пересортиці допускається тільки щодо запасів однакового найменування і в тотожній кількості за умови, що лишки і нестачі утворилися за один і той самий період, що перевіряється, та в однієї і тієї самої матеріально відповідальної особи.

Хоча за розпорядженням керівництва зарахування може бути допущено стосовно однієї і тієї самої групи запасів, якщо цінності, що входять до її складу, мають схожість за зовнішнім виглядом або упаковані в однакову тару (у разі відпуску їх без розпакування тари).

Яким чином визначати однакове найменування чи групу запасів, ніде в нормативних документах не зазначено. Тому кожне підприємство визначає цей момент самостійно.

Наприклад, чи можна зарахувати надлишок вина «А» у пляшці 0,7 л в рахунок нестачі вина «Б» у пляшці 0,7 л кожне підприємство вирішує самостійно. По суті це запаси різного найменування, але однієї групи.

Поряд з цим за Порядком №879 не можна зарахувати товари різної кількості. Наприклад надлишок вина «А» у пляшці 0,7 л. в рахунок нестачі вина «Б» у пляшці 1 л.

Тож якщо підприємство вирішує, що пересортиця можлива, роблять відповідний взаємозалік. Якщо вирішить, що неможливо, то оприбутковують окремо надлишки і списують нестачі.

 

Взаємозалік при пересортиці

У п. 5 розд. IV Положення №879 сказано, що у разі взаємозаліку нестач і лишків унаслідок пересортиці, коли вартість запасів, що виявились у нестачі, більша від вартості запасів, що виявились у надлишку, різницю вартості відносять на винних осіб.

Якщо особи, винні в пересортиці, не встановлені, то сумові різниці розглядаються як нестачі цінностей понад норми природного убутку з віднесенням їх до складу витрат у порядку, визначеному п. 4 розд. IV Положення №879. За такими сумовими різницями в протоколах інвентаризаційної комісії наводять причини, з яких різниці не можуть бути віднесені на винних осіб.

Перевищення вартості запасів, що виявились у лишку, порівняно з вартістю запасів, що виявились у нестачі внаслідок пересортиці, відноситься на збільшення даних обліку відповідних запасів та доходів.

Детально про бухгалтерський облік і документування пересортиці ми писали тут, тут, тут.

 

Розглянемо, як оприбуткувати надлишок алкогольних напоїв

Бухгалтерський облік

Надлишок оприбутковують на підставі даних інвентаризації, в порядку, який описано за посиланнями, наведеними вище.

Якщо причину надлишку не встановлено, то оприбутковують проводкою:

  • Дт 28 Кт 719 – за чистою вартістю реалізації, тобто, очікуваною ціною реалізації (див. п. 4 НП(С)БО 9).

Але якщо встановлена причина виявлення надлишку, наприклад, помилка в бухобліку, відображають як виправлення такої помилки. Конкретний варіант виправлення залежить від суті помилки.

 

Звіти за формами №1-ОА та №1-ОТ

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (113.04.): «Яким чином в звітах за формами №1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» та №1-ОТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у оптовій мережі» відобразити надлишок (недостачу) алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які виявлені в процесі інвентаризації?».

Коротка відповідь ДПС така:

У графі «Примітки» зазначених Звітів (графа 14 Звітів) надаються необхідні пояснення (в тому числі зазначаються обсяги надлишків (недостачі) алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які виявлені в процесі інвентаризації з наданням відповідних пояснень).

 

Акцизний податок

Оприбуткований надлишок алкогольних напоїв акцизним податком не оподатковується.

Причому оприбутковані надлишки алкогольних напоїв повинні бути з марками акцизного податку. Інакше їх неможливо буде продати. Роздрібна або оптова торгівля, зокрема, алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку – тягне за собою накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі (ч. 1 ст. 156 КУпАП).

Про те, як можна перевірити акцизні марки, можна почитати на сайті ДПС тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518