• Посилання скопійовано

Списання капіталу в дооцінках, якщо ОЗ вже списано

В 1998 р. під час приватизації цілісного майнового комплексу (ЦМК) згідно з Актом оцінки визначена сума дооцінки залишкової вартості ОЗ, які і дотепер обліковується на балансі підприємства на субрахунку 411. Хоча більшу частину дооцінених ОЗ протягом минулих років списано. Що робити з цим капіталом?

Розглянемо, як потрібно було списувати

Дивимося норми п. 21 НП(С)БО 7:

  • При вибутті об'єктів ОЗ,  які  раніше  були переоцінені, перевищення сум попередніх дооцінок над сумою попередніх уцінок залишкової вартості цього об'єкта ОЗ включається до складу нерозподіленого прибутку з одночасним зменшенням капіталу у дооцінках;
  • Перевищення сум попередніх дооцінок об'єкта основних засобів над сумою попередніх уцінок залишкової вартості цього об'єкта ОЗ може щомісяця (щокварталу, раз на рік) у сумі, пропорційній нарахуванню амортизації, включатися до складу нерозподіленого прибутку з одночасним зменшенням капіталу у дооцінках; 
  • При цьому до складу нерозподіленого прибутку при вибутті цього об'єкта включається залишок перевищення сум попередніх дооцінок над сумою попередніх уцінок такого об'єкта, що відображений у складі капіталу у дооцінках; 
  • Відомості про суму перевищення попередніх дооцінок над сумою попередніх уцінок об'єкта, що включені до складу нерозподіленого прибутку, заносяться до регістрів аналітичного обліку ОЗ.

Тобто, є два варіанти списання капіталу в дооцінках:

  1. пропорційно нарахованій амортизації дооцінених ОЗ протягом строку амортизації;
  2. одноразово на всю суму в момент вибуття (списання з балансу) дооцінених ОЗ.

Який варіант обрати, підприємство визначає своєю обліковою політикою (див. пп. 2.1, пп. 2.9 Методрекомендацій №635).

Тож залежно від обраного обліковою політикою варіанту підприємство мало списувати залишок дооцінки на субрахунку 411 або пропорційно амортизації дооцінених ОЗ, в період їх амортизації, або в повній суми при вибутті з балансу дооцінених ОЗ, проведенням: Дт 411 Кт 441.

Якщо підприємство цього не робило, то воно припустилося помилки, яку слід виправити. 

 

Розглянемо, як виправити помилку

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 6, виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

В розглядуваній ситуації помилка впливає на величину нерозподіленого прибутку, тому вона виправляється проведенням: Дт 411 Кт 441.

Проведення роблять на дату виявлення помилки. Але при складанні балансу за поточний рік на суму виправленої помилки коригують залишки на початок звітного періоду (року) – зменшують значення в рядку 1405 «Капітал у дооцінках» і збільшують значення в рядку 1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)».

Подавати уточнену фінансову звітність за минулі періоди необов’язково, хоча підприємство може подати таку фінзвітність (див. ч. 6 ст. 14 Закону про бухоблік).

Як визначити суму списання, якщо не збереглися відомості, яка сума дооцінки стосується конкретних об’єктів ОЗ, як списаних, так і тих, що залишилися?

Дати однозначний рецепт без врахування нюансів конкретної ситуації немає можливості. Адже невідомо, яка інформація є, якої не вистачає. Наприклад, це можна зробити пропорційно сумі ОЗ, які дооцінювалися і які ще залишилися на балансі. Або іншим подібним способом.

 

З'ясуємо, чи треба коригувати показники декларації з податку на прибуток

Списання капіталу в дооцінках не впливає на об’єкт оподаткування податком на прибуток. Податкових різниць тут немає. Тому, на наш погляд, підстав для коригування немає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518