• Посилання скопійовано

Учасник ТОВ викупив всі частки інших учасників: які наслідки в обліку?

ТОВ на ІІІ групі ЄП. З 2018 року дивіденди не виплачувалися. В квітні 2023 р. учасник ТОВ, у якого 34% СК в грошовій формі, викупив частки 2-х інших учасників, у яких по 33% СК у грошовій формі. Розмір СК – 10000 грн. Як відобразити це в бухобліку? Чи обов'язково виплачувати дивіденди тим учасникам, які вийшли? На даний час директор, який і є засновником, що викупив частки, перебуває рік з початку війни у відпустці без зарплати і підприємство не працює

Перш за все зміну складу засновників потрібно відобразити у Статуті, відповідно, потрібно зареєструвати у держреєстраторі нову редакцію Статуту ТОВ. Зміна складу засновників ТОВ відбувається в результаті того, що попередні засновники продали свої частки новим засновникам. Ця операція відбувається виключно між засновниками і самого ТОВ не стосується.

В бухобліку ТОВ нічого не змінюється, крім аналітики на рахунку 40 на дату реєстрації нової редакції Статуту: Дт 40 «Попередні засновники» Кт 40 «Нові засновники». При цьому зміняться і частки засновників.

Наприклад, у ТОВ було три засновника: Олег – 33%,  Василь – 33% та Петро – 34%. За кредитом рахунку 401 була така аналітика:

  • Олег – 33% - 3300 грн;
  • Василь – 33% - 3300 грн;
  • Петро – 34% - 3400 грн.

Петро викупив частки Олега та Василя і за рахунком 401 потрібно зробити такі записи:

  • Дт 401 Олег Кт 401 Петро – 3300 грн;
  • Дт 401 Василь Кт 401 Петро – 3300 грн.

Після цього за кредитом рахунку 401 буде відображена доля Петра в розмірі 100% на суму 10000 грн.

Податкові наслідки виникають у самих засновників, і ці наслідки ніяк не стосуються самого ТОВ.  Зокрема, для засновників – фізичних осіб наслідки будуть такими – див. туттуттут та тут.

Про зміну засновників ДПС та фонди повідомляти не потрібно. Інформація про зміну засновників оновлюється в контролюючих органах на підставі відомостей, отриманих від державного реєстратора, в порядку, визначеному Законом №755 – див. тут.

Згідно з  ч. 1 ст. 26 Закону про ТОВ, виплата дивідендів здійснюється особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів. Продаж учасником своєї частки не є підставою для прийняття загальними зборами учасників рішення про виплату йому дивідендів. Тобто розподіл чистого прибутку (дивідендів) ТОВ проводить у строки, прописані статутом або за рішенням загальних зборів незалежно від зміни складу учасників. Навіть якщо в подальшому (коли особа не буде учасником ТОВ) буде прийнято рішення про виплату дивідендів за ті роки, коли вона ще була учасником ТОВ), дивіденди будуть виплачуватись вже тому учаснику, якому була продана частка.

Той учасник, який викупив всі частки і володіє 100% статутного капіталу, може прийняти рішення про виплату дивідендів у будь-який момент. При цьому право на отримання дивідендів має тільки він.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518