• Посилання скопійовано

Утилізація акумуляторів, які були товаром: як оформити та обліковувати?

Підприємство займається оптовою торгівлею акумуляторами (АКБ). На складі певна кількість АКБ стала не придатною для продажу. Вирішено передати їх на утилізацію спеціалізованому підприємству. Як документально оформити перетворення товару (АКБ) на брухт з метою звільнення продажу такого брухту від ПДВ і як провести це в бухобліку?

Зараз діє Положення про порядок збирання та переробки відпрацьованих свинцево-кислотних акумуляторів. Ним не встановлено спеціальних правил щодо обліку таких акумуляторів або спеціальної форми звітності для тих підприємств, які передають такі акумулятори на утилізацію.  Тож, і тут ці правила обліку підприємство розробляє самостійно.  Хоча це Положення поширюється на відпрацьовані акумулятори, на нашу думку, його слід застосовувати до всіх акумуляторів, що передаються на утилізацію з різних причин, в тому числі і з причини непридатності до продажу. 

Відповідно до пп. 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ тимчасово до 1 січня 2027 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджені Постановою Кабміну від 12 січня 2011 р. №15.

У Переліку №15 містяться такі позиції: 

 • 8548 10 21 00  використані (виснажені) акумулятори електричні, свинцево-кислотні;
 • 8548 10 91 00  залишки та лом електричних акумуляторів із вмістом свинцю.

Списання акумуляторів здійснює спеціальна комісія, призначена керівником підприємств, згідно з пп. 8.4 та пп. 8.5 розд. VIII Правил № 795.  В даному випадку, коли акумулятори є товаром і призначені для перепродажу, на них не ведуться картки обліку. Тому рішення комісії із зазначенням причини списання акумуляторів оформлюється актом у довільній формі, який затверджується керівником.

Зокрема, якщо через тривале зберігання акумуляторів вони втратили споживчі якості, їх можна розглядати як виснажені акумулятори. В акті доцільно зазначити: дату виготовлення акумуляторів, строк зберігання, фактичний строк зберігання, зафіксувати втрату якості і зазначити причини цього. Якщо, наприклад,  акумулятори мають механічні пошкодження, вони можуть розглядатися як лом електричних акумуляторів із вмістом свинцю.

На підставі такого акту продаж акумуляторів спеціалізованому підприємству не оподатковується ПДВ.

На підставі акту в бухобліку проводяться два записи: 

1) акумулятори списуються з рахунку товарів: Дт 947 Кт 281 і нараховується ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ;

2) замість акумуляторів оприбутковуються відходи за ціною можливого їх продажу спеціалізованому підприємству: Дт 209 Кт 718.

Оскільки акумулятори як товар коштували дорожче, ніж їх можна продати на утилізацію, у кінцевому підсумку підприємство матиме  збиток на суму різниці між вартістю акумуляторів та ціною можливого продажу відходів.

Податкова накладна складається на звільнену операцію без ПДВ, на фактичну вартість продажу акумуляторів як брухту. Код ставки – 903, код пільги – 14060465 за Довідником №113/2

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Як списати повернений за рекламацією нерезиденту товар, несправний з вини покупця?
  Підприємство імпортер продало покупцеві трансформатор, нарахувавши ПДВ. Товар оплачений. Але трансформатор зламався і покупець повернув його підприємству, а підприємство в режимі реекспорту (ПДВ 0%) передало нерезиденту для з’ясування причини несправності. З’ясувалося, що винним є покупець. Трансформатор ремонту не підлягає, тому повертатися не буде. Як підприємству списати цей трансформатор?
  08.06.202315
 • Як обліковувати нестачу товару при експорті?
  Підприємство планує експортувати олію. Право власності за договором переходитиме на складі покупця згідно з фактично вивантаженою олією за показниками зважування покупцем, за яку і буде оплата. Але завантажують в цистерни і зазначають в митній декларації більшу кількість, на яку складають і ПН. Різниця є осадом (фуз олійний). Осад потім вимивають під час підготовки цистерни для імпорту продукції. Як відобразити це в бухгалтерському та податковому обліках?
  08.06.202322
 • Облік та ПДВ у комітента при дропшипінгу
  Постачальник (комітент) і продавець (комісіонер) продають товар за умовами дропшипінгу. Продавець продає товар, отримуючи кошти від покупців і перераховуючи за мінусом своєї винагороди постачальнику. А постачальник доставляє товар безпосередньо покупцям, минаючи продавця. Які бухгалтерські проведення у постачальника (комітента) на послуги доставки? На кого комітенту складати ПН?
  06.06.202336
 • Облік та податкування при придбанні юрособою легкового авто у фізособи
  Юрособа планує придбати легкове авто у фізособи. Експертна оцінка є. Які особливості оподаткування та бухгалтерського обліку?
  05.06.2023122
 • Тимчасова споруда на орендованій землі: що в обліку?
  Господарство збудувало на орендованій землі тимчасовий піднавіс для техніки площею 300 м кв. з дозволу господаря. Як облікувати даний піднавіс? Чи потрібно землю під ним якось окремо відображати?
  05.06.202344